Ryby w kuchni węgierskiej

Ryby w kuchni węgierskiej

Węgry są krajem pozbawionym dostępu do morza, dlatego też na madziarskich stołach, pojawiają się wyłącznie ryby słodkowodne.

Węgry są krajem pozbawionym dostępu do morza, dlatego też na madziarskich stołach, pojawiają się wyłącznie ryby słodkowodne. Jezioro Balaton, obok Dunaju stanowi wodny symbol Węgier. Choć liczba zbiorników wodnych w tym kraju nie jest imponującą, to ich zasobność od wieków wzbudzała zaskoczenie uczonych. Na Węgrzech utarło się nawet powiedzenie, iż przed około dwustu lat Cisa była tak bogata w ryby, że zanurzony w niej kosz, a następnie wyciągnięty na powierzchnię, po kilku sekundach zapełniony był wystarczającą ilością ryb do przygotowania obiadu dla całej rodziny. Oczywiście, dziś na skutek wielu zanieczyszczeń środowiska, liczba ryb znacznie się zmniejszyła, a niektóre gatunki ryb w ogóle przestały występować na terenie Węgier. Nie jest faktem pocieszającym, ale w ostatnich czasach, zmniejszyło się również znaczenie rybiego mięsa w diecie przeciętnego Węgra. Obecnie większość kupowanych przez Węgrów ryb, pochodzi ze sztucznych hodowli.

To Balaton jest miejscem charakteryzującym Węgry a zarazem miejscem, które zaopatruje Węgry w ryby. Jezioro to należy do miejsc nie tylko wypoczynkowych, ale przede wszystkim terenów, które oferuje doskonałą kuchnię, bogatą w ryby. Kuchnia "nadbalotońska", reprezentowana jest przez miejscowych, wspaniałych kucharzy. Po mistrzowsku przyrządzają oni dania z ryb.  W tym największym jeziorze Europy Środkowej żyje około 40 gatunków ryb. Najpopularniejszym jest sandacz, nazywany balatońskim. Jego delikatne mięso cieszy się zainteresowaniem smakoszy ze względu na specyficzny, słodki smak oraz niewielką ilość tłuszczu i ości. Oprócz sandacza zwanego fogas w wodach Balatonu królują także karpie, szczupaki oraz sumy. Ponadto łowi się jesiotry, pstrągi, amury, brzany oraz jazgarze.

Nie pożałuje ten, kto skusi się na talerz serwowanej w tym rejonie zupy rybackiej zwanej halászlé. Chociaż zupa rybna halászlé, nie jest potrawą podawaną tylko w rejonie Balatonu, ale jest też przysmakiem podawanym na terenie całych Węgier, jak również stanowi jedno z najważniejszych dań węgierskich. Potraw węgierskich z ryb jest oczywiście wiele, ale wymienić należy najważniejsze, są to: przede wszystkim wyżej już wymieniona zupa rybna, czyli halászlé, pieczony filet z karpia, pörkölt z sandacza z papryką, rybne ragout po węgiersku, karp z warzywami lub karp smażony z grzybami. To najbardziej cenione przez Węgrów potrawy z ryb. Poza tym należy pamiętać o tym, że kuchnia węgierska to nie tylko potrawy mięsne, ale i dania z ryb, oczywiście na mniejszą skalę, ale także stanowią źródło pożywienia Węgrów.

Wielu z nas zdaje sobie sprawę, że ryby powinny występować w każdej kuchni świata ze względu na swój zbawienny wpływ na zdrowy tryb życia człowieka, jak również spożywanie ryb w każdej postaci zapobiega wielu chorobom. Narodową węgierską potrawą rybną jest bez wątpienia słynna zupa rybna zwana halászlé. Gotowana jest ona w tradycyjnym kociołku w ten sam sposób co węgierski pörkölt, czyli gulasz. Jednak z węgierską zupą rybną, związane są pewne zawiłości, ponieważ parafrazując polskie przysłowie, w odniesieniu do węgierskiej potrawy można określić to następująco: Gdzie dwóch Węgrów, tam trzy przepisy na halászlé. Można w ten sposób powiedzieć, ponieważ zupę tę gotuje się odmiennie w zależności od regionu kraju, zawsze jednak składa się ona z trzech podstawowych składników: ryb, cebuli i papryki. W rzeczywistości jednak różnice tkwią w dodatkach, a mianowicie smak zupy rybnej zależy od ilości użytych przypraw jak również od kolejności ich dodawania. Zupa rybna jest zawsze pół ostra, w odróżnieniu od innych potraw węgierskich z dodatkiem papryki. Będąc jednak na Węgrzech, i mając okazję spróbowania halászlé pamiętajmy, że ogień, jakim płonie nasze gardło, wygaszać ma świeży chleb, który zawsze podawany jest razem z zupą rybną. Z zupą rybną halászlé związana jest zabawna historia. Otóż historia przydarzyła się pewnemu młodemu restauratorowi Károly'owi Sipos, który otworzył w Budapeszcie swą pierwszą restaurację, w której zachęcał do odwiedzin, reklamując specjalność zakładu. A ową specjalnością była właśnie zupa "halászlé bez ości". Każdy z gości, który znalazłby w talerzu jakikolwiek kawałek ości, otrzymać miał w ramach przeprosin butelkę dobrego szampana. Oczywiście liczba gości rosła z każdym miesiącem czyniąc tym samym restaurację bardzo popularną. Jakże zdziwił się właściciel, gdy nagle w specjale znajdować zaczęto strasznie dużo ości, podczas gdy tuż po otwarciu lokalu, takie sytuacje nie miały miejsca. Drobiazgowe śledztwo ujawniło przyczynę. Goście odwiedzający lokal, zaczęli wrzucać do zupy kawałki rybich ości, które przynosili z domu aby otrzymać butelkę szampana.

Zarówno pörkölt, czyli gulasz jak i zupa rybna, którą jest halászlé nie należą do potraw lekkich. Zupy na Węgrzech zazwyczaj są gęste, aromatyczne, oraz zwykle gotowane na mięsie lub rybach. Dzięki dodaniu galuszek, czyli kluseczek przypominających lane, zupy stają się bardzo pożywne. Zupa rybna, przyrządzana jest z różnych gatunków ryb słodkowodnych na przykład szczupaka, karasia, karpia, suma lub sandacza. Im większa różnorodność w garnku, tym lepiej. Każdy region ma własny przepis na taką zupę. Spośród tego bogactwa pomysłów na pierwszy plan wysuwają się przepisy z okolic Segedynu. W tym malowniczym, położonym nad Dunajem mieście, do halászlé dodaje się drobny makaron, przez co zupa staje się bardziej zawiesista i tym samym bardziej pożywna. Zupa rybna stanowi jedno z głównych dań wigilijnych. Równie znana, choć już nie rybna, jest bableves, czyli fasolowa z wędzoną golonką lub kiełbasą i kluseczkami. Po składnikach można ocenić, że zupy węgierskie nie należą ani do zup łagodnych, ani do zup lekkich. Natomiast stanowią jednodaniowe posiłki, którymi Węgrzy rozsmakowują się nie od dziś. Ale któż odwiedzając Węgry, nie pokusi się o degustację narodowych potraw Madziarów.
Co jest jeszcze związane z rybami? Oczywiście wędkowanie! Łowienie ryb na wędkę należy do  ulubionych zajęć Polaków i Węgrów. Nie jeden Węgier decyduje się spędzić letni weekend nad wodą w celu "moczenia kija" Wędkarstwo jednak to powszechne hobby Węgrów. Nad rzekami i zalewami roi się od rancz wędkarskich zwanych halásztanya, czyli kempingów położonych tuż nad wodą, gdzie przybywają całe rodziny, aby łowić ryby, a następnie gotować wspaniałą halászlé w kociołku nad ogniem. Prawdziwym rajem dla wędkarzy jest jezioro Tisza, jest to drugi co do wielkości akwen wędkarski Europy. Domki dla wędkarzy, wypożyczalnie łodzi i motorówek oraz pomosty do wynajęcia, znajdują się wzdłuż Dunaju, Cisy, Balatonu i jeziora Velence oraz w wielu mniejszych rzek i zbiorników wodnych.

Kuchnia węgierska jest bardzo podobna do naszej rodzimej, lecz z kilkoma różnicami. Mimo że zarówno Polacy jak i Węgrzy, preferują potrawy mięsne i rybne to kuchnia węgierska, charakteryzuje się większym spożyciem mięsa, szczególnie dziczyzny i baraniny, niż spożyciem ryb. Ostrzejszy jest też charakter przyrządzanych potraw, również rybnych, ponieważ królową wszystkich posiłków węgierskich, niezaprzeczalnie jest papryka. Papryka towarzyszy nie tylko potrawom mięsnym, ale i rybnym. Dlatego próżno szukać, choćby jednej potrawy nieco łagodniejszej, nawet jeśli jest to potrawa rybna. Spożywając węgierskie halászlé, miejmy pod ręką kawałki pszennego chleba oraz jakikolwiek płyn, który posłuży nam do ugaszenia pragnienia, po ostrym posiłku. Obfitość ryb słodkowodnych i brak bezpośredniego dostępu do morza powoduje, że udział ryb morskich i owoców morza w tradycyjnej kuchni węgierskiej jest pomijany. SM

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Produkty z półki

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.456
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});