Żywność ekologiczna

Żywność ekologiczna

Żywność ekologiczna staje się coraz bardziej popularna, gdyż konsumenci mają dosyć produktów wysoko przetworzonych z dodatkami chemicznymi.

Żywność ekologiczna to taka żywność, która została wyprodukowana metodami ściśle określonego rolnictwa ekologicznego, zakładającego wykluczenie użycia nawozów sztucznych, antybiotyków, hormonów wzrostu, syntetycznych środków ochrony roślin, organizmów modyfikowanych genetycznie oraz pestycydów. Artykuły spożywcze nie mogą zawierać także sztucznych barwników, środków zapachowych, smakowych i konserwujących. Taki sposób uprawy roślin zapewnia ochronę zarówno zdrowia społeczeństwa, jak i środowiska (gleby, wody, ekosystemu).

Przeczytaj także: Rolnictwo ekologiczne - warto

Przestawienie uprawy na rolnictwo ekologiczne

Przestawianie na rolnictwo ekologiczne musi trwać rok przed siewem roślin w przypadku upraw rocznych oraz 3 lata przed zbiorem roślin wieloletnich. Aby otrzymać certyfikat rolnictwa ekologicznego niezbędne jest zgłoszenie gospodarstwa rolniczego do systemu rolnictwa ekologicznego.

Jakie środki można stosować do uprawy ekologicznych roślin?

Do nawożenia dopuszczalne są nawozy zielone, kompost, obornik oraz minerały dostępne w przyrodzie (mączki skalne). Zwierzęta hodowlane karmione mogą być paszami z własnego, ekologicznego gospodarstwa.

Przeczytaj również: Eko-świania goni transegicznego łososia

Oznaczanie produktów ekologicznych

Producenci żywności ekologicznej są zobowiązani do oznaczania swoich produktów specjalnymi certyfikatami, które wystawiają m.in. firma Agrobiotest, Biocert czy Ekogwarancja. Na etykiecie produktu musi się znaleźć nazwa producenta lub sprzedawcy oraz nazwa lub kod jednostki wydającej certyfikat.

Kto powinien spożywać żywność ekologiczną?

Żywność ekologiczną mogą spożywać wszyscy, jednak jest ona stosunkowo droższa od żywności dostępnej w supermarketach. Produkty ekologiczne, ze względu na brak obecności środków chemicznych, są szczególnie polecane dzieciom, przede wszystkim z różnego rodzaju alergiami, kobietom w ciąży oraz osobom z nowotworami.

Przeczytaj koniecznie: Czarna lista ryb i owoców morza

Obecnie coraz częściej powracamy do naturalnych metod uprawy roślin i hodowli zwierząt, gdyż cenimy sobie wysoką jakość pożywienia. Dlatego też żywność ekologiczna będzie się stawała jeszcze bardziej popularna.

Ilona Grzegorzewska

Komentarze (1) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
15:24, 08.03.2012
Żywność ekologiczna staje się coraz bardziej popularna, sama stosunkowo niedawno zaczęłam kupować produkty jedynie naturalne. Jednak warto dowiedzieć się czegoś więcej na ten temat. Myślę, że doskonałą okazją mogą być Targi Produktów Regionalnych, które 20 kwietnia rozpoczną się w stolicy. Są one podzielone na 9 różnych sektorów, a każdy z nich poświęcony ważnej tematyce. Mogę zapewnić, że znajdziecie tam wielu producentów i produktów, podobno ma być też strefa poświęcona edukacji.;) Osobiście nie mogę się doczekać :).

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.435
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});