Psychologiczne czynniki ryzyka otyłości

Psychologiczne czynniki ryzyka otyłości

Nadwaga i otyłość stanowią obecnie jeden z największych problemów zdrowotnych. Jednym z najważniejszych powodów ich występnowania są czynniki psychologiczne.

Nadwaga i otyłość stanowią obecnie jeden z największych problemów zdrowotnych z jakimi boryka się ludzkość. Choroby układu krążenia, w większości pośrednio wywołane złym stylem życia i nadmierną masą ciała, są obecnie główną przyczyną zgonów w krajach Unii Europejskiej. Według danych GUS, w Polsce, wśród dorosłych osób nadwagę i otyłość ma 53% osób, co więcej tendencja jest wzrostowa. Te alarmujące dane, skłaniają
do głębszego zastanowienia się nad przyczynami takiego stanu rzeczy.

Przeczytaj także: Nadwaga, czyli dodatkowe obciążenie finansowe

Otyłość dzielimy na wtórną i prostą. Przyczyną pierwszej są zaburzenia o charakterze klinicznym, takie jak: wady rozwojowe, nieprawidłowa praca gospodarki hormonalnej (np. niedoczynność tarczycy, nadczynność kory nadnerczy), rzadkie zespoły uwarunkowane genetycznie (np. zespół Turnera, Pradera Willego) czy przyjmowanie niektórych leków. Z kolei otyłość prosta spowodowana jest po prostu nadmierną podażą energii, czyli spożywaniem zbyt dużych ilości pokarmów. Osoby otyłe chętnie tłumaczą swoją tuszę właśnie wrodzonymi problemami zdrowotnymi, jednak w praktyce tylko 10% przypadków otyłości z nich wynika. Dodatkowym potwierdzeniem braku słuszności takiej argumentacji jest fakt, że znaczna część tych zaburzeń podlega leczeniu, które prowadzi do zmniejszenia masy ciała. Zatem w większości przypadków mamy do czynienia z otyłością prostą spowodowaną nadmierną podażą energii przy niedostatecznej aktywności fizycznej. Jednym z najważniejszych aspektów występowania otyłości są czynniki psychologiczne.

Przeczytaj również: Otyłość wnuków a dieta dziadków

Jednym z popularnych mechanizmów zwykle wyniesionych z rodzinnego domu jest zwyczaj okazywania miłości przez jedzenie. Dotyczy to zarówno dawania posiłku, jako pośredniego sposobu na okazanie uczuć drugiej osobie, jak i jego spożywania, w celu sprawienia przyjemności częstującemu. Dla osoby "obdarowanej" spożycie posiłku to niejako obowiązek i aby nie sprawić drugiej osobie przykrości musi zjeść wszystko co jest na talerzu, nawet jeśli porcja jest zbyt duża. Innym schematem prowadzącym do spożywania nadmiernych ilości pokarmów jest nagradzanie i pocieszanie siebie i innych jedzeniem. Z kolei teoria hamowanego łakomstwa mówi, że chęć kontrolowania własnej masy ciała przez zwracanie zbyt dużej uwagi  na ilość i rodzaj spożywanych pokarmów prowadzi do zaburzenia równowagi procesów samoregulacji, czego konsekwencją może być nadmierna podaż pożywienia. Słuszność tej teorii została potwierdzona badaniami, w których stwierdzono, że osoby stosujące diety odchudzające, jeśli przekroczą zaplanowaną normę w jedzeniu, przejawiają skłonności do przejadania się. Z tego powodu nieumiejętne stosowanie diet odchudzających czasami prowadzi do osiągnięcia odwrotnego od zamierzonego celu, czyli przybierania na wadze. Do utraty kontroli nad ilością spożywanego pokarmu prowadzi też jedzenie w sytuacjach angażujących proces uwagi takich jak oglądanie telewizji, czytanie książki czy spotkania towarzyskie, szczególnie podczas picia alkoholu. Dochodzi wówczas do obniżenia samoświadomości, w skutek czego przestajemy rejestrować ilość i jakość spożywanych pokarmów.

Przeczytaj też: Jak wykształcić w dziecku zdrowe nawyki żywieniowe

Kolejną psychologiczną przyczyną otyłości może być sposób przeżywania
i odczuwania emocji. Dowiedziono, że osobowość neurotyczna w połączeniu z impulsywnością mogą być istotnymi czynnikami ryzyka w rozwoju zaburzeń odżywiania. Bardzo częstą przyczyną utrzymywania złych zwyczajów żywieniowych jest stres i nieumiejętne metody radzenia sobie z nim. "Zajadanie" stresu jest już szeroko opisanym zjawiskiem - podejmowanie odpowiedzialnych decyzji czy trudności w relacjach z innymi osobami prowadzi do sięgania po większe ilości jedzenia niż zwykle, co chwilowo odwraca uwagę od problemu i przynosi pozorną ulgę. Samo podejmowanie prób odchudzania jest sytuacją powodującą stres, co może być kolejną przyczyną ich nieskuteczności. Podobnie obniżony nastrój może przyczyniać się do "objadania się" jako próby maskowania złego samopoczucia i polepszenia go.

Przeczytaj także: Ile kalorii ma jedna kostka czekolady

Niewątpliwie najważniejszą przyczyną występowania otyłości jest nadmierna podaż energii, jednak aby zrzucić nadprogramowe kilogramy konieczne może być sięgnięcie głębiej, do przyczyn takiego stanu rzeczy. W przypadku wielu osób terapia odchudzająca powinna składać się nie tylko z stosowania odpowiedniej diety, ale także wizyty u psychologa.

Rafał Hornberger

Aneta Łancuchowska

Poradnia Dietetyczna halsa

www.halsa.pl

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Dietetyczna potrawka z cielęciny
Dietetyczna potrawka z cielęciny
Cielęcinę kroimy w kawałki. Wkładamy mięso do rondla i zalewamy 1/4litra wody.Dodajemy ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.414
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});