Przechowywanie herbaty

Przechowywanie herbaty

W żadnym wypadku nie wolno trzymać herbaty w lodówce czy zamrażarce ponieważ może ulec oszronieniu, co ujemnie wpływa na żywotność produktu.

Aby herbata zachowała swoje właściwości i walory smakowe, należy przechowywać ją w odpowiednich warunkach. Przede wszystkim trzeba ograniczyć dostęp powietrza i wilgoci, toteż pojemnik na herbatę powinien być szczelny i raczej niewielkich rozmiarów. Większe ilości herbaty najlepiej przechowywać w dużym pojemniku i co jakiś czas przesypywać jego zawartość do mniejszego, z którego korzysta się częściej. Jeśli chodzi o materiały, które najlepiej służą zachowaniu właściwości herbaty, są to nierdzewna stal, porcelana i nieprzejrzyste szkło. Przezroczyste naczynia przepuszczają światło, które powoduje szarzenie liści oraz utratę walorów zdrowotnych i smakowych herbaty. Susz można też przechowywać w szkatułkach wykonanych z drewna. Nie musi ono pochodzić z Chin. Ważne, by nie było lakierowane. W żadnym wypadku nie wolno trzymać herbaty w lodówce czy zamrażarce, ponieważ może ulec oszronieniu, co ujemnie wpływa na żywotność produktu.

Suszone liście mają niezwykłą zdolność do wchłaniania zapachów z otoczenia, dlatego lepiej nie przechowywać razem różnych rodzajów herbaty. Jeśli planujemy wsypać do pojemnika inną jej odmianę, należy dokładnie go umyć. Nie wolno również trzymać herbaty w pobliżu intensywnych przypraw.
Dobrze przechowywana herbata nie tylko przez wiele lat zachowuje świeżość, smak i aromat, ale z czasem zaczyna również nabierać mocy i intensywności. B.C.

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.408
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});