Mięso i wędliny na wycieczkę

Mięso i wędliny na wycieczkę

Zaplanowaliście rodzinną wycieczkę i dosyć długi czas spędzicie w podróży? Podpowiadamy jakie mięsa i wędliny ze sobą wziąć, aby się smacznie najeść.

Udając się na wakacje musimy przeanalizować jak długo będziemy w podróży, jakie będziemy mieć możliwości korzystania z restauracji przydrożnych, a także ile i jakie produkty musimy ze sobą wziąć. W długą podróż możemy wziąć takie wędliny i mięsa, które są długo wytrzymałe, nie muszą być cały czas przechowywane w warunkach chłodniczych oraz są szczelnie zapakowane. Doskonałe będą zatem produkty o minimalnej zawartości wody (brak środowiska do rozwoju drobnoustrojów), a większej zawartości soli, posiadającej właściwości przeciwbakteryjne.

Przeczytaj także: Weź jedzenie do pociągu

Co na każdy posiłek?

Na śniadanie i kolację idealne będą kanapki z parówką, pasztetem z puszki, szynką konserwową, salami czy suchą krakowską. Jeśli nie będziemy bardzo długo podróżować, możemy zabrać szczelnie zamkniętą próżniowo pokrojoną w plasterki wędlinę. Jako przekąski doskonale sprawdzą się kabanosy, kiełbasa myśliwska, suszone mięso, kurczak wędzony czy prosciutto. Wędliny po otworzeniu powinniśmy zapakować w pergamin, a następnie w torebki z celofanu lub polietylenu. Jeśli mamy możliwość zrobienia obiadu, np. rozpalenia grilla, dobre będą grillowane kiełbasy i parówki.

Przeczytaj koniecznie: Proste grillowanie

Możemy także zamrozić mięso, zapakować je w torbę termoizolacyjną lub też obłożyć lodem i zamrożonymi wkładami, po czym włożyć do lodówki turystycznej, albo przyrządzić mięso liofilizowane, gdy mamy dostęp do wrzątku. Jeśli na wakacje wybieramy się z dziećmi, powinniśmy pamiętać o tym, aby zapewniać im posiłki o takich samych porach, jak w domu - oczywiście w miarę możliwości.

Przeczytaj też: Żeby zdrowo żyć, trzeba jeść mięso

Na wyjazdach dzieci zazwyczaj jedzą nieco więcej niż w domu, więc musimy to uwzględnić kupując prowiant. Warto wtedy zabrać ze sobą, w szerokim termosie gorącą potrawkę z kurczaka z ryżem czy pulpety z gotowanymi warzywami. Jeśli w domu zrobimy kanapki z wędliną na wyjazd, pamiętajmy, że nadają się one jedynie na kilka pierwszych godzin podróży.

Przeczytaj również: Kanapki na wycieczkę

Czego nie brać?

Na wyjazdy nie powinniśmy zabierać produktów wędliniarskich i mięsnych łatwo psujących się, takich jak świeże kiełbasy, kiszki pasztetowe, salcesony, kaszanki czy wędliny w kawałku niezamknięte próżniowo.

Mając odpowiednie wędliny i mięso na podróż, na pewno nie będziemy głodni w podróży. Najedzeni będziemy się zatem cieszyć z wolnego czasu i odpoczywać na całego!

Na wycieczki polecamy wędliny i konserwy z Sokołowa

Ilona Grzegorzewska

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Wielkanocny żurek staropolski z białą kiełbasą parzoną
Wielkanocny żurek staropolski z białą kiełbasą parzoną
Do garnka z wodą włożyć kości, obrane i pokrojone w kostkę warzywa, liście laurowe i ...
Rolada drobiowa nadziewana parówką  na wiosennie
Rolada drobiowa nadziewana parówką na wiosennie
Pierś z kurczaka rozcinamy na pół i delikatnie rozbijamy solimy, pieprzymy. Por kroimy na ...
Kiełbasa
Kiełbasa
Umyte mięso mielimy przez maszynkę, czosnek obieramy, ...
Parówkowo -  potworkowo
Parówkowo - potworkowo
Parówki Jubilatki kroimy na pół, następnie do połowy rozcinamy im nóżki na 6 ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.44
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});