Produkty zakwaszające i alkalizujące organizm

Produkty zakwaszające i alkalizujące organizm

To, co jemy na co dzień ma wpływ na równowagę kwasowo-zasadową naszego organizmu. Sprawdź jak łączyć produkty, by ją utrzymać.

Utrzymanie homeostazy, a więc równowagi kwasowo-zasadowej, jest warunkiem zachowania zdrowia. Równowagę tą determinuje stężenie jonów wodorowych, a więc wskaźnik pH we krwi, który powinien wynosić 7,35-7,45. Aby zachować tę równowagę na co dzień powinniśmy spożywać różnorodne produkty, zarówno z grupy zakwaszających, jak i z alkalizujących w podobnych proporcjach.

Przeczytaj również: Chlor to nie tylko uzdatniacz wody

Spożywany przez nas pokarm, w wyniku trawienia jest rozkładany z uwolnieniem składników, które różnie wpływają na nasz organizm. Za to, jak działa dany produkt na nasz organizm odpowiadają pierwiastki w nim zawarte i tak: wysoka zawartość chloru, fosforu oraz siarki wskazuje na to, że produkt działa kwasotwórczo, natomiast wysoka zawartość wapnia, sodu, potasu i magnezu wskazuje na produkt alkalizujący.

Przeczytaj także: Sposoby na przyrządzanie warzyw

Jakie produkty działają zakwaszająco na nasz organizm?

Do produktów kwasotwórczych zaliczyć możemy:

- słodkie napoje gazowane, soki owocowe,

- produkty zbożowe, czyli pieczywo, mąki, kasze, makarony (wszystkie oprócz produktów otrzymanych z gryki),

- mięso i jego przetwory, ryby, owoce morza, jaja, rośliny strączkowe (oprócz fasoli),

- sery żółte, sery pleśniowe,

- cukier, miód, ciasta, słodycze,

- ketchup, musztardę, ocet, majonez,

- piwo, wino,

- czekoladę,

- kawę i herbatę,

- dżemy,

- żurawinę, borówki (zawierają specyficzne kwasy organiczne, które po połączeniu z innymi związkami mają działanie kwasotwórcze).

Przeczytaj też: Osteoporoza - lepiej zapobiegać niż leczyć

Produkty zasadotwórcze to:

- większość owoców (kwaśny smak spowodowany jest kwasami organicznymi, a nie zawartością kwasotwórczych pierwiastków),

- mleko i jego przetwory (bez cukru),

- kasza gryczana, kasza jaglana,

- fasola,

- większość warzyw.

Niestety warzywa, owoce czy nabiał nie mają aż tak alkalizującego działania, żeby móc zrównoważyć taką samą ilość mocno kwasowego mięsa. Dlatego też w naszej diecie powinno się znaleźć znacznie więcej produktów zasadotwórczych, jednak realia są odwrotne. Spożywamy zdecydowanie za dużo produktów kwasotwórczych! Takie zaburzenie homeostazy może prowadzić do kwasicy organizmu.

Kwasica

Mamy z nią do czynienia, gdy pH krwi spadnie poniżej 7,35 i łączy się ona ściśle z hiperkaliemią, a więc nadmiarem potasu w płynie pozakomórkowym. Co więcej, zwolniona jest akcja serca, następuje wzmożony rozpad białek oraz występują zaburzenia układu nerwowego. Kwasica objawia się stałym zmęczeniem mimo odpoczynku, bólami głowy, pogorszeniem się cery oraz apatią. Taki stan występuje podczas stosowania diet wysoko białkowych (np. diety Dukana) oraz nisko węglowodanowych. Długo trwająca kwasica sprzyja rozwojowi nadciśnienia tętniczego oraz kamicy nerkowej.

Przeczytaj też: Niebezpisczna dieta Dukana

Acidoza (zasadowica, alkaloza)

Zasadowica występuje o wiele rzadziej, niż kwasica. Wyjątkiem jest stosowanie diet wegańskich i diet odchudzających składających się wyłącznie z kilku rodzajów owoców i warzyw. Zaburzenie to ma miejsce, gdy pH we krwi jest większe niż 7,8. Dochodzi wówczas do hipokaliemii, a więc niedoboru potasu. Objawami alkalozy są: nadmierna potliwość, biegunka, wymioty oraz apatia.

Pamiętajmy zatem, aby umiejętnie równoważyć produkty kwasotwórcze zasadotwórczymi jedząc jak najwięcej warzyw, owoców oraz chudego nabiału.

Ilona Grzegorzewska

Komentarze (2) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
13:00, 08.05.2016
właśnie co portal to inna opinia, na jednym portalu maślanka jest kwasotwórcza na drugim neutralna a na trzecim lekko zasadowa, skąd te rozbieżności?
Gość
14:45, 10.10.2014
Jakie żrodla podają, że sokiowocowe zakwaszają organizm jeżeli nie są slodzone ? Czytalam na innych portalach że wlasnie sa zasadotwórcze

Przepisy kulinarne:

Herbata z owoców róży
Herbata z owoców róży
Wysuszone owoce róży płuczemy, zalewamy wodą i ...
Kompot z suszonych owoców
Kompot z suszonych owoców
Wszystkie owoce mieszamy i zalewamy na noc wodą. Następnego dnia gotujemy z dodatkiem cukru ...
Sok owocowy
Sok owocowy
Wszystkie owoce dokładnie myjemy i oczyszczamy.Owoce ...
Dorsz w sosie z warzywami
Dorsz w sosie z warzywami
Gotujemy wodę w szerokim garnku.Do wrzątku wkładamy ...
Quesadilla z kurczakiem i warzywami
Quesadilla z kurczakiem i warzywami
Fileta z kurczaka, cebulę, obie papryki pokroić w koskę i podsmażyć na oleju. Dodać ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.533
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});