Zdrowa żywność - czy zawsze zdrowa?

Zdrowa żywność - czy zawsze zdrowa?

Chcąc się zdrowo odżywiać wiele osób sięga po tzw. "zdrową żywność", jednak może czaić się na nich kilka pułapek.

Jednym z najczęściej pojawiających się słów w jakichkolwiek życzeniach, składanych z najróżniejszych okazji jest "zdrowie". Życzymy go zarówno znajomym, bliskim, jak i samym sobie. I coraz więcej wysiłku wkładamy, by to zdrowie jak najdłużej zachować, np. poprzez właściwą dietę.

Przeczytaj też: Różnorodność w jedzeniu

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom konsumentów, wielu producentów wypuściło na rynek produkty określane mianem "zdrowej żywności". Jednak czy rzeczywiście jest ona tak zdrowa, lepsza od pozostałych produktów? Okazuje się, że także wśród "zdrowej żywności" mogą pojawić się mniej dla nas korzystne.

Brak lub mniejsze od oczekiwanych korzyści zdrowotne wynikające ze spożywania tego typu produktów mogą wynikać zarówno ze składników użytych do ich wyprodukowania, jak i nieodpowiedniego sposobu ich przechowywania. Doskonałym na to przykładem są określane tym mianem produkty nabiałowe, np. "zdrowe" jogurty, mleczne koktajle czy twarożki. Poza prozdrowotnymi dodatkami, takimi jak  korzystnie działające na pracę przewodu pokarmowego, dodawane są także barwniki oraz cukier lub słodziki. Czasem nawet bardzo duże ilości substancji słodzących! Wbrew pozorom także zawartość owoców w produktach mlecznych wcale nie jest duża, zwykle wsad owocowy stanowi jedynie kilka procent masy jogurtu czy koktajlu.

Przeczytaj także: Dlaczego warto stosować probiotyki i prebiotyki

Problem dużej zawartości cukru i, co się z tym wiąże, kaloryczności dotyczy także wszelkich "zdrowych" batonów, np. proteinowych. Porównując bowiem skład takich produktów niejednokrotnie okazuje się, że ilość białka i kalorii jest niezwykle zbliżona do ich ilości w tradycyjnych batonach zawierających orzechy.

Sięgając po tzw. "zdrową żywność" czasami wpadamy w pułapkę - wiedząc, że zjedzenie danego produktu przyniesie nam korzyści, nie ograniczamy jego ilości, a nawet wręcz przeciwnie - spożywamy go w nadmiarze. Tak często dzieje się w przypadku produktów o obniżonej zawartości cukru czy tłuszczu. Pomimo że zjedzenie jednej porcji rzeczywiście byłoby dla nas korzystne, my wcale nie poprzestajemy na tej jednej. Skoro zdrowe - można jeść - jest to bardzo częsty błąd!

Przeczytaj również: Czytajmy etykiety

Pragnąc bardziej zadbać o siebie i swoje zdrowie i sięgając po tzw. "zdrową żywność" nie można zapomnieć o podstawowych zasadach komponowania posiłków oraz dobierania produktów. Należy zachować umiar, a także wyrobić w sobie nawyk czytania etykiet produktów spożywczych. Tylko wówczas jesteśmy w stanie zadecydować, czy dany produkt rzeczywiście jest zdrowy czy nie.

KM

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Dietetyczna potrawka z cielęciny
Dietetyczna potrawka z cielęciny
Cielęcinę kroimy w kawałki. Wkładamy mięso do rondla i zalewamy 1/4litra wody.Dodajemy ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.428
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});