Nowy Rok w różnych religiach

Nowy Rok w różnych religiach

Czy zastanawialiście się jak i kiedy świętują Nowy Rok mieszkańcy innych krajów i religii? Dowiedzcie się więcej na ten temat.

Myśląc o Sylwestrze i Nowym Roku często nie zdajemy sobie sprawy z tego, że, po pierwsze, nie wszyscy świętują Nowy Rok 1 stycznia, a po drugie, nie wszyscy świętują go w podobny sposób do Polaków. Początek Nowego Roku bardzo różni się w zależności od religii i kultury.

Przeczytaj także: Sylwester i Nowy Rok w różnych kulturach

Kiedy jest obchodzony Nowy Rok?

Wszystkie kraje i kultury świętują początek Nowego Roku, jednak nie tego samego dnia. Kraje chrześcijańskie (mające kalendarz gregoriański) ten dzień obchodzą 1 stycznia, gdyż jest to dzień nadania imienia Jezusowi. Nie było tak jednak zawsze. Początkowo świętowany był on 6 stycznia, a więc w Święto Trzech Króli, później natomiast 25 grudnia, czyli w Boże Narodzenie. W religii islamskiej Nowy Rok obchodzi się 1 muharrama (rok krótszy od naszego o 11 dni), jednak nie we wszystkich krajach islamskich dzień ten jest celebrowany, gdyż nie ustanowił go Mahomet (np. w Arabii Saudyjskiej czy w Zatoce Perskiej).

Przeczytaj też: Tabu żywieniowe różnych religii

W Iranie początek roku przypada na Dzień Wiosny, a więc 21 marca. Żydzi obchodzą Nowy Rok cztery razy podczas jednego roku, według różnych wyliczeń. Jeden z nich przypada na miesiące jesienne (zazwyczaj październik), a drugi na pierwszy dzień wiosennego miesiąca (Tora posługuje się dwojaką rachubą czasu). W buddyzmie pierwszy dzień Nowego Roku przypada według kalendarza księżycowego na dzień między końcem stycznia, a początkiem lutego.

Tradycje w Wigilię Nowego Roku oraz Nowy Rok w różnych krajach

Tradycyjnymi potrawami spożywanymi przez Żydów w Nowy Rok (Rosz Ha-Szan) są jabłka w miodzie, rybia głowa, pestki granatu, chałka oraz ciasto miodowe. Mniej religijnie Wigilię Nowego Roku, czyli Sylwestra, obchodzi się np. w Brazylii czy Australii. W kraju Ameryki Południowej najwięcej ludzi spotyka się na plaży w Copacabanie w Rio De Janeiro i wszyscy wspólnie się bawią. Podobnie jest w Australii - do Sydney zjeżdżają ludzie z całego kraju, by podziwiać wspaniały pokaz fajerwerków. Pokazy sztucznych ogni są również słynne na Filipinach, razem z głośną muzyką i trzęsieniem puszkami z monetami - hałas ma odstraszyć złe duchy. Na stole tego wieczoru musi pojawić się kosz z dwunastoma owocami (po jednym na każdy miesiąc), a stroje muszą być kolorowe.

Dowiedz się: Jak się przygotować na imprezę sylwestrową nie spędzając całego dnia przy garnkach

Prawosławni Rosjanie świętują Nowy Rok 14 stycznia kalendarza gregoriańskiego (czyli 1 stycznia kalendarza juliańskiego) w gronie rodzinnym przy suto zastawionych stołach. Tańczą, puszczają fajerwerki, a o północy piją lampkę szampana. Hindusi natomiast świętują początek Nowego Roku w październiku (wtedy odbywa się też Święto Światła) i wówczas specjalne małe zapalone świeczki puszcza się na jeziorach opowiadając jednocześnie historie o bogach Rama i Sita.

Świętując Sylwester w Polsce zastanówmy się przez chwilę, jak ten czas spędzają mieszkańcy innych krajów.

Ilona Grzegorzewska

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.496
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});