Przygotowanie mięsa do obróbki cieplnej

Przygotowanie mięsa do obróbki cieplnej

Prawidłowe przygotowanie mięsa do gotowania czy pieczenia to połowa sukcesu. Wystarczy przestrzegać kilku prostych zasad, aby uzyskać pożądany efekt.

Pierwszym krokiem w przyrządzaniu dań mięsnych jest odpowiednie przygotowanie mięsa. To właśnie od sposobu przygotowania uzależnione jest, czy potrawa będzie delikatna, miękka, a co za tym idzie smaczna.

Mycie. Mięso należy myć w jak największych kawałkach pod strumieniem bieżącej wody o temperaturze 25-30°C, aby usunąć zanieczyszczenia mechaniczne (np.: kawałki kości) oraz drobnoustroje (bakterie, pleśnie). Mięsa nie należy moczyć, ponieważ przechodzą do wody cenne substancje rozpuszczalne: białka, składniki mineralne i witaminy z grupy B.

Pobijanie. Pobijanie, czyli delikatne rozbicie tkanki śródmięśniowej, poprawia soczystość mięsa podczas smażenia oraz spulchniania je. Umożliwia wyrównanie grubości kawałków i wygładzenie powierzchni. Dzięki czemu mięso smaży się równomiernie.

Marynowanie. Marynowanie, czyli przetrzymywanie mięsa w mieszankach przygotowanych na bazie octu, wina, mleka czy oleju, skraca czas dojrzewania mięsa. Marynując mięso należy pamiętać, aby było ono często obracane i całkowicie zanurzone.

Okładanie mięsa słoniną. Okładanie to czynność wykonywana tylko przy przygotowaniu mięs chudych. Do okładania wykorzystuje się słoninę świeżą i pokrojoną w cienkie paski. Plastry układa się na powierzchni lub zawija nimi mięso.

Szpikowanie mięsa. Mięsa chude i mało soczyste szpikuje się schłodzoną, pokrojoną w słupki słoniną. Można to robić na dwa sposoby. Pierwszy z nich polega na zrobieniu niewielkich nacięć, w które należy włożyć kawałki słoniny. W drugim wykorzystujemy specjalną igłę do szpikowania. Kawałki słoniny powinny wystawać poza mięso 2-4 mm z obu stron.

Panierowanie. Panierowanie stosuje się przy mięsach przeznaczonych do smażenia i grillowania. Dzięki czemu nie tracą swojej soczystości i aromatu. Przed panierowaniem cienkie plastry mięsa soli się, posypuje dowolnymi przyprawami, zanurza w jajku i obtacza w panierce. Podstawowym składnikiem każdej panierki jest bułka tarta, która może być zamiennie stosowana z mąkę. Dodatkami mogą być bakalie, sery lub różnego rodzaju sery.

Przyprawianie. Podstawowymi przyprawami stosowanymi w mięsie powinny być sól, pieprz i pieprz cayenne, ponieważ nie zmieniają one smaku mięsa a wzmacniają jego aromat. Ilość stosowanych przypraw jest ściśle związana z jakością mięsa. Do mięs wysokiej jakości powinno się stosować jak najmniejszą ilość przypraw, aby móc cieszyć się jego naturalnym smakiem i aromatem.

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Buraki z farszem mięsnym
Buraki z farszem mięsnym
Umyte buraki gotujemy w całości z dodatkiem octu, a gdy ...
Koktajl z owoców mieszanych i mleka
Koktajl z owoców mieszanych i mleka
Do utartego z cukrem żółtek wlewamy zimne mleko. Dodajemy sok z czarnej porzeczki i malin. ...
Cukinia faszerowana mięsem z sosem musztardowo-śmietanowym
Cukinia faszerowana mięsem z sosem musztardowo-śmietanowym
Cukinie umyć, przeciąć na pół i wydrążyć środek. Do mięsa dodać pokrojone w ...
Makaron nitki z mięsem
Makaron nitki z mięsem
Opłukane mięso, zalewamy gorącą wodą i gotujemy, aż ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.607
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});