Słodkie pułapki w sklepie spożywczym

Słodkie pułapki w sklepie spożywczym

Znaczne ilości cukru kryją się w wielu produktach spożywczych, których o to wcale nie podejrzewamy.

Sklepowy półki niemal uginają się od różnorodnych produktów spożywczych. Mnogość oferowanych artykułów możne przyprawić o zawrót głowy. Kolorowe opakowania mienią się przed oczami, czym producenci próbują nas skłonić do wybrania właśnie ich produktu. Również na etykietach pojawia się wiele kuszących haseł. Jednak czy one wszystkie są prawdziwe? Czy nie wprowadzają nas w błąd? A może to my błędnie interpretujemy podane informacje? Okazuje się bowiem, że wiele produktów, które wydają się nam bardzo zdrowe, w rzeczywistości zawierają duże, a nawet bardzo duże ilości cukru.

Przeczytaj koniecznie o sprawdzaniu informacji zawartych na etykietach

Karmelowe pieczywo
Chcąc się zdrowo odżywiać wybieramy ciemne pieczywo. Niestety często ciemne wcale nie jest synonimem zdrowia, nie jest bowiem ono razowe, ale barwione karmelem. Zamiast po brązowe sięgajmy po pieczywo w kolorze szarego papieru. Jeśli to możliwe sprawdzajmy również skład - po co w chlebie niekończąca się lista ulepszaczy? Im mniej składników, im bardziej naturalne, tym lepiej!

Przeczytaj też: Pełnoziarniste pieczywo - kęs dla zdrowia

Płatki śniadaniowe, muesli, crunch
Kupujemy je zarówno sobie, jak i dzieciom i zjadamy niemal codziennie, niejednokrotnie w całkiem dużych ilościach. Niestety zazwyczaj nie zwracamy wcale uwagi na ich skład, a popularne płatki kukurydziane zawierają sporą ilość cukru. Natomiast w płatkach przeznaczonych dla dzieci cukier jest wręcz jednym z głównych składników - dodanym w postaci miodu, czekolady czy syropu.

Zdrowszą alternatywą będzie samodzielne przygotowanie muesli, np. z naturalnych płatków owsianych i jęczmiennych, z dodatkiem suszonych owoców, posiekanych orzechów oraz nasion słonecznika. Taką mieszankę można przygotować od razu na kilka dni i wsypać do szczelnie zamykanego pojemnika.

Przeczytaj również: Jak zrobić muesli?

Jogurty pełne owoców
Zazwyczaj owoce, a właściwie wsad owocowy stanowi jedynie kilka procent zawartości całego opakowania. Ponadto są one obficie dosładzane! Lepiej jest więc kupić jogurt naturalny i samemu dodać do niego owoce - pokrojone i/lub zmiksowane. Z pewnością zauważysz różnicę!

Słodkie napoje
O ile mamy świadomość, że słodkie napoje garowane zawierają duże ilości cukru, to soki owocowe nam się z nim miej kojarzą, zwłaszcza te bez jego dodatku. A przecież fruktoza, naturalny składnik owoców także należy do cukrów! Oczywiście szklanka soku wypita do obiadu nie zaszkodzi naszej figurze, ale codzienne wypijanie całego kartonu - owszem.
Coraz popularniejsze stają się też wody smakowe, jednak i one są dosładzane. Zdrowiej więc do szklanki wody mineralnej wrzucić plasterek cytryny albo kilka listów mięty.

Wybierając się na zakupy zawsze kierujmy się zdrowym rozsądkiem i czytajmy etykiety produktów spożywczych - tam naprawdę możemy znaleźć wiele istotnych informacji. Może okazać się, że zmieniając lub modyfikując kilka codziennych nawyków dotyczących wybieranych produktów możemy stracić w talii kilka niechcianych centymetrów.

KM

Komentarze (1) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
23:53, 02.08.2013
Hi Ben I realize this is an older post, but it cuaght my attention especially in light of my current Maryland Wine obsession. I had no idea when moving up here what an up and coming market is running through this state. So my question is whether you have sampled any Maryland wines and if so what your thoughts are. Just curious oh, and hey, if this wine store actually works out, I might be sending some samples your way to get your perspective and pick your brain on inventory.

Przepisy kulinarne:

 Rolki z pieczywa tostowego z dipem paprykowym
Rolki z pieczywa tostowego z dipem paprykowym
Świeże pieczywo tostowe rozwałkować wałkiem na ok. 0,5 cm. Na każda kromkę położyć ...
Napój z Indii Chai Masala
Napój z Indii Chai Masala
Przygotuj przybory: ozdobny czajnik, szklaneczki, taca, łyżka, moździerz, palnik do ...
Napój z selerów i marchwi
Napój z selerów i marchwi
Wyciskamy w sokowirówce sok z warzyw.Mieszamy go z wodą ...
Pieczywo indyjskie naan z kolendrą
Pieczywo indyjskie naan z kolendrą
Mąkę przesiewamy do miski.W mące robimy dołek, wlewamy pół szklanki ciepłej ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.55
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});