Głodówki jedno- i wielodniowe

Głodówki jedno- i wielodniowe

Stosowanie głodówek modne jest już od wielu lat, ale czy jest to bezpieczne i zdrowe?

Do zastosowania głodówki trzeba się do niej odpowiednio przygotować zarówno fizycznie, jak i psychicznie. Niektórzy decydują się na 24-godzinną głodówkę i taka, odpowiednio przeprowadzona, nie wpływa negatywnie na nasze zdrowie, jeśli nie jesteśmy w grupie osób, które nie powinny stosować żadnych postów. Są jednak też osoby, które decydują się na głodówki kilkunastodniowe - i takie zdecydowanie odradzamy!

Przczytaj także: Inedia i breatharianizm. Czy można żywić się powietrzem?

Głodówka jednodniowa

Taka głodówka polega na powstrzymaniu się przez 24 godziny od spożywania pokarmów stałych. Powinniśmy się najpierw do niej przygotować przez kilka dni eliminując na początku kawę, herbatę, słodycze i niezdrowe przekąski. Następnie eliminujemy mięso, nabiał, potem produkty zbożowe i na końcu warzywa i owoce. Przez cały dzień, małymi łyczkami systematycznie powinniśmy wypijać wodę (2-3l), najlepiej średnio zmineralizowaną, nawet jeśli nie odczuwamy pragnienia. Dopuszczalne jest również picie (ale z umiarem) świeżo wyciskanych soków owocowych (najlepiej grapefruitowego lub pomarańczowego) oraz wielowarzywnych.

Taka głodówka oczyszcza organizm z toksyn i resztek pokarmowych. Można ją stosować od czasu do czasu (np. raz w miesiącu), ale po konsultacji z lekarzem i dietetykiem.

Przeczytaj też: Najzdrowsze soki

Wielodniowe głodówki

Głodówki, które trwają przez dłuższy czas powodują ubytek masy ciała, jednak jest to głównie utrata wody oraz tkanki mięśniowej, a nie tkanki tłuszczowej. Bardzo często takiej "diecie" towarzyszą nudności, bóle i zawroty głowy, zaburzenia rytmu serca oraz osłabienie. Zasady jej przeprowadzania są takie same, jak w przypadku jednodniowych głodówek. Po zakończeniu głodówki bardzo często występuje niemal natychmiastowy efekt jo-jo.

Przczytaj koniecznie: Jedz grejpfruty i pozbądź się zbędnych kilogramów

Dłuższe poszczenie powoduje znaczny spadek stężenia glukozy we krwi, co może powodować zasłabnięcia i zaburzenia funkcjonowania całego organizmu. Wówczas wytwarzane są ciała ketonowe, zużywane w zastępstwie glukozy przez mózg, co prowadzi do kwasicy organizmu. Długotrwałe niedostarczanie pokarmu powoduje również zastój żółci, co sprzyja rozwojowi kamicy żółciowej. Wielodniowy post może też powodować zaburzenia hormonalne, często prowadzące do zaniku miesiączki u kobiet.

Przeczytaj: Brideoreksja - choroba Panien Młodych

Zdecydowanie żadnych głodówek nie mogą stosować osoby chorujące na cukrzycę, nowotwory, nadczynność tarczycy, niewydolność nerek, wątroby oraz serca, a także osoby z zaburzeniami odżywiania. Nie powinny pościć także kobiety w ciąży, dzieci, młodzież oraz osoby z niedowagą i niedożywione. Choroby zakaźne przebiegające z gorączką także wykluczają stosowanie głodówek.

Wychodzenie z głodówki

Wyjście z głodówki powinno trwać tyle, ile sama głodówka. Nie możemy po poście od razu zacząć się objadać niezdrowymi potrawami, gdyż spowoduje to ogromne obciążenie i szok dla naszego organizmu. Na początku powinno się wprowadzać zupy warzywne, później pełnoziarniste produkty zbożowe, nabiał i na końcu mięso i jego przetwory.

Wpływ głodówki na organizm każdego z nas jest bardzo różny. Jednym bardzo ona służy i czują się oni doskonale, innym nie i powoduje ona u nich szereg zaburzeń i powikłań zdrowotnych. Jak zawsze ważny jest rozsądek i umiar.

Przeczytaj też: Psychologiczne czynniki ryzyka otyłości

Ilona Grzegorzewska

Komentarze (4) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
13:18, 05.08.2017
Pani Ilona chyba w zyciu nie zrezygnowała z posiłku skoro pisze takie bzdury na temat głodowek. Polecam Pani przeczytać m.in. Małachowa i później pisać artykuły.
Gość
08:56, 31.05.2013
Czasami lepiej poczytać stare ksiazki niż szukać wiedzy w morzu internetowego bełkotu. Współczuje młodym. Nie wiedzą czego i gdzie szukać.
Gość
15:37, 26.05.2013
Przepraszam za literówki, moja klawiatura nadeje się do śmieci ;)
Gość
15:36, 26.05.2013
Z tego co tutaj przeczytałam ta pani ma bardzo niewielkie pojęcie o głodówkach i nie powinna się o nich wypowiadać. Przede wszystkich zasłabnięcia, zawroty głowy oraz ine dolegliwości nei są spowodowane sensu stricte samą głodówką, co toksynami, które opuszczają ciało. Dlatego osoby, które WIEDZĄ jak przeprowadzać głodówki kilkudniowe, wiedzą też, że do przygotowań oraz w trakcie głodówki należy przerpowadzać lewatywy oraz inne proste zabiegi oczyszczające. Natomiast efket joj występuje zawsze i wszędzie, jeżeli osoba poszcząca, czy używająca diety, po jej zakończeniu zaczyna natychmiastowo żreć to samo co wcześniej. I to nie jest winą diet, tylko braku silnej woli, łakomstwa, albo złych dietetyków. Wystarczy trochę logiki w tym, co robimy. W naszym życiu o raz organizmie zawsze jedno wynika z drugiego. Przyczyna i skutek. To jest bardzo proste, tylko trzeba zastanowić się nad sobą i zdrowym życiem. Jeżeli chodzi jeszcze o przygotowań do głodówke, to eliminacja męsa stoi na pierwszym kroku, zaraz za paleniem papierosów i picia alkoholu, dlatego, że jest najbardziej ciężkostrawnym produktem obciążającym organizm. Potem nabiał, który go zakwasza, produkuje śluz i chyba żółć, ale tpo proszę sprawdzić, bo nie pamiętam. Im dłuższa UMIEJĘTNA głodówka, tym więcej tego syfu z ciała wychodzi.

Przepisy kulinarne:

Dietetyczna potrawka z cielęciny
Dietetyczna potrawka z cielęciny
Cielęcinę kroimy w kawałki. Wkładamy mięso do rondla i zalewamy 1/4litra wody.Dodajemy ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.426
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});