Myśląc o Sylwestrze i Nowym Roku często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że, po pierwsze, nie wszyscy świętują Nowy Rok 1 stycznia, a po drugie, nie wszyscy świętują go w podobny sposób do Polaków. Początek Nowego Roku bardzo różni się w zależności od religii i kultury.
Przeczytaj także: Sylwester i Nowy Rok w różnych kulturach
Kiedy jest obchodzony Nowy Rok?
Wszystkie kraje i kultury świętują początek Nowego Roku, jednak nie tego samego dnia. Kraje chrześcijańskie (mające kalendarz gregoriański) ten dzień obchodzą 1 stycznia, gdyż jest to dzień nadania imienia Jezusowi. Nie było tak jednak zawsze. Początkowo świętowany był on 6 stycznia, a więc w Święto Trzech Króli, później natomiast 25 grudnia, czyli w Boże Narodzenie. W religii islamskiej Nowy Rok obchodzi się 1 muharrama (rok krótszy od naszego o 11 dni), jednak nie we wszystkich krajach islamskich dzień ten jest celebrowany, gdyż nie ustanowił go Mahomet (np. w Arabii Saudyjskiej czy w Zatoce Perskiej).
Przeczytaj też: Tabu żywieniowe różnych religii
W Iranie początek roku przypada na Dzień Wiosny, a więc 21 marca. Żydzi obchodzą Nowy Rok cztery razy podczas jednego roku, według różnych wyliczeń. Jeden z nich przypada na miesiące jesienne (zazwyczaj październik), a drugi na pierwszy dzień wiosennego miesiąca (Tora posługuje się dwojaką rachubą czasu). W buddyzmie pierwszy dzień Nowego Roku przypada według kalendarza księżycowego na dzień między końcem stycznia, a początkiem lutego.
Tradycje w Wigilię Nowego Roku oraz Nowy Rok w różnych krajach
Tradycyjnymi potrawami spożywanymi przez Żydów w Nowy Rok (Rosz Ha-Szan) są jabłka w miodzie, rybia głowa, pestki granatu, chałka oraz ciasto miodowe. Mniej religijnie Wigilię Nowego Roku, czyli Sylwestra, obchodzi się np. w Brazylii czy Australii. W kraju Ameryki Południowej najwięcej ludzi spotyka się na plaży w Copacabanie w Rio De Janeiro i wszyscy wspólnie się bawią. Podobnie jest w Australii - do Sydney zjeżdżają ludzie z całego kraju, by podziwiać wspaniały pokaz fajerwerków. Pokazy sztucznych ogni są również słynne na Filipinach, razem z głośną muzyką i trzęsieniem puszkami z monetami - hałas ma odstraszyć złe duchy. Na stole tego wieczoru musi pojawić się kosz z dwunastoma owocami (po jednym na każdy miesiąc), a stroje muszą być kolorowe.
Dowiedz się: Jak się przygotować na imprezę sylwestrową nie spędzając całego dnia przy garnkach
Prawosławni Rosjanie świętują Nowy Rok 14 stycznia kalendarza gregoriańskiego (czyli 1 stycznia kalendarza juliańskiego) w gronie rodzinnym przy suto zastawionych stołach. Tańczą, puszczają fajerwerki, a o północy piją lampkę szampana. Hindusi natomiast świętują początek Nowego Roku w październiku (wtedy odbywa się też Święto Światła) i wówczas specjalne małe zapalone świeczki puszcza się na jeziorach opowiadając jednocześnie historie o bogach Rama i Sita.
Świętując Sylwester w Polsce zastanówmy się przez chwilę, jak ten czas spędzają mieszkańcy innych krajów.
Ilona Grzegorzewska