5 zasad wiosennego odchudzania

5 zasad wiosennego odchudzania

Wiele razy mówiliście sobie: "od jutra się odchudzam", ale nigdy nie rozpoczęliście diety? Przeczytaj 5 zasad zdrowego odchudzania.

Aby noworoczne odchudzanie przyniosło zamierzony przez nas efekt, musimy dobrze je zaplanować i działać zgodnie z kilkoma bardzo ważnymi zasadami.

1. Ustal cel - realny, ambitny, dokładny

Przede wszystkim udaj się do dietetyka, aby ustalić ile należałoby schudnąć, aby dobrze się czuć, mieć masę ciała w normie i zmniejszyć ryzyko rozwoju chorób dietozależnych. Do ilości kilogramów dostosuj realny czas procesu odchudzania (średni spadek masy ciała przy zastosowaniu zdrowej, racjonalnej diety wynosi 0,5-1kg na tydzień). Aby było łatwiej, cel główny podziel na kilka celów szczegółowych (np. za dwa miesiące chcę ważyć 6 kg mniej, za 4 miesiące - 10kg itd.). Znacznie łatwiej jest wówczas korygować, w razie czego, dietę i aktywność fizyczną.

Co najważniejsze, nie możemy stawiać sobie nierealnego, zbyt wygórowanego celu lub zbyt dużej ilości celów, gdyż może to nas psychicznie podłamać. Termin powinien być dostosowany do ilości kilogramów do zgubienia, ale też powinien być konkretny np. do końca roku, do urodzin, do wesela, do urlopu itd.

Przeczytaj także: Zaplanuj odchudzanie

2. Zaplanuj dokładnie dietę

Jeśli możesz udać się do dietetyka, zrób to. On ustali odpowiednią do Twojej masy ciała, schorzeń, aktywności fizycznej i upodobań kulinarnych dietę. Będzie ona racjonalna, różnorodna i smaczna. Dlatego też nie warto katować się monotonnymi, często jednoskładnikowymi dietami, które w niedalekiej przyszłości spowodują wystąpienie efektu jo-jo.

Najważniejszą zasadą jest jedzenie małych objętościowo, ale pełnowartościowych 5 posiłków. Nie można też zapominać o wypijaniu odpowiedniej ilości napojów w ciąg dnia (najlepiej wody mineralnej i herbaty zielonej, owocowej, białej czy czerwonej).

Wypróbuj: Twarożek na drugie śniadanie

3. Spraw by dieta i ćwiczenia weszły Ci w nawyk

Zapisz sobie dokładny rozkład dnia, włącznie z ćwiczeniami i spożywanymi posiłkami, i wypiszesz sobie, co możesz jeść, a czego będziesz unikać, ograniczać czy wyeliminujesz. Dzięki temu trudniej będzie Ci złamać swoje postanowienia, gdyż sumienie nie da Ci spokoju.

Dobrze jest ustalić sobie z góry dzień, w którym rozpoczniemy dietę, najlepiej dzień wolny od pracy. Jeśli zdrowe żywienie wejdzie Ci w nawyk, już z niego nie rezygnuj - tą zdrową dietę stosuj przez całe życie (czasami pozwalając sobie na odrobinę przyjemności), a będziesz się czuć lekko i zdrowo.

Dowiedz się, jakie są: Produkty dobre na odchudzanie

4. Zapisuj, co jesz i pijesz

Często podjadając lub jedząc posiłek w biegu między różnymi zajęciami lub w pracy zapominamy co i w jakich ilościach zjedliśmy czy wypiliśmy. Nieregularne posiłki powodują, że zdanie się na burczenie w brzuchu nie jest najlepszym wyznacznikiem do jedzenia. Jeśli zapiszemy co jedliśmy i piliśmy każdego dnia, to zarówno dietetyk, jak i my sami będziemy mogli sprawdzić, czy dobór produktów i ich ilość jest odpowiednia.

Przeczytaj koniecznie: Zasady zdrowego żywienia

5. O swoim odchudzaniu poinformuj najbliższych

Jeśli planujesz odchudzanie, powiedz o tym Twoim najbliższym, z którymi mieszkasz. Na pewno będą Cię wspierać i w weekend nie zamówią pizzy, ani nie będą kusić Cię chipsami czy piwem. Pomoc ze strony domowników zwiększy Twoją szansę na lżejsze życie. To dzięki nim, nawet jeśli kilka razy złamiesz swoje zasady i ulegniesz pokusie, będziesz dalej trwać w swoim postanowieniu.

Ilona Grzegorzewska

Komentarze (1) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
10:11, 25.04.2012
PRAWIDŁOWA BIOLOGICZNIE, PROZDROWOTNA METODA ODŻYWIANIA: Tzw. dla współczesnego człowieka powinna AKCEPTOWAĆ wszelkie uwarunkowania naszej przyrody, ewolucją narzucone REGUŁY. Stanowi to trudny problem, ale bez badań; krew, wydzieliny, wydaliny, pierwiastki włosa, jest to absolutnie niemożliwe. WTEDY MOŻNA TYLKO PRZERZUCAĆ SIĘ PSEUDO REGUŁAMI: Na węch i czucie, również przypuszczenia. Kto zada sobie trud i zbada jak podnosi się poziom cukru przy poszczególnych produktach, jaki jest wpływ tłuszczów i jak, tj. w jakiej ilości się odkładają, jak organizm oddziaływuje na rodzaje białek itd. to wyniki dla wszystkich ludzi są niemal identyczne ew. drobna skala technicznego błędu. A WIĘC; PRZY ZWALCZANIU OTYŁOŚCI, WAŻNA JEST WIEDZA: Klasyfikująca pożywienie na kategorie uwzględniające zawartość tłuszczów, NISKICH węglowodanów, WYSOKICH węglowodanów; tj. tych które sprzyjają powstawaniu otyłości i cukrzycy typu 2, a które nie, oraz pozostałych składników. Stosunkowo prostym jest zaznajomić się z tabelami pożywienia wg tzw. INDEKSU ŻYWIENIOWEGO, tj. IŻ produktu. To wystarcza, aby samemu DECYDOWAĆ o łatwym doborze składników swojej diety, co stanowi na szczęście, rozwiązanie trudnego problemu dotyczącego zwalczania obu chorób. Lekarz rodzinny zdecydowanie, też nam to potwierdzi.

Przepisy kulinarne:

Dietetyczna potrawka z cielęciny
Dietetyczna potrawka z cielęciny
Cielęcinę kroimy w kawałki. Wkładamy mięso do rondla i zalewamy 1/4litra wody.Dodajemy ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.436
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});