Jakim badaniom poddawane jest mięso?

Jakim badaniom poddawane jest mięso?
Tagi:

zdrowie

mięso

Aby mięso mogło być dopuszczone do sprzedaży i obrotu, zarówno przed, jak i po uboju zwierzęcia musi być poddane specjalnym badaniom, sprawdź jakim.

Obecnie sprawy kontroli mięsa zwierząt rzeźnych reguluje Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z dnia 11 września 2002 roku w sprawie sposobu badania zwierząt rzeźnych i mięsa tych zwierząt oraz mięsa zwierząt łownych oraz z dnia 31 marca 2004 r. w sprawie wymagań weterynaryjnych przy przeprowadzaniu badania mięsa na włośnie oraz zamrażaniu mięsa niepoddanego temu badaniu.

Przeczytaj także: Chroń się przed zatruciami

Badania przed- i poubojowe

Zwierzęta hodowlane poddawane są w ciągu ich życia wielu badaniom dotyczącym ich zdrowia (zakażenia wirusowe, bakteryjne, pasożytnicze). Także przed przyjazdem zwierząt do rzeźni bada się je i jeśli wykryje się u nich objawy chorobowe, nie są one dopuszczane do uboju.

Zwierzę po uboju poddawane jest oględzinom tuszy oraz narządów wewnętrznych. Wówczas mięso także poddawane jest badaniom laboratoryjnym, które mają na celu wykrycie czy jakaś partia mięsa nie została zarażona patogenami już po uboju lub czy nie zawiera pozostałości środków farmaceutycznych.

Przeczytaj też: Czy istnieją produkty, których nie wolno mrozić?

Mięso musi także zostać zbadane na obecność włośni, jeśli nie było ono wcześniej przeprowadzone. Ponadto mięso ocenia się także organoleptycznie, a więc oceniany jest zapach i wygląd tuszki, a także prawidłowość oznakowania mięsa. Badania zwierząt wykonuje Urzędowy Lekarz Weterynarii.

Przeczytaj koniecznie: Przechowywanie jedzenia w lodówce

Jakie mikroorganizmy mogą występować w mięsie?

Mięso po uboju może ulec zakażeniu takimi bakteriami, jak: Pseudomonas, Escherichia, Micrococcus, Proteus, Bacillus, Campylobacter, Staphylococcus, Salmonella, Listeria oraz Clostridium. Ważne jest zatem dokładne badanie mięsa, w celu zapobiegania zakażeniom, głównie bakteryjnym, ludzi.

Niam.pl poleca mięsa z Sokołowa - zawsze przebadane i zdrowe

Ilona Grzegorzewska

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Buraki z farszem mięsnym
Buraki z farszem mięsnym
Umyte buraki gotujemy w całości z dodatkiem octu, a gdy ...
Koktajl z owoców mieszanych i mleka
Koktajl z owoców mieszanych i mleka
Do utartego z cukrem żółtek wlewamy zimne mleko. Dodajemy sok z czarnej porzeczki i malin. ...
Cukinia faszerowana mięsem z sosem musztardowo-śmietanowym
Cukinia faszerowana mięsem z sosem musztardowo-śmietanowym
Cukinie umyć, przeciąć na pół i wydrążyć środek. Do mięsa dodać pokrojone w ...
Makaron nitki z mięsem
Makaron nitki z mięsem
Opłukane mięso, zalewamy gorącą wodą i gotujemy, aż ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.624
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});