Z Sobień-Jezior produkty

Z Sobień-Jezior produkty

Sobienie-Jeziory słyną z wysokiej klasy tradycyjnych wyrobów mięsnych.

Gmina Sobienie-Jeziory ma długą i bogatą przeszłość. W początkach Państwa Polskiego, za pierwszych Piastów, tereny gminy Sobienie-Jeziory jako należące do południowo-wschodniej krainy Mazowsza wraz z nim wchodziły w obręb Państwa Piastów. Po śmierci króla Bolesława Krzywoustego tereny gminy należały do dzielnicy podlegającej początkowo Bolesławowi Kędzierzawemu. Gdy w 1234 roku Mazowsze wyodrębniło się w niezależne księstwo, tereny gminy podlegały Piastom mazowieckim, od roku 1262 do 1526 książętom czerskim. Po roku 1262 powstało odrębne księstwo czerskie ze stolicą w Czersku, a od 1398 roku w Warszawie. W roku 1526 wygasa linia Piastów czerskich, a całe księstwo dzięki staraniom króla Zygmunta Starego zostaje połączone z Koroną Polską.

Wzmianki historyczne o miejscowościach należących do dzisiejszej gminy Sobienie-Jeziory zawdzięczamy książętom mazowieckim. Książę Konrad I, nadając w roku 1244 uposażenie kościołowi pod wezwaniem Wniebowzięcia Marii Panny w Czersku, wymienia nazwy szeregu wsi, które musiały już istnieć przed 1244 rokiem: Siedzów, Piwonin, Sobienie, Zambrzyków.
Miejscowość Sobienie-Jeziory powstała w drugiej połowie XVIII wieku dzięki Jackowi Jezierskiemu, kasztelanowi łukowskiemu i senatorowi. W roku 1762 nabył on od Buczyńskiego Sobienie Średnie, czyli Sobienie Szlacheckie z przyległościami. Otrzymał w dzierżawę na lat pięćdziesiąt Osieck i Dziecinów. Nabył też kościelne grunty w Wysoczynie oraz wieś Radwanków. W zastaw od książąt Radziwiłłów otrzymał Siedzów, a od Bielińskich Otwock. O fabryce kos i narzędzi rolniczych założonej przez Jezierskiego w Sobieniach pierwsza wzmianka pochodzi z 1782 roku. Kościół w Sobieniach-Jeziorach wybudował w 1806 roku syn Jacka Jezierskiego i dziedzic Sobień Szlacheckich. Karol Jezierski zmarł w 1826 r.

Nazwa miejscowości Sobienie Biskupie pochodzi od biskupa poznańskiego Jacka Jezierskiego, który był właścicielem wsi, Sobienie-Jeziory. Sobienie Kiełczewskie były kiedyś własnością Kiełczewskich, natomiast Sobienie Szlacheckie zostały tak nazwane, gdyż zamieszkiwała je szlachta zagrodowa, której było sporo na terenie gminy Sobienie-Jeziory jeszcze w XX wieku.
W okresie tym tereny gminy zaczęły się intensywnie zaludniać. Po uwłaszczeniu chłopów miały miejsce liczne parcelacje i scalenia, rozwinęła się kolonizacja. Na obszarze gminy, w wieku osiemnastym oprócz Mazurów pojawiła się również ludność Żydowska. Tyle w skrócie o historii Sobień-Jezior, a teraz pora na pyszne miejscowe produkty.

Kiełbasa Ojcowa z Sobień Jezior. Okolice miejscowości Sobienie-Jeziory słyną z wysokiej klasy tradycyjnych wyrobów mięsnych. Najbardziej rozpowszechnione w regionie są znakomite kiełbasy charakteryzujące się niepowtarzalnym smakiem. Wyrabia się je z rozdrobnionego surowego mięsa według receptur przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Najstarsi mieszkańcy Sobień Jezior potwierdzają, ze ciągłość sposobu wytwarzania kiełbasy ojcowej została zachowana po dzień dzisiejszy. Najważniejsze jest sprawne przeprowadzenie uboju, odpowiedni przerób i konserwacja. Mięso przeznaczone na kiełbasę ojcową pochodzi ze zwierząt chowu naturalnego. Tradycyjnie rozdrabnia się je w procesie ręcznego mielenia lub krajania i wtłacza w cienkie naturalne jelita. Od  ich długości zależy wielkość pojedynczego wianka kiełbasy, które mierzy średnio 80-100 centymetrów w przypadku kiełbasy wędzonej na drewnie olchowym i 70-90 centymetrów w przypadku parzonej kiełbasy białej. Kiełbasa biała ma również mniejszy przekrój bo od15-35 milimetrów, niż kiełbasa wędzona, ta osiąga od 25 do 45 milimetrów. Mięso jest jasnoróżowe, o średnio-twardej, niejednolitej konsystencji; miejscami występują w nim kawałki tłuszczu. W smaku i zapachu kiełbasy ojcowej z Sobień Jezior wyraźnie wyczuć można przyprawy oraz lekki aromat czosnku.

Pasztet z Sobień-Jezior. Pasztet z Sobień Jezior jest, obok kiełbasy, najbardziej znanym produktem pochodzącym z tej miejscowości. Rozsławiony w okresie PRL-u jako przysmak, w który zaopatrywało się wówczas wiele ważnych osobistości.
Tradycyjna receptura dotrwała do naszych czasów dzięki ustnemu przekazywaniu przepisu z pokolenia na pokolenie. Podstawą sukcesu masarza, jest sprawne przygotowanie mięsa na etapie uboju zwierząt. Co charakterystyczne, pasztet z Sobień Jezior wytwarzany jest z trzech rodzajów mięsa: wieprzowego, wołowego i drobiowego. Niepowtarzalny smak zawdzięcza również umiejętnemu dodaniu przypraw, które muszą być wyraźnie wyczuwalne. Ich drobinki są widoczne w szarobrązowym pasztecie o dość ścisłej, smarownej konsystencji. Jego powierzchnia jest ciemnobrązowa, apetycznie zrumieniona. BC KJW

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.479
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});