Historia herbaty

Historia herbaty

Ojczyzną herbaty były starożytne Chiny. Dziś Kraj Środka to drugi co do wielkości producent herbaty.

Herbata to jeden z najstarszych napojów na świecie. Jej ojczyzną są starożytne Chiny. Jest tu znana od około czterech i pół tysiąca lat. Nic dziwnego, że Chińczycy w ciągu tysiącleci wypracowali wysoką kulturę uprawiania i picia herbaty. Odkryli krzew herbaciany, nazwali herbatę i nauczyli nas jak ją parzyć i pić. Dziś Chiny, to drugi co do wielkości producent herbaty.

Przeczytaj koniecznie: Parzenie herbaty w Japonii

Legenda mówi, że herbatę odkrył cesarz Shen-Nong "Boski Rolnik patron rolnictwa i medycyny". Przykładał dużą wagę do prawidłowego odżywiania i ze względów zdrowotnych pił jedynie przegotowaną wodę. Pewnego popołudnia odpoczywał pod krzewem dzikiej herbaty i jak zwykle gotował wodę. Niespodziewanie wiatr poruszył gałązkami krzewu Camelia sinnesis powodując, że kilka listków wpadło prosto do dzbanka z gotującą się wodą. Woda zabarwiona listkami okazała się niezwykle smaczna i orzeźwiająca. Inna opowieść mówi o mnichu, który wytrwale pościł. Nie śpiąc i nie jedząc, całkowicie opadł z sił. Od śmierci z wyczerpania uratował go zerwany z drzewa herbacianego liść. Mnich zaczął go żuć i nagle poczuł przypływ energii. Herbaciany liść uratował mu życie.

Na początku herbatę traktowano jedynie jako lek na różne dolegliwości. Później stała się cenionym napojem. Najpierw dostępna tylko dla arystokracji, z czasem dla wszystkich, herbata stała się popularna dzięki mnichom buddyjskim, którzy zaczęli ją uprawiać, doskonaląc sposoby jej obróbki i przyrządzania.

Rozkwit kultury picia herbaty nastąpił w tzw. "złotym wieku kultury chińskiej". Wtedy powstała "Księga herbaty" - pierwsza na świecie książka o herbacie. Napój stał się też istotnym tematem w sztuce. Żadne eleganckie przyjęcie nie mogło obyć się bez herbaty. Zaczęły powstawać specjalne ośrodki wytwarzające herbatę przeznaczoną dla cesarzy. Powstały pracownie ceramiczne zajmujące się produkcją naczyń herbacianych oraz pierwsze herbaciarnie.
Herbata stała się istotnym elementem w chińskich systemach filozoficzno - religijnych. Wyznawcy nauki Konfucjusza, traktowali ją jako jedną z form przyjmowania gości, dar dla przodków oraz daninę dla cesarza. Dla taoistów była cudownym napojem przedłużającym życie oraz lekiem dosłownie na wszystko. Dla buddystów była orzeźwieniem, pomagającym im w wytrwaniu w medytacjach.

Herbata odgrywała i wciąż odgrywa w Chinach ważną rolę. Jest traktowana jako lek, orzeźwiający napój, który gasi pragnienie. Podobnie jak w Rosji stanowi ważny element spotkań rodzinnych i przyjacielskich. Według kultury chińskiej "każdy może wziąć z herbaty to, czego mu w danej chwili potrzeba". Podążając za chińskim przysłowiem: "gdy przychodzi gość napij się z nim herbaty a pogłębi to uczucie przyjaźni; gdy jesteś spragniony - napij się herbaty, a zwilży gardło i spowoduje wydzielanie śliny; gdy jesteś zmęczony;  napij się herbaty, a rozluźni mięśnie i usunie zmęczenie; gdy serce stroskane;  napij się herbaty, a ukoi serce i oczyści ducha; gdy się przejadłeś; napij się herbaty, a przyspieszy trawienie i usunie tłuszcz".

KJW

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.414
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});