Zagórzanie

Zagórzanie

Zagórzan cechowała dbałość o nadanie każdemu przedmiotowi; od skopka po dom i zagrodę, pięknej formy i proporcji.

Zagórzanie to grupa góralska zamieszkująca północną stronę Gorców oraz część sąsiadującego z nimi Beskidu Wyspowego. Główne ośrodki regionu to Mszana Dolna i Poręba Wielka. Od południa Zagórzanie graniczą z Podhalanami, od północnego wschodu z Lachami Limanowskimi, na północy zaś z Kliszczakami. Wpływy sąsiednich grup etnicznych przejawiają się w folklorze muzycznym, a także w tradycyjnym ubiorze.

Strój męski składał się z czarnego płaszcza, białych spodni i serdaczka z białych skór owczych. Na głowie noszono filcowy kapelusz, na nogach kierpce przytrzymywane skórzanymi rzemieniami. Kobiety również nosiły kierpce, od święta jednak wkładały buty z miękkimi cholewami. Na co dzień nosiły bieliznę z grubego płótna, białe spódnice pod spodem i farbowane lub drukowane na wierzchu. Głowy mężatek zdobił czepiec. W sztuce ludowej dominowały hafty oraz rzeźby w drewnie i kamieniu, przydrożne kapliczki. Zagórzan cechowała dbałość o nadanie każdemu przedmiotowi; od skopka po dom i zagrodę, pięknej formy i proporcji. Ciekawą gałęzią sztuki, dziś już zarzuconą, było malowanie na szkle.

Mieszkańcy Zagórza zajmowali się głównie pasterstwem i uprawą roli. Region ten charakteryzowała bogata obrzędowość związana z tymi dziedzinami. Celebrowano koniec wykopków ziemniaczanych, a także pierwszy w roku wypas bydła. Jeśli chodzi o uroczystości rodzinne, to cechowała je skromność formy. Ciekawym zwyczajem było pojawianie się"wyprowadzacza", który podczas pogrzebu żegnał w imieniu zmarłego całą społeczność. Bardzo rozbudowane były obrzędy związane z Wielkanocą i Bożym Narodzeniem. Na czas spożywania wieczerzy wigilijnej podłogę wysypywano sianem, a pod nogi kładziono żelazo. W Nowy Rok chadzano na tak zwaną podsypkę: rano obsypywało się sąsiada owsem, wspólnie wypijało kieliszek wódki, a następnie szło do następnego gospodarza. Tak zebrana grupa obchodziła okolicę w celu obsypania owsem pól, na urodzaj i pomyślność.

Kuchnia Zagórza była skromna, oparta przede wszystkim na ziemniakach, kapuście, roślinach strączkowych oraz grubych kaszach i mące. Udawało się jednak z tych składników przyrządzić prawdziwe specjały. Koła gospodyń wiejskich, a jest ich w tym regionie więcej niż jednostek ochotniczej straży pożarnej, pielęgnują tradycje kulinarne sięgające niekiedy ponad stu lat wstecz. Typowe potrawy to między innymi bryjka, czyli gotowana w wodzie mąka okraszana słoniną, kapusta z grochem, karpiele - brukiew z marchwią i słodkim mlekiem, a z zup oczywiście kwaśnica, ale również chudy rosół z ziemniakami, żur z kiszonej mąki owsianej lub żytniej, i wodzionka na suchej skórce chlebowej. BC

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.412
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});