Homocysteina od A do Z

Homocysteina od A do Z
Tagi:

dieta

zdrowie

Dowiedz się czym jest homocysteina, jakie są jej źródła oraz czy grożą jej niedobory i nadmiar.

Homocysteina jest substancją coraz częściej wymienianą w kontekście zagrożenia chorobami układu naczyniowo-sercowego. Zostało już wielokrotnie potwierdzone, że hiperhomocysteinemia (czyli podwyższone stężenie tego związku chemicznego w osoczu) jest niebezpiecznym stanem, sprzyjającym chorobom serca, chorobom neurodegradacyjnym oraz nowotworom.

Przeczytaj także: Miażdżyca

Rozmiar problemu obrazują wyniki badania NATPOL PLUS przeprowadzonego w 2002 roku, w którym stwierdzono, że ponad - dorosłej populacji Polski ma podwyższony poziom homocysteiny w osoczu. Co ciekawe, dotyczy on głównie osób, które poświęcają zbyt mało uwagi właściwej diecie i spożywają zbyt dużo mięsa oraz produktów zwierzęcych, jak i paradoksalnie wegetarian oraz wegan - czyli tych, którzy przywiązują dużą wagę do diety i produktów zwierzęcych jedzą mało, lub wcale.

Homocysteina jest pośrednim produktem metabolizmu białek, a konkretnie metioniny - aminokwasu, którego ludzki organizm nie umie wytwarzać i w związku z tym musi być dostarczany z pożywieniem. Najwięcej homocysteiny powstaje w wyniku trawienia białek pochodzenia zwierzęcego, czyli białek z mleka, jaj, mięsa i ryb. Homocysteina wykazuje szereg niekorzystnych działań na układ krwionośny - sprzyja powstawaniu zakrzepów, uszkadza wewnętrzną "wyściółkę" naczyń krwionośnych, co prowadzi do powstawania zmian miażdżycowych, a także modyfikuje strukturę niektórych białek, między innymi hemoglobiny, upośledzając ich działanie. Skutkiem tego podwyższony poziom homocysteiny jest czynnikiem ryzyka miażdżycy, zakrzepicy żylnej, niedokrwiennej choroby serca oraz udaru mózgu. Ponadto dowiedziono, że podwyższony poziom homocysteiny we krwi sprzyja powstawaniu chorób neurodegradacyjnych, takich jak choroba Alzheimera i Parkinsona, a także niektórych nowotworów - zwłaszcza jelita grubego. Organizm ludzki posiada systemy chroniące przed zbyt wysokim stężeniem tej substancji, jednak do ich sprawnego działania konieczne są witaminy B6, B12 oraz kwas foliowy. Niedostateczna podaż z dietą jednej z nich może prowadzić do hiperhomocysteinemii.

Przeczytaj też: Witaminy

W praktyce niedobory witaminy B6 występują rzadko, ponieważ jest ona szeroko rozpowszechniona w wielu grupach produktów spożywczych. Natomiast witamina B12 w istotnych dla człowieka ilościach występuje wyłącznie w produktach pochodzenia zwierzęcego, szczególnie w wątrobie, jajach, rybach oraz nabiale. Z tego właśnie powodu, grupą osób szczególnie narażonych na hiperhomocysteinemię są wegetarianie i w szczególności weganie. Nieprzywiązywanie odpowiedniej wagi do spożywania odpowiedniej ilości nabiału i jaj w przypadku wegetarian i właściwej suplementacji w przypadku wegan, może zniwelować korzyści zdrowotne wynikające ze stosowania tych diet.

Przeczytaj również: Zdrowotne właściwości koziego mleka

Ostatnią witaminą, która ma największy wpływ na poziom homocysteiny jest kwas foliowy. Jest to witamina z grupy B występująca przede wszystkim w warzywach liściastych, ale także w owocach cytrusowych, nabiale oraz roślinach strączkowych. Kwas foliowy jest bardzo wrażliwy na działanie wysokiej temperatury i światła, dlatego podczas długiego gotowania ulega zniszczeniu. W "tradycyjnej" polskiej diecie kwas foliowy jest składnikiem deficytowym, natomiast wegetarianie i weganie zwykle spożywają go sporo ponad normę. Jest to jak najbardziej pozytywne zjawisko, jednak wysoka podaż folianów może maskować objawy niedoborów witaminy B12, aż do wystąpienia objawów neurologicznych, co może już wymagać hospitalizacji.

Przeczytaj koniecznie: Anemia podczas ciąży

Tradycyjna polska dieta bogata w mięso a uboga w warzywa, podobnie jak nieumiejętnie stosowana restrykcyjna dieta wegetariańska, a tym bardziej wegańska, mogą przyczyniać się do niedoborów, których konsekwencje mogą być bardzo poważne. Produkty spożywcze jako źródła witamin niezbędnych do utrzymania prawidłowego poziomu homocysteiny są znacznie lepszym ich źródłem niż suplementy diety, z powodu lepszej przyswajalności witamin oraz zawartości innych składników, które również mają wpływ na występowanie chorób układu naczyniowo-sercowego, takich jak przeciwutleniacze czy błonnik pokarmowy. Jednak wegetarianie, weganie oraz osoby starsze (z powodu obniżonej przyswajalności) powinny rozważyć suplementację witaminy B12 oraz regularnie robić badania krwi pod kątem stężenia homocysteiny.
Rafał Hornberger
Aneta Łańcuchowska
Poradnia Dietetyczna "hälsa"

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Dietetyczna potrawka z cielęciny
Dietetyczna potrawka z cielęciny
Cielęcinę kroimy w kawałki. Wkładamy mięso do rondla i zalewamy 1/4litra wody.Dodajemy ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.414
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});