Dlaczego się przejadamy?

Dlaczego się przejadamy?

W teorii wszystko wydaje się być proste, jednak praktyka bywa zupełnie inna - zamiast trzymać się zasad prawidłowego żywienia, my ciągle coś podjadamy. Dlaczego?

W teorii wszystko wydaje się niezwykle proste - 4-5 posiłków dziennie, o regularnych porach, niewielkie porcje, zróżnicowane produkty. Dodatkowo robimy sobie tysiące postanowień, wyrzeczeń. Jednak w praktyce nie możemy się powstrzymać przed zjedzeniem dokładki czy zamiast jednej kostki czekolady pochłaniamy całą tabliczkę na raz.

Przeczytaj również: Jedzenie na dobrą pamięć i myślenie

Dlaczego tak się dzieje? Przejadanie się może mieć kilka przyczyn, do najczęstszych należą skrajne emocje, z którymi nie potrafimy sami sobie poradzić, przede wszystkim złość i lęk, zwapnienie i frustracja, a także poczucie samotności. Udowodniono, że dobra passa w życiu, zarówno osobistym, jak i zawodowym sprzyja odchudzaniu, utrzymywaniu prawidłowej masy ciała i wypełnianiu zaleceń lekarskich oraz dietetycznych. Jednak pojawiające się problemy sprawiają, że to, co do tej pory było niezwykle proste, nagle staje się niemal niewykonalne. Jedzenie staje się wówczas namiastką przyjaciela, jedząc zapominamy na chwilę o tym, co złe, bolesne czy nieprzyjemne.

Przeczytaj też: Produkty, które najlepiej wspomagają Twój mózg

Pod wpływem stresu pojawia się głód. Jednak nie jest to zwykłe uczucie głodu, ale głód psychologiczny, który pomimo jedzenia nie daje się łatwo zaspokoić. Wówczas szybko zapominamy o wszelkich postanowieniach, a to z kolei dodatkowo potęguje negatywne emocje.

Za wszystko odpowiedzialny jest jeden z hormonów - serotonina, która bierze udział w działaniu mechanizmów chroniących nas przed stresem. Powstaje ona w mózgu, w rezultacie szeregu procesów chemicznych. Początkiem tych reakcji jest natomiast zjedzenie węglowodanów prostych, np. w postaci tabliczki czekolady czy paczki ciastek. Można powiedzieć, że produkty będące bardzo dobrym źródłem cukrów są rodzajem łagodnych środków uspokajających.

Poznaj też: 15 produktów bogatych w magnez

Niestety za przejadanie się, poza stresem, winę ponosi również nasz ośrodek sytości. Działa on bowiem z opóźnieniem - szybko zjadając duże ilości pokarmów, wcale nie czujemy się nasyceni. Dlatego w chwilach przygnębienia, samotności czy złości tak łatwo jest zjeść bardzo duże porcje jedzenia. Z jednej strony nasz organizm potrzebuje serotoniny, spożywamy więc produkty, dzięki którym zostanie ona wytwarzana, ale na to wytworzenie potrzeba niestety czasu.

Jedynym rozwiązaniem jest odpowiednio zbilansowana dieta. Jeśli wytworzymy w sobie nawyk regularnego przyjmowania posiłków oraz powolne ich spożywanie poziom serotoniny powinien utrzymywać się na odpowiednim poziomie.

Przeczytaj także: Jedzenie na dobry sen

Komentarze (1) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
21:57, 16.09.2013
_______________________________________________ MOTTO: STABILNY POZIOM CUKRU WE KRWI PRZEZ 24H. ***** 1. PODJADANIE W NOCY LUB PODCZAS DNIA TO ZAWSZE JEST Z GŁODU, KTÓRY ODCZUWAMY WTEDY: Gdy poziom cukru we krwi spada. Podwyższamy go zatem; dużą oczywiście proporcjonalną ilością tzw. NISKICH WĘGLOWODANÓW TJ. DO 26% WZROSTU; czyli naszym ludzkim paliwem, a więc GLUKOZĄ NATURALNĄ. Głód u człowieka to czerwona lampka w samochodzie pokazująca, że paliwo się kończy. Zatankuj i Ty. Musisz podnosić sobie poziom cukru szybko, w kategoriach dozwolonych i utrzymać długo, wtedy nie czujesz głodu. 2. ŁAKNIENIE, STAN PUSTKI W ŻOŁĄDKU, TZW. SSANIE: Odczuwamy także wówczas, gdy do pustego żołądka (np. 2 godziny przed obiadem) wydziela się sok trawienny (kwas solny). Neutralizujemy go skutecznie zasadotwórczym sokiem z cytryny (np. dodając do herbaty). Eliminujemy wynikowo, również i to źródło odczuwania głodu. TAK UŁOŻYŁA TO PRZYRODA PLANETY O NAZWIE ZIEMIA. JEŚLI KTOŚ MÓWI INACZEJ: Nawet ten z tytułami to zwyczajnie powinien sobie wykonać najprostsze badania, a wtedy dostrzeże, iż przyroda naszej planety jest jedna i finalnie tworzy logiczną perfekcję. Ułożone są zatem przez przyrodę wszelkie zależności pierwiastkowe, czyli żywieniowe również. Problem jedynie jest z identyfikacją ewolucyjnych dokonań naszej przyrody, bo to można zrealizować jedynie poprzez wykonanie setek elementarnych badań laboratoryjnych. Ten kto je wykona dopiero może mówić: realną prawdę. POCZYTAJ, ZAPOZNAJ SIĘ TO WYSTARCZA: Jednak koniecznie pamiętaj o CHLEBIE TYPU KR-IRL, ponieważ to on głównie utrzymuje poziom cukru w stabilnej strefie, czyli nie odczuwasz głodu. TO WŁAŚNIE PRZY PROBLEMACH Z ODŻYWIANIEM, PRZY ZWALCZANIU WSZELKICH CHORÓB / OTYŁOŚCI, NADCIŚNIENIA, MIAŻDŻYCY, RÓWNIEŻ CUKRZYCY TYPU 2: Niezmiernie pomocne są tabele z produktami odpowiednio prozdrowotnie, odchudzająco i antycukrzycowo sklasyfikowanymi wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO TJ. IŻ PRODUKTU. ***** _______________________________________________

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.38
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});