Sprawozdanie z Jarmarku Staropolskiego

Sprawozdanie z Jarmarku Staropolskiego

Centra handlowe M1 kilkakrotnie w ciągu roku organizują cykl imprez pod nazwą "Jarmark staropolski". Jedna z tych imprez odbyła się w dniach 7-8 listopada 2009 w podwarszawskich Markach.

Centra handlowe M1 kilkakrotnie w ciągu roku organizują cykl imprez pod nazwą "Jarmark staropolski". Jedna z tych imprez odbyła się w dniach 7-8 listopada 2009 w Centrum Handlowym w podwarszawskich Markach. Organizatorzy akcji zapowiadali, że będzie można tam znaleźć produkty żywnościowe przyrządzane według starych, tradycyjnych receptur oraz lokalne przysmaki.

W wystawie wzięli udział producenci wędlin, przetworów mięsnych, serów, pieczywa, ciast, ryb oraz ich przetworów, kwasu chlebowego oraz tradycyjnie ważonych piw. Ponadto było również stoisko z wyrobami rękodzielniczymi.

Bardzo dużą gamę produktów przedstawili nam rzeźnicy. Na stoiskach można było kupić przeróżne rodzaje kiełbas, boczków, wędlin czy pasztetów. Każdy z producentów miał własną recepturę, która przeważnie przechodziła w rodzinach z pokolenia na pokolenie. Bardzo ciekawą firmą okazał się producent o nazwie Dr Maryniak, który oprócz wyśmienitych wyrobów, osobiście przez nas smakowanych raczył klientów opowieścią na temat rodzinnej tradycji wyrobu wędlin. Wyroby wszystkich wystawców produkowane były tylko tradycyjnymi metodami bez stosowania żadnych substancji dodatkowych. Jeden z wystawców zdradził nam, że surowe mięso nacierane jest tylko solą, pieprzem oraz tymiankiem, a następnie pozostawiane na jakiś czas w celu pozbycia się wody. Do jego produktów niestosowane są żadne inne przyprawy, dodatki, a mięso nie jest peklowane.

Kolejnym ciekawym wystawcą był producent chlebów wypiekanych w piecach opalanych drewnem. Firma ta również jest firmą rodzinną prosperującą już od czterech pokoleń. Specjalnością zakładu jest produkcja chlebów żytnich, żytnich z dodatkiem przypraw korzennych oraz chlebów orkiszowych, które są bogatym źródłem błonnika, białka oraz nienasyconych kwasów tłuszczowych. Na stanowisku producenta można było kupić świeże bułeczki oraz chleb o długości ok. 1 metra, z różnych typów mąki.

Chyba nikt nie wyobraża sobie takiej imprezy bez tradycyjnych oscypków. Można było skosztować i kupić oscypki zarówno z mleka owczego oraz z mleka owczego połączonego z mlekiem krowim. Sery te zachwycały kształtami i kolorami, a stanowisko cieszyło się dużym zainteresowaniem odwiedzających.

Na jarmarku można było nabyć również inne wyroby pochodzenia mlecznego jak np. masło lub sery z wieloma dodatkami.

Jednak największym zainteresowaniem wśród kupujących i oglądających cieszyły się stoiska z rybami oraz piwem. Wystawca ryb zaprezentował naprawdę ciekawe wyroby. Oprócz ryb wędzonych jak, np. węgorz można było kupić przetwory z ryb (pstrąg marynowany czy polędwica z łososia). Stoisko to na pewno cieszyło nie tylko oczy, ale również podniebienie kupujących. Ciekawym stanowiskiem była wystawa małego, rodzinnego browaru, który serwował piwo z nalewaka jak również piwo butelkowe. Ich najciekawszym produktem było piwo niepasteryzowane z dwu tygodniowym terminem przydatności.

Nie zabrakło również miodów, kitów oraz pyłku pszczelego, a także kwasu chlebowego, który cieszył się niemniejsza popularnością niż piwo.

Równie ciekawym i sprawiającym, że wielu osobom ślinka ciekła na sam widok było stoisko z domowymi ciastami. Wielu łasuchów mogło skosztować naprawdę dobrych i tradycyjnych polskich ciast takich jak, sernik, keks, jabłecznik czy piernik.

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.709
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});