Kuchnia Małopolski

Kuchnia Małopolski

Kuchnia Małopolski to przede wszystkim kuchnia galicyjska. Jawi się jako obfita i wykwintna zarazem, a czerpie z bogatych tradycji kulinarnych Austrii.

Kuchnia Małopolski to przede wszystkim kuchnia galicyjska. Jawi się jako obfita i wykwintna zarazem, a czerpie z bogatych tradycji kulinarnych Austrii. Co widać zresztą wyraźnie w nazwach niektórych potraw, takich jak jaja po wiedeńsku, sznycel wiedeński czy takiż sernik. Innymi przykładami słodkich wpływów austriackich są pischinger i tort Sachera. Pierwszy deser to wafle przekładane masą z mleka, masła, cukru i kakao. Drugi zaś to przełożony marmoladą morelową tort w czekoladowej polewie. Miana obu specjałów pochodzą od nazwisk wiedeńskich cukierników, którzy je stworzyli.

Typowo krakowskim już natomiast deserem jest babka z kaszy manny z bakaliami. Był to podobno jeden z ulubionych przysmaków Anny Jagiellonki. Idąc dalej tropem małopolskich słodyczy, wspomnieć należy o buchtach, czyli cieście drożdżowym zawijanym z powidłami śliwkowymi. Najbardziej charakterystycznym rodzajem pieczywa rodem z Krakowa są jednak precle, bajgle i obwarzanki. Najłatwiej odróżnić je po kształcie: dwa ostatnie mają formę pierścienia. Te z kolei różnią się od siebie grubością. Bajgle są grubsze niż obwarzanki, a ich wyrób poświadczono w Krakowie już u progu XVII wieku. Bajgle są smacznym dowodem na wpływy żydowskie w polskiej kuchni.

Skoro mowa o krakowskim pieczywie, warto wspomnieć o chlebie prądnickim, którego tradycyjną recepturę odtwarzano na podstawie zapisków w literaturze i wspomnień mieszkańców Prądnika - obecnie jednej z dzielnic byłej stolicy. Wychodząc poza bramy miasta i przenosząc się na prowincję, zajrzyjmy do opalanego drewnem pieca w Łomnej. Wypieka się tu jedyny w swoim rodzaju chleb żarnowy. Małopolska poszczycić się może także wieloma innymi rodzajami pieczywa. Wspomnijmy tylko chociażby trójdzielne bułki zwane bośniaczkami czy owsiane sztangielki, w obu wyraźnie wyczuwalny jest aromat kminku, tak charakterystyczny dla kuchni galicyjskiej.

Spotkać go można również w marynatach, sosach i zupach. Jedną z nich jest ozorkowa zalewajka z włoszczyzną i śmietaną. Również śmietaną zaprawiany był gotowany na wywarze z wędzonki barszcz z białą kiełbasą, tradycyjny przysmak wielkanocny.
Żurek z kolei królował wśród zup kuchni wiejskiej. Ta bazowała na okraszanych słoniną potrawach ze zboża, grochu i zasmażanej kapusty. Jako przykład wiejskiego deseru można przywołać ziemniaczany sernik, czyli galosz.

Na koniec wspomnijmy jeszcze małopolskie mięsa, których sława wykroczyła daleko poza granice regionu. Należą do nich bezsprzecznie kiełbasy: krakowska i lisiecka, którą spotkać można w postaci mielonej bądź krojonej. Znakomitą potrawą jest również kaczka po krakowsku z kaszą i grzybami. Zimne przekąski reprezentuje zaś serwowany z sosem musztardowym salceson wieprzowy, a także tradycyjny karp po zatorsku podawany z farszem z sera, jajek i pieczarek. BC

Komentarze (2) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
14:21, 04.05.2017
Gość
12:20, 06.06.2012
ta babka Jagiellonki to była z kaszki krakowskiej, czyli gryczanej łamanej - teraz prawie nie do zdobycia, to nie manna czyli grysik!!

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
wh0cd837253 acyclovir amitriptyline albendazole crestor 5mg price methylprednisolone ampicillin ...
wh0cd197349 methotrexate phenergan clindamycin diclofenac inderal
wh0cd652634 online erythromycin Clomid
wh0cd142989 erythromycin 250 mg triamterene robaxin more bonuses
wh0cd694566 Online Hydrochlorothiazide check this out tadacip
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:1.792