Cała prawda o słodzikach

Cała prawda o słodzikach

Od kiedy nastała moda na odchudzanie i produkty light, na rynku pojawiły się słodziki i produkty nimi słodzone. Ale czy wiemy, jak ich spożywanie wpływa na zdrowie?

Słodzik to zamiennik cukru, charakteryzujący się słodyczą, a nie będący źródłem energii bądź dostarczający bardzo niewielkiej jej ilości. Na początku produkowano je głównie z myślą o diabetykach i ludziach otyłych, jednak obecnie ich zwolennikami są wszystkie osoby dbające o figurę i nie tylko.

Na rynku jest kilka najbardziej popularnych słodzików, które coraz częściej dodaje się do przeróżnych produktów, takich jak słodycze, pieczywo cukiernicze, żywność dietetyczna, dżemy, galaretki, płatki śniadaniowe, gumy do żucia i napoje gazowane. Są to najczęściej: sacharyna, aspartam, acesulfam K, sukraloza, cyklaminiany, sorbitol, mannitol, ksylitom, izomalt oraz laktitol.

Przeczytaj także: Co wybrać, cukier czy miód?

Sacharyna

Sacharyna jest substancją słodzącą 300 do 500 razy słodszą od cukru, rozpuszczającą się w gorącej wodzie. Ma lekko metaliczny posmak, dlatego bardzo często dodawana jest razem z cyklaminianami. Sacharyna może powodować reakcje alergiczne u osób, które nie tolerują leków sulfonamidowych, a ich nadmierne spożycie może spowodować zaburzenia żołądkowo-jelitowe, objawiające się bólami brzucha, wzdęciami i biegunkami. Z tego względu nie można ich stosować u niemowląt i małych dzieci. Sacharyna może też wykazywać działanie rakotwórcze, a podejrzewa się też, że może zwiększać ryzyko zachorowania na raka u osób palących nałogowo tytoń. Z tego powodu zastosowanie sacharyny jest obecnie ograniczone.

Przeczytaj koniecznie: E dodatki, czyli substancje dodatkowe stosowane do żywności

Aspartam

Aspartam jest środkiem słodzącym dodawanym głównie do gumy do żucia, napojów gazowanych i cukierków. Aspartam może powodować bóle głowy, zmiany nastroju, utratę pamięci i różne nowotwory. Częste spożywanie dużych ilości produktów zawierających ten słodzik może być przyczyną różnych zaburzeń nerwowych, objawiających się najczęściej bólami i

zawrotami głowy, nudnościami, zmęczeniem, drażliwością, bezsennością, niepokojem, depresją, tachykardią, trudnościami z oddychaniem, drętwieniem kończyn, mimowolnymi skurczami mięśni, bólami stawów czy zaburzeniami słuchu i widzenia. Jeden ze składników aspartamu -metanol - jest silnie toksyczny i w nadmiernej ilości prowadzi do zatrucia. Z kolei zawartość fenyloalaniny w aspartamie wyklucza jego stosowanie u osób chorych na fenyloketonurię. Również produkt rozpadu aspartamu - formaldehyd - pozostaje w tkankach, ulega kumulacji i jest substancją neurotoksyczną.

Przeczytaj też: Barwniki spożywcze

Acesulfam K

Słodzik ten jest ok. 150 - 200 razy słodszy od białego cukru i jest odporny na wysoką temperaturę, a więc może być stosowany do produkcji wypieków. W produkcji acesulfamu K jako rozpuszczalnik stosowany jest chlorek metylenu, który może powodować bóle głowy, nudności, zaburzenia psychiczne, depresję, zaburzenia funkcjonowania wątroby i nerek oraz zaburzenia widzenia.

Przeczytaj również: Węgiel aktywny na zatrucia

Sukraloza

Sukraloza jest słodzikiem ok. 600 razy słodszym od białego cukru. Może ona wywoływać zaburzenia żołądkowo-jelitowe (wzdęcia, gazy, biegunka, nudności), podrażnienia skóry, kaszel, niepokój, wahania nastroju, depresję, kołatanie serca oraz swędzenie oczu.

Obecnie słodziki są dopuszczone do stosowania przez producentów, jednak ich wpływ na organizm wymaga dalszych badań i obserwacji. Możliwe są przecież skutki odległe stosowania tych zamienników cukru. Ważne, aby zachować umiar w spożywaniu produktów zawierających substancje słodzące.

Ilona Grzegorzewska

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.449
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});