Czyste mieszanie i kruszenie

Czyste mieszanie i kruszenie

Rozdrabnianie przypraw czy kruszenie herbatników wiąże się rozsypywaniem wokół wielu okruszków. Sprawdź, jak można temu zapobiec.

Gotowanie niewątpliwie może być sztuką. Przygotowanie niektórych potraw wymaga kunsztu, prawy i czasu, inne, równie doskonałe, są natomiast zaskakująco proste. Jednak każde danie trzeba odpowiednio doprawić, by wydobyć z niego pełnie smaku i aromatu.
Przeczytaj koniecznie: Gotowanie z aromatem
Najlepsze efekty dają przyprawy świeżo zmielone lub rozgniecione, ponieważ przechowywanie, nawet w najlepszych warunkach, nie ochroni ich przed niekorzystnym działaniem powietrza, wilgoci i światła, przez które tracą część swych charakterystycznych właściwości.
Przeczytaj również: Świeżość ziół i przypraw
Część przypraw, np. ziarnisty pieprz, można łatwo zmielić w specjalnym młynku albo rozetrzeć w moździerzu. Jak natomiast przygotować własną mieszankę? Najlepszym na to sposobem jest wymieszanie wybranych składników i rozgniecenie ich razem. Jednak zazwyczaj część przypraw rozsypuje się wokół po blacie, dlatego dużym ułatwieniem może okazać się wykorzystanie papieru lub torebek do gotowania SAGA.
Koniecznie poznaj produkty SAGA
Wybrane przyprawy należy wsypać do torebki SAGA albo do sakiewki zrobionej z arkusza papieru SAGA, usunąć nadmiar powietrza i rozgnieść, np. na pomocą płaskiej powierzchni tłuczka do mięsa. Tak rozdrobnione przyprawy nie rozsypują się po kuchennym blacie, łatwo też jest je dokładnie wymieszać. Jeśli nie ma potrzeby wykorzystywania od razu całej mieszanki - wystarczy torebkę czy sakiewkę związać tasiemką albo spiąć plastikowym spinaczem. Dodatkowo, papier można uformować w lejek, dzięki któremu przyprawy można szybko i bez rozsypywania przesypać do innego pojemnika.
Przeczytaj także: Po jakim czasie psują się sypkie dodatki do ciast
Taki sposób rozdrabniania jest niezwykle przydatny w przypadku innych produktów, szczególnie herbatników i innych ciasteczek, czerstwego pieczywa czy piernika.

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.472
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});