Rzucanie palenia a tycie

Rzucanie palenia a tycie

Wiele osób, które rzuciło palenie zaobserwowało, że ich masa ciała wzrosła. Dlaczego tak się dzieje i czy naprawdę to przez pozbycie się nałogu?

Jak wpływa palenie na stan zdrowia?

Przez to, że palacze często zastępują posiłki papierosem, a nikotyna przyspiesza nieznacznie metabolizm - nałogowi palacze często są szczupli. Konsekwencje tego nałogu są jednak bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Przede wszystkim palenie zwiększa znacznie ryzyko rozwoju nowotworów i wrzodów żołądka. Co więcej pogarsza się cera, wygląd i elastyczność skóry. Zmniejsza się również wydolność oraz odporność organizmu.

Przeczytaj też: Miażdżyca

Obecnie panuje moda na niepalenie, zatem coraz więcej osób chce zerwać z tym nałogiem, jednak większość boi się przyrostu masy ciała. Co zrobić by przestać palić, ale nie przytyć jednocześnie?

Dlaczego tak się dzieje?

Wiele osób skarży się na to, że po rzuceniu palenia przybyło im kilogramów. Przyczyna nie tkwi jednak w odstawieniu nałogu czy braku nikotyny, ale w nas samych. Wszystko przez to, że odczuwamy brak zajęcia, nie mamy co zrobić z rękoma. Zamiast papierosa sięgamy zatem po paluszki, chipsy, ciasta, ciasteczka, kanapki - wszystko, co choć na krótki czas zajmie naszą uwagę. Niektórzy posiłki zastępują także papierosem (nikotyna przyspiesza metabolizm i zmniejsza apetyt), więc po ich odstawieniu zaczynamy być po prostu głodni.

Przeczytaj również: Dobra dieta zapobiega nowotworom

Jak zapobiec wzrostowi masy ciała?

Przede wszystkim jeśli będziemy jeść 5 małych objętościowo i dobrze zbilansowanych posiłków co 3 godziny, poziom glukozy we krwi pozostanie na w miarę stałym poziomie, zatem nie będziemy odczuwać głodu i nie będziemy mieć takiej ochoty na niezdrowe przekąski.

Po rzuceniu palenia nasze kubki smakowe ponownie zaczynają działać i z tego względu mamy ochotę na próbowanie nowych rzeczy i jedzenie ulubionych potraw. Jeśli zatem nie możemy powstrzymać się przed przegryzaniem czegoś w ciągu dnia i musimy coś trzymać w rękach, postawmy na zdrowe przekąski.

Rano można przygotować sobie na cały dzień słupki z marchewki, ćwiartki cukinii, papryki, ogórka, pomidora czy rzodkiewki. Dobrym pomysłem jest też przegryzanie pestek słonecznika, dyni czy różnego rodzaju orzechów - ale uwaga! W ilości nie większej, niż mieści się na środku twojej dłoni bez palców.

Dowiedz się: Dlaczego podjadamy?

Ilona Grzegorzewska

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:1.558
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});