Serowy savoir-vivre - sery pleśniowe

Serowy savoir-vivre - sery pleśniowe

Dowiedz się jak należy przechowywać i serwować sery pleśniowe, aby wydobyć z nich pełnię smaku.

Szlachetność i delikatność ich smaku, rozbudza zmysły i kubki smakowe. Nie sposób ich porównać do zwykłej goudy czy edamskiego. Szlachetne sery pleśniowe wymagają od nas szczególnego traktowania, aby mogły odwdzięczyć się nam niepowtarzalnym smakiem i aromatem. Jesteś pewien, że wiesz jak je serwować?

Weź udział u konkursie, wygraj maszynkę do mielenia mięsa!

Sery pleśniowe to wyjątkowy przysmak, o bardzo długiej tradycji. Cechuje je zarówno prostota, jak i wyrafinowanie. Aby w pełni się nimi delektować należy co nieco wiedzieć o ich specyfice oraz sposobach ich podawania.

Jak je przechowywać?
Sery tego rodzaju należy zawsze przechowywać w lodówce, najlepiej na najniższych półkach tak, aby uniknąć ryzyka nadmiernego zmrożenia. Pamiętaj o tym, aby były one zawsze starannie zawinięte w oryginalny papier, w którym zostały zakupione, bądź w torebce do przechowywania żywności. W ten sposób nie utracą one wilgotności, a jednocześnie zachowają przepływ powietrza.

Przeczytaj też: Jak dobrać wino do deski serów

Ponieważ ser "oddycha", może absorbować inne aromaty, dlatego nie należy go przechowywać w pobliżu pokarmów o intensywnym zapachu. Ser pleśniowy nie toleruje ani mrozu ani słońca. Temperatury minusowe sprawiają, że traci swój naturalny smak i aromat. Z kolei trzymanie go zbyt długo w ciepłym miejscu może spowodować, iż zacznie się rozpływać.
Zdaniem Agnieszki Wiąk z Eurial Polska, firmy wprowadzającej na polski rynek francuskie sery Merci Chef! - "Okres dojrzewania sera pleśniowego nie kończy się wraz z jego zapakowaniem. Granicę tego procesu wyznacza konsumpcja. To oznacza, że od momentu zakupu musimy go bacznie obserwować i zwracać szczególną uwagę na to, w jaki sposób jest on przechowywany."

Wobec tego, pozostawiając go w lodówce sprawdzaj od czasu do czasu, w jakim jest stanie. Zaglądaj do niego codziennie, wąchaj i próbuj.

Co ciekawe, prawdziwi smakosze najczęściej kupują sery pleśniowe właśnie tuż przed, a nawet zaraz po upływie daty ważności. Ponieważ wraz ze zbliżaniem się terminu końca przydatności do spożycia, ser staje się bardziej wyrazisty w smaku.

Przeczytaj również: Jak przechowuje sie sery

Ja je podawać?
Rozkoszowanie się smakiem serów podpuszkowych można porównać nie tylko do uczty dla podniebienia, ale i całego rytuału. Francuzi swoje znakomite sery podają zamiast deseru lub pomiędzy posiłkami. Ta kolejność nie jest jednak przypadkowa. Sery neutralizują bowiem pokarmy o kwaśnym odczynie, oczyszczają też zęby i kubki smakowe, przygotowując na odbiór nowych wrażeń smakowych.

Sery tego rodzaju powinny być serwowane w temperaturze pokojowej, wobec czego należy je wyjąć na godzinę przed samym podaniem. Dzięki temu ich właściwy smak oraz aromat będzie miał czas, aby w pełni się rozwinąć, tak abyś mógł się w nich rozsmakować.

Sam sposób ich krojenia również nie pozostaje bez znaczenia. Aby zapobiec ich nadmiernemu wysychaniu, należy je kroić promieniście, tzn. prostopadle do powierzchni - na trójkąty, bezpośrednio przed podaniem, nigdy wcześniej.

Przeczytaj również: Polskie tradycyjne sery, czyli cudze chwalicie, swego nie znacie

Możliwości ich serowania ograniczają jedynie nasze preferencje smakowe. Wybornie smakują z białym pieczywem takim jak bagietka, winogronami oraz z lampką czerwonego wina.

Jednym z najczęstszych sposobów ich podawania jest tzw. deska serów, na której prócz ich różnych odmian, znajdują się również uzupełniające kompozycję produkty takie jak: bakalie, wędliny, owoce, orzechy. Wszystko to doskonale współgra oraz przełamuje różnorodność smaków sera. Deska serów stanowi wykwitną przekąskę do wina na różnego rodzaju koktajlach oraz przyjęciach.

Dowiedz się więcej o desce serów

Dobrej jakości Camembert powinien kusić zapachem, być sprężysty przy lekkim naciskaniu, wewnątrz mieć barwę kremową, a w smaku czarować subtelnością. Nic więc dziwnego, że jedzenie serów pleśniowych to prawdziwa sztuka smakowania.

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Krem ze szparagów z grzankami w kształcie serca
Krem ze szparagów z grzankami w kształcie serca
Szparagi umyć, odkroić twarde końcówki i pokroić w 2-3 cm kawałki. W garnku roztopić ...
Szparagi z serem Gouda i prażonymi migdałami
Szparagi z serem Gouda i prażonymi migdałami
Szparagi dokładnie płuczemy w zimnej wodzie, osuszamy i odcinamy stwardniałe końcówki. ...
Stek z polędwicy wołowej z sosem rakowym
Stek z polędwicy wołowej z sosem rakowym
Polędwicę oczyścić z błony i wyporcjować na trzy równe steki. Każdy lekko ...
Stek z polędwicy wołowej z sosem rakowym
Stek z polędwicy wołowej z sosem rakowym
Polędwicę oczyścić z błony i wyporcjować trzy równe steki. Każdy lekko spłaszczyć ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.487
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});