Substancje antyodżywcze w żywności

Substancje antyodżywcze w żywności

Jedząc na co dzień różne produkty nie zastanawiamy się często czy zawierają one jakieś szkodliwe substancje. Dowiedz się więcej o substancjach antyodżywczych.

Substancje antyodżywcze to takie, które występują w żywności ograniczając lub uniemożliwiając wykorzystanie składników odżywczych bądź są to substancje wywierający szkodliwy wpływ na organizm człowieka. Można je podzielić na naturalne substancje toksyczne występujące w produktach roślinnych i zwierzęcych, związki toksyczne, które przedostają się do żywności wskutek zanieczyszczenia środowiska oraz niektóre substancje, które są celowo dodawane do żywności. Do tego pierwszego rodzaju substancji antyodżywczych należą:

- amygdalina (amigdalina) - związek ten należy do grupy glikozydów cyjanogennych, które w swoim składzie zawierają związany cyjanowodór (silnie toksyczny związek chemiczny). Amygdalina występuje w gorzkich orzechach, pestkach wiśni, śliwek, brzoskwini i moreli, a także w nalewkach alkoholowych wykonywanych z całych owoców. Objawami lekkiego zatrucia są bóle głowy, drętwienie jamy ustnej, ślinotok, ucisk za mostkiem oraz zaczerwienienie skóry.

Przeczytaj koniecznie: Morele - jedz na zdrowie!

- awidyna - występuje w surowym białku jaja i powoduje niszczenie dostarczanej z pożywieniem biotyny (witaminy H). Awidyna jest usuwana podczas gotowania.

- goitryna - substancja występująca w rzepaku i kapuście, która zaburza wbudowywanie jodu w związki będące hormonami tarczycy, przez co powoduje niedoczynność tego gruczołu.

- kwas fitynowy - związek ten występuje w otrębach zbóż, fasoli i kukurydzy. Spożywany w dużych ilościach utrudnia wchłanianie wapnia magnezu i żelaza.

Przeczytaj także: Niedoceniana kapusta

- kwas szczawiowy - występuje w szczawiu, szpinaku, rabarbarze, botwinie, a także w kakao i herbacie. Kwas ten hamuje wchłanianie wapnia w organizmie tworząc nierozpuszczalne kryształki szczawianu wapnia, które mogą sprzyjać powstawaniu kamieni nerkowych.

- nicyna i konicyna - związki te występują w bobie i mogą powodować zatrucia z objawami żółtaczki, szczególnie u osób, które posiadają genetyczny niedobór dehydrogenazy glukozo-6-fosforanowej.

- progoitryna - można ją znaleźć w rzepaku i kapuście. W organizmie jest przekształcana do goitryny, która uniemożliwia wytwarzanie hormonów tarczycy.

- saksytoksyna - substancja ta wytwarzana jest przez plankton i kumuluje się ona w takich skorupiakach, jak małże, ostrygi itp. Zatrucie saksy toksyną objawia się po pół godzinie mrowieniem języka, zaburzeniem mowy i osłabieniem mięśniowym.

- saponiny - związki te występują w roślinach strączkowych (głównie w soi), chałwie, kawie, herbacie, lukrecji, oliwkach i komosie ryżowej. Duże ich ilości powodują hemolizę czerwonych krwinek.

Przeczytaj także: Fasola

- solanina - związek ten występuje w zielonych surowych ziemniakach i pomidorach. Objawami zatrucia są mdłości i wymioty, biegunka, zaburzenia krążenia i oddychania, a także rozszerzenie źrenic.

- kwas erukowy - występuje naturalnie w rzepaku, jednak obecnie na rynku dostępny jest wyłącznie olej rzepakowy bezerukowy lub niskoerukowy, dzięki czemu nie ma niebezpieczeństwa hamowania wzrostu i zaburzeń pracy serca po spożyciu tego oleju.

Warto zatem przestrzegać zasady: ostrożnie i z umiarem, a na pewno zachowamy zdrowie i dobre samopoczucie.

Ilona Grzegorzewska

Komentarze (2) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
10:04, 06.06.2014
Gość
14:22, 11.01.2014
Bzdury. Amigdalina inaczej witamina B17, ma właściwości anty-nowotworowe.

Przepisy kulinarne:

Dorsz w sosie z warzywami
Dorsz w sosie z warzywami
Gotujemy wodę w szerokim garnku.Do wrzątku wkładamy ...
Quesadilla z kurczakiem i warzywami
Quesadilla z kurczakiem i warzywami
Fileta z kurczaka, cebulę, obie papryki pokroić w koskę i podsmażyć na oleju. Dodać ...
Zapiekanka warzywna
Zapiekanka warzywna
Obrane i pokrojone na plasterki grubości 1cm kalarepki ...
Halibut owinięty w polską szynkę z ratatouille warzywnym na ziemniakach truflowych w cieście francuskim.
Halibut owinięty w polską szynkę z ratatouille warzywnym na ziemniakach truflowych w cieście francuskim.
Strudel: Obrane ziemniaki ugotować w osolonej wodzie na miękko. Rozgnieść za pomocą ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.472
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});