O wieprzowinie

O wieprzowinie

Wieprzowina to ogólne określenie mięsa pochodzącego ze świń. Jest to mięso bardzo popularne w niektórych kulturach szczególnie w Polsce i w Chinach.

Wieprzowina to ogólne określenie mięsa pochodzącego ze świń. Jest to mięso bardzo popularne w niektórych kulturach szczególnie  w Polsce i w Chinach. W kulturze żydowskiej i muzułmańskiej  natomiast jest ono zakazane, ponieważ mięso świń jest tam uważane za nieczyste.

Wieprzowinę klasyfikuje się następująco: Klasa I są to mięsa drobne, które pozyskuje się z półtuszy wieprzowej i elementów zasadniczych podczas obróbek technologicznych oraz wykrawania; klasę I stanowią mięsa chude i nie ścięgniste; dopuszczalny tłuszcz międzymięśniowy wynosi 4%; niedopuszczalnym natomiast jest w tym przypadku tłuszcz zewnętrzny; barwa mięśni powinna być jasnoróżowa, mogąca dochodzić do czerwonej; barwa tłuszczu powinna być biała z odcieniem kremowym lub lekko różowym; mięso klasy I posiada swoisty zapach charakterystyczny dla mięsa świeżego bez oznak sparzenia i rozpoczynającego się psucia; Klasa II A są to mięsa drobne pozyskane z półtuszy wieprzowej i elementów zasadniczych podczas obróbek technologicznych oraz wykrawania; jest to mięso nieznacznie tłuste, nieznacznie ścięgniste, a dopuszczalny tłuszcz wynosi do 35%; barwa mięśni jest jasnoróżowa do czerwonej;  Klasa II B to mięsa drobne pozyskane z półtuszy wieprzowej i elementów zasadniczych podczas obróbek technologicznych oraz wykrawania; mięso tłuste, nieznacznie ścięgniste, dopuszczalny tłuszcz do 50 %; barwa mięśni jasnoróżowa do czerwonej; barwa tłuszczu biała z odcieniem kremowym lub lekko różowym);  Klasa III mięsa drobne pozyskane z półtuszy wieprzowej i elementów zasadniczych podczas obróbek technologicznych oraz wykrawania; mięso chude, ścięgniste, dopuszczalny tłuszcz międzymięśniowy do 15%; niedopuszczalny w tym wypadku jest tłuszcz zewnętrzny; barwa mięśni powinna być jasnoróżowa dochodząca do czerwonej; barwa tłuszczu biała z odcieniem kremowym lub lekko różowym;  Klasa IV mięsa drobne pozyskane z półtuszy wieprzowej i elementów zasadniczych podczas obróbek technologicznych i wykrawania; mięso krwawe, ścięgniste z węzłami chłonnymi, chude lub tłuste, tłuszcz do 36%; barwa mięśni różowa do ciemnoczerwonej; barwa tłuszczu biała.

Alternatywną klasyfikacją wieprzowiny (obecnie bardziej popularną) jest klasyfikacja EUROP dotycząca świń o masie od 60 do 120 kg. Wygląda ona następująco: klasa S (o zawartości mięsa w tuszy 60% i więcej); klasa E (o zawartości mięsa w tuszy 55% i więcej, ale mniej niż 60%); klasa U (o zawartości mięsa w tuszy 50% i więcej, ale mniej niż 55%); klasa R (o zawartości mięsa w tuszy 45% i więcej, ale mniej niż 50%); klasa O (o zawartości mięsa w tuszy 40% i więcej, ale mniej niż 45%); klasa P (o zawartości mięsa w tuszy poniżej 40%). Spożycie mięsa wieprzowego w Polsce jest duże i od lat utrzymuje się na równym poziomie. Można zaobserwować także wzrost spożycia mięsa ogółem, więc w tym kontekście procentowy wynik wieprzowiny spada.

O wartości odżywczej produktu decyduje nie tylko ilość tłuszczów, ale i rodzaj kwasów tłuszczowych. Ze względu na możliwość zapobiegania miażdżycy i chorobie niedokrwiennej serca preferowane są nienasycone kwasy tłuszczowe, głównie wielonienasycone. W tłuszczu wieprzowym kwasy nienasycone stanowią ok. 50%, przy czym kwasów tłuszczowych wielonienasyconych jest od 7% do 14%, kwasy jednonienasycone stanowią od 41% do 52%. Tłuszczom towarzyszy zwykle cholesterol, który pełni wiele istotnych funkcji w organizmie, przede wszystkim jako składnik błon komórkowych, związek wyjściowy do syntezy hormonów, witamin, kwasów żółciowych i innych ważnych związków. Jednak jego nadmiar we krwi może być przyczyną zmian miażdżycowych.

Uzasadnione jest więc rozważenie aspektów zdrowotnych związanych ze spożyciem mięsa wieprzowego i jego przetworów, gdyż związane jest to ze zwiększeniem ryzyka wystąpienia otyłości, miażdżycy i innych chorób zwanych chorobami cywilizacyjnymi. Jako ciekawostkę dotyczącą wieprzowiny można podać jej pozytywny wpływ na życie seksualne człowieka. W swoim czasie piewczynią tej teorii była prezydent Argentyny, Cristina Fernandez de Kirchner. Pomimo wielu walorów wieprzowiny, jedzenie jej może być bardziej niebezpieczne i niezdrowe niż może się wydawać. Coraz częściej zdarza się wirusowe zapalenie wątroby a zakazić można się nim jedząc krwiste i niedopieczone mięso, w tym wypadku winna jest zwłaszcza surowa wieprzowina. Żółtaczka to objaw wirusowego zapalenia wątroby, podczas której skóra wokół oczu staje się żółta a człowiek odczuwa nieprzyjemne dolegliwości takie jak podwyższona temperatura, bóle mięśni, łamanie w kościach, ból brzucha, brak apetytu czy wymioty. Do zakażenia dochodzi po zjedzeniu pożywienia zawierającego zarazki albo po wypiciu zakażonej wody. W większości zachorowań doszło przez świnie. Albo podczas pracy przy uboju świni, albo po zjedzeniu źle przygotowanego jedzenia. Specjaliści radzą, by wieprzowinę serwować tylko dobrze wysmażoną, wypieczoną lub wygotowaną. Tak więc nie warto słuchać słynnych kucharzy, doradzających by wieprzowinę wyciągać z piekarnika zaraz po tym jak przestanie być różowa - to właśnie takie przepisy są niezdrowe.

Mięso wieprzowe, pomimo swojej wysokiej kaloryczności oraz stosunkowo znacznej zawartości cholesterolu, wciąż cieszy się dużą popularnością. Niebagatelną rolę odgrywa tu przyzwyczajenie Polaków oraz spora różnorodność potraw w, jakich pojawia się wieprzowina na naszych stołach. Mięso wieprzowe posiada dużą wartość, poza walorem smakowym odżywczą, a szczególnie energetyczną. Najcenniejszym składnikiem mięsa wieprzowego jest pełnowartościowe białko, to ono właśnie decyduje o wysokiej wartości odżywczej mięsa, jak również o jego właściwościach smakowych i zapachowych. Szczególne znaczenie ma także występująca w dużych ilościach w mięsie wieprzowym tkanka łączna. Wpływa ona w istotny sposób na cechy sensoryczne oraz przydatność technologiczną i kulinarną mięsa. Tłuszcz wieprzowy ma bardzo wysoką wartość energetyczną, ale zawiera niewielkie ilości najbardziej cennych nienasyconych kwasów tłuszczowych. Ponadto tłuszcz wieprzowy zawiera duże ilości cholesterolu.

Oto ważne zasady związane z kupowaniem mięsa wieprzowego: mięso musi pochodzić od zwierząt zdrowych; procesy uboju, podziału tusz, transportu i przechowywania muszą odbywać się w warunkach uniemożliwiających zakażenia biologiczne i mikrobiologiczne; mięso przeznaczone do spożycia musi być poddane badaniom weterynaryjnym, a ich pozytywny wynik powinien być uwidoczniony w postaci owalnego stempla z napisem "Zdatne do spożycia". Wieprzowina jest bardzo dobrą pożywką dla wszelkiego rodzaju mikroorganizmów odpowiedzialnych za procesy psucia się mięsa. Szybkość, w jakiej mogą rozwijać się te mikroorganizmy, zależy w dużej mierze od warunków przechowywania mięsa, a w szczególności od temperatury. Czas bezpiecznego przechowywania wieprzowiny jest następujący: od kilku godzin w temperaturze pokojowej, do kilku dni w warunkach chłodniczych i kilkunastu miesięcy w stanie głębokiego zamrożenia. Również ogromna ilość przetworów, wędlin i konserw na rynku sprawia, że mięso wieprzowe jest tak popularne na naszych stołach. Procesy produkcji przetworów mięsnych, które w dużej mierze oparte są na mięsie wieprzowym, zwiększają walory smakowe mięsa, ale przede wszystkim poprawiają jego trwałość.MŁ

Komentarze (5) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
07:24, 24.06.2017
wh0cd508011 sinequan tricor lipitor
Gość
20:27, 11.05.2015
Czy można prosic o podanie gramatur i kaloryczności lodów świderków amerykańskich?
Gość
13:19, 06.08.2011
super duzo sie dowiedzialam
Gość
13:18, 06.08.2011
kyek3
Gość
01:43, 11.12.2010
wikipedia , pl - ]
Produkty z półki

Przepisy kulinarne:

Buraki z farszem mięsnym
Buraki z farszem mięsnym
Umyte buraki gotujemy w całości z dodatkiem octu, a gdy ...
Perliczka z mięsem małż z torcikiem mango i serca palmy dżemowej
Perliczka z mięsem małż z torcikiem mango i serca palmy dżemowej
Mięso małż przesmażamy z czosnkiem i selerem naciowym. Dodajemy białe wino i doprawiamy ...
Koktajl z owoców mieszanych i mleka
Koktajl z owoców mieszanych i mleka
Do utartego z cukrem żółtek wlewamy zimne mleko. Dodajemy sok z czarnej porzeczki i malin. ...
Cukinia faszerowana mięsem z sosem musztardowo-śmietanowym
Cukinia faszerowana mięsem z sosem musztardowo-śmietanowym
Cukinie umyć, przeciąć na pół i wydrążyć środek. Do mięsa dodać pokrojone w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
O wieprzowinie ~ Gość
wh0cd508011 sinequan tricor lipitor
wh0cd700395 cheap kamagra
wh0cd614281 Arimidex Online
>Picie kawy powoduje palpitacje serca i zwiększa tętno. Może tak >się zdarzyć - ale tylko ...
wh0cd523433 citalopram hydrobromide
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.966