Kuchnia włoska po polsku

Kuchnia włoska po polsku

Zgodnie z powszechnym przekonaniem, włoskie wpływy kulinarne zaczęto w Polsce odnotowywać wraz z pojawieniem się w 1518 roku królowej Bony.

Zgodnie z powszechnym przekonaniem, włoskie wpływy kulinarne zaczęto w Polsce odnotowywać wraz z pojawieniem się w 1518 roku królowej Bony. Owszem, to ona sprowadziła do Polski ogrodników zakładających liczne sady i ogrody, a także spopularyzowała kalafiory, szpinak, pomidory, fasolkę szparagową, brokuły, seler, pietruszkę, pory, kapustę i sałatę. Nie znaczy to jednak, że wcześniej nie były one nad Wisłą w ogóle znane. Już w XII wieku duchowni, pielgrzymi, studenci, artyści i kupcy podróżowali między Polską a Italią, poznając obce potrawy i artykuły spożywcze. Należy również pamiętać, że kiedyś klimat na terenie naszego kraju był znacznie cieplejszy - uprawiano tu między innymi winorośl czy bakłażany, zwane gruszkami miłosnymi.

Do zasług Bony należy sprowadzenie włoskich kucharzy, którzy zaszczepili w polskiej kuchni pewne wzorce, jednak i tutaj trzeba być ostrożnym, mówiąc o jakiejś wielkiej rewolucji kulinarnej. Rzeczywiście, w dworskim jadłospisie pojawiły się makarony i więcej warzyw, złagodzono smak niektórych tradycyjnych potraw oraz zaczęto powszechniej pić wino, jednak dla polskiego podniebienia kuchnia włoska jawiła się jako zbyt wykwintna. Jeszcze Wacław Potocki w wierszu Bankiet włoski narzekał, że uczta wydana przez pewnego Włocha była nie tylko ilościowo skromna, ale przede wszystkim dziwaczna, a miejscami nawet obrzydliwa.

Związki kuchni włoskiej i polskiej podtrzymywane były do XVII wieku dzięki intensywnym kontaktom handlowym, jednak potem w naszej kuchni zaczęły królować wzorce francuskie. Dopiero w XX wieku tak naprawdę zaobserwować można powrót na polskie stoły dań kojarzących się z Italią, ale i to początkowo głównie za sprawą amerykanizacji naszej kultury po zmianie ustroju. To w Stanach Zjednoczonych bowiem zostały najpierw rozpowszechnione w zmienionej na potrzeby amerykańskie postaci - niemające wiele wspólnego z oryginalną włoską kuchnią makarony z sosami czy pizza. Dania te otworzyły jednak Polakom drogę do poznawania  "na nowo" południowych potraw. Nie tylko smak ziół, czosnku, pomidorów, parmezanu i oliwy, ale także prostota przyrządzania potraw zdobywają uznanie w ich kuchniach.

Wciąż niestety powszechne zdaje się być przekonanie, że można ugotować prawdziwie włoskie danie, wykorzystując w tym celu szereg lokalnych zamienników czy produktów zaledwie naśladujących te włoskie, zakupionych w supermarkecie. Ba, zdarzają się i tacy, którzy pierwszy lepszy makaron z torebki zalany wrzątkiem i polany ketchupem śmią nazywać spaghetti! Tiramisu z proszku, zastępowanie parmezanu tartym żółtym serem czy oliwy z oliwek olejem rzepakowym, to tylko kilka z grzechów przeciwko kuchni Italii. Na szczęście wciąż rośnie świadomość Polaków w tej dziedzinie. Zaczynają oni zwracać większą uwagę na jakość składników, ale także na przykład odróżniać rodzaje makaronów, doceniać znaczenie dobrze dobranego sera i świeżych ziół czy pogłębiać swą wiedzę na temat kuchni włoskiej, która przecież nie jest zjawiskiem jednolitym. Każdy wszak region Italii, zróżnicowanej choćby pod względem geograficznym, charakteryzuje się własnymi tradycjami kulinarnymi i sobie tylko właściwymi potrawami. BC

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.706
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});