Pełnoziarniste pieczywo - kęs dla zdrowia

Pełnoziarniste pieczywo - kęs dla zdrowia

Czy pieczywo jest zdrowe? Jak rozpoznać, który chleb jest razowy?

W wypowiedziach specjalistów i "zwykłych ludzi", telewizji, w kolorowych pismach czy najróżniejszych poradnikach - wszędzie powtarza się zachęta to zmiany pieczywa na pełnoziarniste. Pomaga ono schudnąć i utrzymać wymarzoną figurę, ponadto jest bardzo zdrowe. Inni natomiast, by schudnąć, rezygnują z jadania pieczywa w ogóle. Kto ma rację? Czy pieczywo jest takie zdrowe? I jak rozpoznać, który chleb jest razowy?

Przeczytaj także: Jedzmy produkty zbożowe

Co to znaczy "pełnoziarnisty"?

Określenia to wiążą się ze stopniem przemiału ziaren zbóż na mąkę. Ziarna składają się z 3 głównych części - bogatego w wielonienasycone kwasy tłuszczowe, białko i witaminy zarodka, bielma, które zawiera duże ilości białka i skrobi oraz zewnętrznej warstwy, czyli łuski - źródła błonnika, żelaza, wapnia i potasu.

Wyróżnia się przemiał:

- płaski - w ten sposób powstaje mąka razowa, a z niej pieczywo razowe;

- półwysoki - otrzymuje się grube kasze i średnie mąki;

- wysoki - tak powstaje mąka, pozostałe kasze.

Mąka pełnoziarnista, a także zrobione z niej produkty, zawierają rozdrobnione wszystkie trzy elementy ziarna. Natomiast "zwykłe", czyli białe pieczywo powstaje z mąki, która dodatkowo została oczyszczona (specjalnie przesiana) z łusek i zarodków. Ziarna mogą być także przed zmieleniem oczyszczone z łusek.

Pieczywo pełnoziarniste może być wypiekane zarówno z mąki pszennej, jak i innych, np. żytniej, owsianej.

Dodatek ziaren słonecznika czy pestek dyni nie świadczy, że pieczywo to jest pełnoziarniste - by takie było, musi być upieczone z pełnoziarnistej mąki.

Przeczytaj równie: Jedz otręby

Co jest zdrowego w chlebie?

Dieta musi być różnorodna, codziennie dostarczać produkty z różnych grup pokarmów - warzywa, owoce, mleko i produkty mleczne, mięso czy ryby oraz produkty zbożowe, do których należy właśnie pieczywo. Prawidłowo zbilansowany jadłospis pozwala pokryć zapotrzebowanie organizmu na wszystkie niezbędne elementy i zapobiec niedoborom.

Produkty zbożowe powinny być wręcz podstawą menu. Są one bowiem bardzo dobrym źródłem potrzebnych witamin i składników mineralnych, przede wszystkim witamin z grupy B, magnezu, cynku, żelaza i fosforu, a także błonnika pokarmowego. Ponadto produkty zbożowe zawierają białko roślinne.

Można oczywiście wyłączyć z diety chleb, jednak zamiast niego powinny pojawić się inne produkty zbożowe, najlepiej pełnoziarniste, np. makarony, grube kasze, brązowy ryż, otręby, płatki zbożowe.

Przeczytaj też: Zdrowe zarodki

Razowy czy nie?

Razowe pieczywo jest znacznie ciemniejsze od pieczywa z mąki z pełnego przemiału. Jednak bardzo łatwo jest się pomylić. Wiele osób sięga po chleby ciemnobrązowe, w rzeczywistości wybierając pieczywo zabarwione, zazwyczaj karmelem - nie dość, że jest upieczone z białej mąki, dodatkowo zawiera całkiem sporo cukru.

Pieczywo z mąki razowej ma barwę szaro-brązową, kolor szarego papieru. Zawsze też warto sprawdzić skład chleba, jeśli do jego produkcji użyto karmelu, melasy czy słodu - lepiej jest wybrać inny bochenek. Jeśli chleb czy bułki nie mają opakowania z takimi informacjami, zawsze można zapytać się sprzedawcy.

Kolor pieczywa pełnoziarnistego Kolor pieczywa barwionego karmelem, melasą czy słodem

Pieczywo razowe jest ponadto mniej puszyste i cięższe niż produkty z białej mąki. Jest także bardziej wilgotne, a po ukrojeniu kromki na nożu pozostają niewielkie, lepkie wałeczki z pieczywa.

Przeczytaj także: Czytajmy etykiety

Kasia Mućka

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.387
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});