Sterole i stanole roślinne

Sterole i stanole roślinne

Masz podwyższone stężenie cholesterolu we krwi i nie wiesz, co zrobić, aby je obniżyć? Przeczytaj jak działają i gdzie można znaleźć sterole i stanole roślinne.

Czym są sterole i stanole?

Sterole roślinne, czyli fitosterole, to związki chemiczne należące do grupy steroidów. Do tej samej grupy należą sterole zwierzęce, np. cholesterol, dlatego te związki te mają podobną budowę. Stanole roślinne natomiast syntetyzowane są z fitosteroli.

Przeczytaj także: Cała prawda o cholesterolu

Jakie działanie wykazują sterole i stanole?

Liczne badania dowiodły, że regularne spożywanie steroli i stanoli roślinnych obniża stężenie cholesterolu we krwi, głównie frakcji LDL ("złego" cholesterolu). Dzieje się tak, ponieważ związki te częściowo hamują wchłanianie cholesterolu w jelitach. Spożywanie steroli i stanoli na co dzień w ilości 2g dziennie obniża stężenie frakcji LDL o 10%, co obniża ryzyko choroby niedokrwiennej serca o 20%.

Wyższe spożycie nie zwiększa korzystnego działania, a może obniżyć stężenie karotenoidów we krwi, zatem nie poleca się ich spożywania w ilości powyżej 3g dziennie. Spożywanie produktów zawierających dodatek steroli i stanoli, a także stosowanie dobrze zbilansowanej diety zgodnej z zasadami zdrowego odżywiania może obniżyć stężenie cholesterolu LDL o nawet 15%.

Przeczytaj również: Polacy żyją krócej - przez złą dietę

Gdzie można znaleźć sterole i stanole?

Naturalnie sterole występują w owocach, warzywach, orzechach, ziarnach oraz olejach roślinnych (są składnikiem ścian komórkowych). Sterole występują także w w/w produktach, ale w śladowych ilościach, głównie są wytwarzane ze steroli.

Sterole i stanole roślinne dodawane są w procesie produkcji do wielu produktów spożywczych, takich jak margaryny miękkie, sosy sałatkowe czy mleczne napoje fermentowane. Tego rodzaju produkty zaliczane są do żywności funkcjonalnej, a więc takiej, której regularne spożywanie wpływa korzystnie na organizm człowieka.

Przeczytaj koniecznie: Zasady zdrowego żywienia

Pamiętaj zatem, że oprócz spożywania produktów z dodatkiem steroli i stanoli należy się zdrowo odżywiać zgodnie z zasadami prawidłowego żywienia i regularnie uprawiać aktywność fizyczną.

Ilona Grzegorzewska

Komentarze (1) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
11:53, 02.11.2012
Piękny artykuł tylko... brak przykładów...

Przepisy kulinarne:

Dietetyczna potrawka z cielęciny
Dietetyczna potrawka z cielęciny
Cielęcinę kroimy w kawałki. Wkładamy mięso do rondla i zalewamy 1/4litra wody.Dodajemy ...
Kawa szwarcwaldzka
Kawa szwarcwaldzka
Ucieramy czekoladę.Na dno irlandzkiej szklanki do kawy ...
Zupa Meksykańska - Caldo Tlalpeno
Zupa Meksykańska - Caldo Tlalpeno
Ciecierzycę zalewamy woda i pozostawiamy na noc do namoczenia. Mięso kurczaka ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.467
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});