Królik dla dzieci i alergików

Królik dla dzieci i alergików

Mięso królika zalecane jest osobom zagrożonym schorzeniami układu krążenia. Ważną cechą jest też niezwykle niska zawartość cholesterolu w mięsie tego zwierzęcia.

W 1859 roku australijski farmer Thomas Austin, wypuścił na wolność 24 sztuki zwierzątek, nazywanych po łacinie Oryctolagus cuniculus. Dziś po całej Australii biega trzysta milionów króliczych kuzynów, wypuszczonych sto sześćdziesiąt lat temu. Ten krewniak zająca, ma niespotykaną w świecie zwierząt zdolność rozrodczą. Zarówno samiec jak i samica osiągają gotowość do rozrodu w wieku trzech do czterech miesięcy, a ciąża trwa niespełna miesiąc. Ponieważ samica jest zdolna do pięciu, czasem sześciu miotów rocznie, a w miocie przychodzi na świat od pięciu do dziewięciu małych króliczków, łatwiej jest wyobrazić sobie tempo rozrodu tego zwierzęcia.

W Europie udomowiono królika w Hiszpanii a żołnierze rzymscy przenieśli go, na odległe rubieże rzymskiego cesarstwa.

Spożycie mięsa króliczego Polsce jest jednym z najniższych w Europie i wynosi 0,5 kilograma na osobę rocznie. Największe spożycie występuje we Włoszech od lat na nie zmienionym poziomie 5,3 kilograma rocznie na osobę. We Francji i Hiszpanii zjadają 3,4 kilograma rocznie, zaś Belgia i Portugalia 2 do 2,5 kg.

W Polsce znacznie wzrosło zainteresowanie hodowlą królików. Dużo dobrego dla tej hodowli robią specjaliści z Ośrodków Doradztwa Rolniczego, którzy ostatnimi laty mocno się w jej rozwój zaangażowali. Wiele gospodarstw wiejskich trzyma króliki na własne potrzeby. Od roku 2003 zwiększyła się znacznie liczba ubojni królików i z roku na rok niebywale rośnie eksport mięsa króliczego do Włoch, Francji i Belgii.

Mięso królicze zaliczane jest do mięs białych, łatwostrawnych, soczystych i delikatnych. Budowa mięśnia króliczego - drobnoziarnista. Białko zawarte w króliczym mięsie w 90% jest przyswajalne przez ludzki organizm, zaś białko mięsa wołowego jedynie w około 60%. Tłuszcz króliczy jest biały o lekko kremowym odcieniu i miękkiej konsystencji, jego zawartość w mięsie waha się od 2,5 do 4,8%. Gromadzi się przede wszystkim wokół nerek, żołądka oraz za łopatkami. Z racji swej budowy biochemicznej uważany jest za lekkostrawny. Bardzo ważną cechą jest niezwykle niska zawartość cholesterolu w mięsie tego zwierzęcia, znacznie niższa niż w mięsach czerwonych a nawet niższa niż mięsie drobiowym. Mięso królika zalecane jest przez dietetyków, gastroenterologów i kardiologów, osobom zagrożonym schorzeniami układu krążenia. Zawiera ono mikroelementy nie zbyt często występujące w innych mięsach. Szczególnie warto zaznaczyć obecność miedzi, kobaltu i cynku.

Niewiele wiemy o funkcji miedzi w fizjologii człowieka. Miedź sprzyja wchłanianiu żelaza z przewodu pokarmowego, jest konieczna dla prawidłowego tworzenia krwinek czerwonych oraz kości. Dieta oparta na mięsie króliczym dostarcza optymalną dawkę Cu. Warto wspomnieć o łatwo przyswajalnych solach żelaza i dość dużej zwartości fosforu. A cały garnitur witamin z grupy B dopełnia wyjątkowy skład tego mięsa. Jedynie wapń w mięsie króliczym występuje w ilościach śladowych.

Najlepsze mięso uzyskuje się ubijając króliki młode w wieku od czterech do sześciu miesięcy, przy wadze od dwóch i pół do czterech i pół kilogramów. U zwierząt starszych niż sześciomiesięczne, mięso staje się łykowate, a ponad to pojawia się specyficzny, nieprzyjemny zapach. Najlepszy okres do uboju to czas po jesiennym linieniu, najgorszy surowiec pochodzi z początków września do końca października.

Po wypatroszeniu tuszkę myjemy i dzielimy na części. Przednia część tuszki słabiej umięśnioną, zawiera bowiem więcej kości, błon i ścięgien, możemy przeznaczyć do gotowania. Gotowane mięso przerobić na pasztet lub farsz. Część tylną po podzieleniu na uda i comber, przeznaczamy do pieczenia, smażenia lub duszenia. Należy pamiętać, żeby po uboju i rozbiorze, zanim przystąpimy do termicznej obróbki mięsa, pozwolić dojrzeć czyli skruszeć mięsiwu. Dojrzewanie przebiega w temperaturze od dwóch do sześciu stopni Celsjusza przez czterdzieści osiem godzin. Natomiast obróbka termiczna świeżo ubitego królika bez dojrzewania, powoduje, że jego mięso staje się twarde i łykowate, a wtedy nie ma sposobu by należycie je przygotować.

Po procesie dojrzewania, trwającym dwie doby, mięso myjemy i zanurzamy w bejcy na dwa do czterech dni. Zalewę robimy z butelki czerwonego wytrawnego wina, 250ml octu winnego, 250ml oliwy z oliwek, dodając selera, pora, pietruszkę, trzy do czterech ząbków czosnku, zielony cząber lub majeranek, liście mięty. Na drugi dzień dodajemy owoce jałowca lub według uznania świeży pokrojony w plasterki imbir. Trzeciego lub czwartego dnia, według uznania; wyjmujemy z bejcy osuszamy i pieczemy lub smażymy, polewając obficie winem czerwonym, ewentualnie możemy dusić z piwem dodając dużo pokrojonej w plasterki marchwi.

Mięso królicze zalecane jest też przez lekarzy dla dzieci z uporczywymi alergiami o atypowym i nie do końca rozpoznanym przebiegiem. Warunkiem pozytywnych efektów takiej diety jest podanie mięsa z młodego królika z zastosowaniem procesu dojrzewania i bejcowania. Lecz w tym przypadku nie zaleca się użycia do bejcy octu i ostrych przypraw, w tym także czosnku. Samo przygotowanie dietetycznej potrawy dla chorego dziecka ograniczamy do duszenia króliczego mięsa. Można też, po zmieleniu przygotowanego mięsa, lepić z niego pulpety i podawać w rosole lub delikatnym bulionie. KJW

Komentarze (1) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
15:59, 09.07.2011
Witam! Jestem, od kilku już lat, posiadaczem małej przydomowej hodowli królików. Nie ukrywam, że to właśnie nadzwyczajne właściwości tego mięsa skłoniły mnie do zajęcia się chowem tych zwierząt. Myślę, że największymi atutami mojej hodowli jest to, że całkowicie kontroluję jej przebieg a zwłaszcza to co jedzą moje króliki i jaki jest tego końcowy efekt. Gorąco polecam właśnie taką formę hodowli a nie przemysłowy chów lub zakupy tego mięsa z supermarketu - to zupełnie inny produkt. Jeśli ktoś ma takie możliwości na wsi lub na ternach podmiejskich to na prawdę warto! Jeśli nie to zachęćcie swoich znajomych lub krewnych a zapewnicie sobie zdrowe i czyste mięso a im dodatkowe niewielkie źródło dochodu. Hodowla nie jest trudna a nakłady niewielkie. POLECAM GORĄCO!! króliki piotarem

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.464
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});