Zaplanuj odchudzanie

Zaplanuj odchudzanie

Coraz dłuższe dni, piękna pogoda, powoli zbliżające się wakacje - zaczynasz się zastanawiać, czy zmieścisz się w zeszłoroczne letnie stroje? Zamierzasz trochę się odchudzić przed urlopem?

Względy zdrowotne, chęć zrobienia czegoś dla siebie, wymarzone ubranie na sklepowym manekinie - powodów dla których podejmujemy decyzję o zrzuceniu kilku zbędnych kilogramów może być mnóstwo. Często jednocześnie istnieje ich kilka, niezależnie jednak od przyczyny przejścia na dietę odchudzającą, musi zostać ona wcześniej dobrze przemyślana i zaplanowana.

Przeczytaj też: Złe nawyki - jak się ich pozbyć?

Określ cele

Podejdź do tego realnie, np. nie planuj, że schudniesz 20kg w ciągu jednego tygodnia. Określ swój główny cel, czyli długoterminowy oraz cele krótkoterminowe. Zważ się, zastanów się jaka jest Twoja wymarzona masa ciała i pamiętając, że zdrowe odchudzanie to gubienie około 0,5 do 2kg na tydzień, określ ile czasu potrzebujesz do osiągnięcia swojego celu. Zaplanuj działania na poszczególne tygodnie.

Przeczytaj koniecznie: Zasady zdrowego żywienia

Jeśli masz jakieś wątpliwości - zasięgnij porady dietetyka.

Aktywnie przystąp do działania

Nie odkładaj podjęcia diety "na jutro", bo to może trwać w nieskończoność, a samo "jutro" nigdy nie nastąpić. Skoro na coś się decydujesz, przystąp do działania od razu, nie ważne, czy akurat jest wieczór czy poranek.

Poza tym, przekładanie zmiany sposobu żywienia na dzień następny powoduje, że wcześniej organizuje się niemal "ostatni posiłek" - po raz ostatni zjem czekoladę, a najlepiej całą tabliczkę, żeby później nie kusiła, dokończę paczkę chipsów, ostatni raz zjem hamburgera, ostatnie frytki... A potem okazuje się, że do zrzucenia jest więcej kilogramów.

Przeczytaj także: Jak sobie radzić z podjadaniem

Nie zapomnij też o aktywności fizycznej. Jedynie zdrowa dieta i ruch dadzą oczekiwane i długotrwałe efekty.

Potrzebne wsparcie

Każde zadanie łatwiej wykonać wspólnie z kimś bliskim, a nie w pojedynkę. Poproś o pomoc najbliższych - razem gotujcie smaczne, ale niskokaloryczne posiłki - jeśli będziecie jadali te same potrawy, będzie Ci znacznie łatwiej.

Porozmawiaj z przyjaciółmi, może oni także marzą o mniejszym rozmiarze ubrania, ale nie wiedzą jak się zabrać do odchudzania? Zapiszcie się więc razem na basen, tenis czy ściankę wspinaczkową, a na wspólnych spotkaniach serwujcie niskotłuszczowe przekąski.

Nie zniechęcaj się

Jeśli pozbywanie się zbędnych kilogramów następuje wolniej niż było to w Twoich planach, absolutnie nie zniechęcaj się - to najgorsze, co możesz zrobić. Nawet, gdy masa ciała zamiast spadać nieco wzrośnie, nie rezygnuj z podjętego wysiłku. Zastanów się natomiast dlaczego tak się stało - urodziny przyjaciela, na których był pyszny kremowy tort, gorszy nastrój, na który jedyną radą była tabliczka czekolady, mecz, którego nie dało się obejrzeć bez piwa i chipsów? Chwile słabości każdemu się zdarzają, ważne jednak, by starać się nad nimi panować, a jeśli już się pojawią - nie zniechęcać.

Przeczytaj również: Dlaczego nie możesz schudnąć?

I na koniec jeszcze jedna ważna rada - nagradzaj się. Każdy krok przybliżający Cię do osiągnięcia celu powinien być radosny. Jeśli udało Ci się pozbyć zaplanowanych na dany tydzień czy miesiąc kilogramów daj sobie nagrodę, np. wybierz się do kina, teatru czy kup jakiś drobiazg, który później tym bardziej będzie Cię motywował do działania.

Dowiedz się więcej o odchudzaniu

Kasia Mućka

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Zaplanuj dietę i ćwiczenia
więcej »

Przepisy kulinarne:

Dietetyczna potrawka z cielęciny
Dietetyczna potrawka z cielęciny
Cielęcinę kroimy w kawałki. Wkładamy mięso do rondla i zalewamy 1/4litra wody.Dodajemy ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.404
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});