Nietolerancja laktozy

Nietolerancja laktozy

Jeśli po wypiciu mleka cierpisz na wzdęcia, bóle brzucha i biegunki, być może masz nietolerancję laktozy. Dowiedz się więcej na ten temat.

Nietolerancja laktozy to zaburzenie w trawieniu laktozy zawartej w mleku i jego przetworach wynikające z niedoboru lub braku wytwarzania enzymu odpowiadającego za jej rozkład - laktazy. Gdy występuje niedobór lub brak laktazy, laktoza pozostaje niestrawiona w jelitach, zatrzymuje wodę, a po przejściu do jelita grubego, pod wpływem bakterii jelitowych fermentuje z wytworzeniem gazów, prowadząc do szeregu dolegliwości. Większość mieszkańców Europy nie ma kłopotów z nietolerancją laktozy, jednak w Indiach, większości krajów Afryki oraz w Azji znaczna ilość osób nie toleruje mleka i jego przetworów.

Przeczytaj koniecznie: Pij mleko, będziesz wielki czy będziesz kaleką?

Objawy i rodzaje choroby

Wyróżnić można nietolerancję wrodzoną, która występuje bardzo rzadko, pierwotną (występującą u osób dorosłych) - uwarunkowaną genetycznie, wynikającą z niedostatecznej produkcji laktazy i pojawiającą się zazwyczaj w okresie dojrzewania - oraz wtórną. Wtórna nietolerancja może być przejściowa (po antybiotykoterapii, u osób nadużywających stosowania niesteroidowych leków przeciwzapalnych), towarzysząca chorobom (celiakii, mukowiscydozie, chorobie Leśniowskiego-Crohna itp.) oraz rozwijająca się z wiekiem w wyniku długotrwałej diety bezmlecznej i beznabiałowej.

Spożycie nabiału, szczególnie mleka, przez osobę z nietolerancją laktozy powoduje nadmierną produkcję gazów, które prowadzą do wzdęć, kurczowych bólów brzucha i wodnistej biegunki. Jeśli zauważymy, że w 0,5-2 godzin po spożyciu dwóch szklanek mleka wystąpią skurcze bólowe brzucha, wzdęcia lub biegunka, powinniśmy się udać do lekarza w celi dokładnej diagnozy.

Przeczytaj także: Mięso dla alergików

Jaką dietę stosować?

Jeśli chorujemy na wrodzoną nietolerancję laktozy, przez całe życie musimy stosować dietę wykluczającą mleko i jego przetwory. Trzeba również pamiętać, że laktoza może znajdować się w niewielkich ilościach w wyrobach piekarskich, płatkach śniadaniowych, wyrobach garmażeryjnych, sosach, daniach instant, batonikach itp. Zawsze przed zakupem konieczne jest czytanie składu produktu. Jeśli natomiast cierpimy jedynie na niedobór laktazy, wówczas powinniśmy wyeliminować z diety mleko, jednak fermentowane przetwory mleczne i sery zazwyczaj są dobrze tolerowane, gdyż zawierają znacznie mniej laktozy. W aptekach dostępne są preparaty zawierające laktazę, ułatwiające po części rozkład laktozy.

Dowiedz się: Dlaczego warto stosować probiotyki i prebiotyki

Ilona Grzegorzewska

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Ryż na mleku
Ryż na mleku
Gotujemy litr mleka. Osobno gotujemy ryż w 1/2 litrze ...
Koktajl z owoców mieszanych i mleka
Koktajl z owoców mieszanych i mleka
Do utartego z cukrem żółtek wlewamy zimne mleko. Dodajemy sok z czarnej porzeczki i malin. ...
Gotowana na mleku kokosowym i liściach kafiru z grzybami shitake, kurczakiem i krewetkami
Gotowana na mleku kokosowym i liściach kafiru z grzybami shitake, kurczakiem i krewetkami
Sporządzamy wywar: zagotowujemy ok 0,5 l wody. Dodajemy pokrojoną trawę cytrynową, ...
Parfait z wątróbki drobiowej z musem z żurawiny i mleka kokosowego.
Parfait z wątróbki drobiowej z musem z żurawiny i mleka kokosowego.
Oczyszczoną ze ścięgien wątróbkę drobiową włożyć do miksera, dodając jajko i ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.457
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});