Rodzaje herbat

Rodzaje herbat

Na rynku jest ogromny wybór herbat i ich mieszanek. Podstawowy podział obejmuje herbaty czarne, zielone, białe i czerwone nazywane też pół-fermentowanymi.

Na rynku jest ogromny wybór herbat i ich mieszanek. Podstawowy podział obejmuje herbaty czarne, zielone, białe i czerwone nazywane też pół-fermentowanymi.

"Herbatę się pija, by zapomnieć o hałasie świata" - słowa Tien Yihenga.
Na rynku jest ogromny wybór herbat i ich mieszanek. Dostępny asortyment stale się poszerza. Herbaty różnią się smakiem, aromatem, mocą i kolorem. Są dostępne w torebkach, woreczkach, słoiczkach, puszkach oraz na wagę, czyli sypane.
Podstawowy podział obejmuje herbaty czarne, zielone, białe i czerwone nazywane też pół-fermentowanymi. Wyodrębnia się też herbaty żółte. Wszystkie produkowane są z liści roślin z rodziny kamelii, z jednej z jej trzech odmian. Należą do nich odmiana pochodząca z Assamu Camellia assamica, z Chin - Camellia sinensis oraz z Kambodży - Camellia assamica subspecies lasiocalyx. To Camellia sinensis jest tą, od której wszystko się zaczęło. Kolor, smak i właściwości sprzedawanej herbaty zależą od zastosowanej metody obróbki przygotowania liści.

W Europie najpopularniejsze są herbaty czarne. Proces ich powstawania składa się z czterech etapów. Pierwszym z nich jest więdnięcie. Zebrane liście są rozkładane, by zmiękły. W następnym etapie są zwijane za pomocą specjalnych maszyn lub, coraz rzadziej, ręcznie. Następnie herbata poddawana jest fermentacji, czyli utlenianiu w chłodnym i wilgotnym pomieszczeniu. W liściach zachodzi wiele przemian chemicznych oraz zmiana koloru. Ostatnim, czwartym, etapem jest palenie. Wykorzystywane są do tego specjalne piece lub tunele z gorącym powietrzem. Palenie przerywa fazę fermentacji. Następnie liście mogą być rozdrabniane, różnymi metodami "cięcia, darcia i zwijania".
Ze względu na stopień rozdrobnienia liści, herbatę można podzielić na: Herbaty o całych liściach, herbaty o liściach łamanych, pył-miał herbaciany czyli odsiewy.

Herbaty czarne
Assam
Ceylon
Darjeeling
Golden Kenya
Golden Nepal
Keemun Kenya GFOP-1 Marinyn
Lapsang Souchong
Mu Dan Nilgri
Yunnan

Przeczytaj także: Yunnan  - kolebka herbaty

Coraz większą popularnością cieszy się w Polsce zielona herbata. Charakteryzuje się delikatniejszym smakiem i aromatem niż czarne herbaty, ma też więcej składników mineralnych. Zebrane i podsuszone liście są podgrzewane w specjalnych piecach, by odparowała z nich woda. Następnie są zwijane, podgrzewane i w miarę potrzeby ponownie zwijane. Obróbka cieplna liści hamuje ich fermentację, dlatego zielona herbata określana jest mianem niefermentowanej.

Herbaty zielone
Bancha
Chun Mee - Piękne brwi
Cui Zhen
Genmaicha
Green Jade Rings - Jadeitowe Pierścienie
Gunpowder - Proch Strzelniczy
Gyokuro - Drogocenna Rosa
Kokeicha
Kukicha
Lung Ching - Smocze Źródło
Matcha
Mu Dan
Pi Lo Chun - Nefrytowa Spirala Wiosny
Sencha

Jednym z najdroższych i najwyżej cenionych rodzajów są herbaty białe. Ich napar jest najjaśniejszy, lekko słomkowy, a liście mają srebrnawy odcień. Charakteryzują się delikatnym smakiem i aromatem. Białe herbaty poddawane są najprostszej obróbce, obejmującej jedynie więdnięcie, suszenie i zwijanie. Do ich produkcji zbierane są wyłącznie młode i nierozwinięte pączki.

Herbaty białe
China Silvery Strawberry - Srebrna Truskawka
Pai Mu Tan
Snow Buds - Xue Ya - Śnieżne Pączki
Shou Mei
Yin Zhen - Silver Needle - Srebrna Igiełka
White Monkey (zaliczana również do herbat zielonych)

Należąca do herbat fermentowanych - Herbata żółta zaliczana jest do najsmaczniejszych. Początkowo spożywana była wyłącznie na chińskim dworze cesarskim. Produkowana jest z młodych pączków i pędów poddawanych suszeniu i szybko przerywanej fermentacji. Napar ma bardzo charakterystyczny bladoróżowy odcień.

Herbaty żółte
Junshan Yin Zhen - Yellow Needle - Żółte Igły
Huang Da Cha
Huoshan Huangya
Meng Ding Huangya
Yellow Buds
- Żółte Pączki

Herbaty czerwone - czyli pół-fermentowane lub niedofermentowane.
Należą do nich Oolong inaczej Ulung - niebieska herbata i Puszong. Różnią się między sobą długością fermentacji. Puszong jest krócej fermentowana. Liście są suszone i wstrząsane aż do zżółknięcia. Następnie są one palone, to przerywa fermentację i zwijane, ale nie łamane. Czerwone herbaty charakteryzują się korzennym, drzewno-owocowym smakiem i aromatem.
Herbata Pu-Erh zaliczana jest do herbat czerwonych lub tworzy osobną kategorię. Liście początkowo są suszone, a następnie poddawane fermentacji i leżakowaniu w ściśle określonych warunkach. Proces leżakowania może trwać nawet do 50-60 lat i dzięki temu Pu-Erh nabiera swoich charakterystycznych prozdrowotnych właściwości. Napar tej herbaty ma mocny, gorzki i ziemisty smak oraz aromat.

Wszystkie herbaty mogą być dodatkowo aromatyzowane, dostępne są też z różnymi dodatkami: kwiatami, przyprawami czy owocami, suszonymi lub kandyzowanymi. KJW

Przeczytaj także:

Herbata żółta i biała

Herbata kiszona

Komentarze (1) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
14:10, 07.04.2011
O, ja ubóstwiam herbatę, w każdej postaci, w każdym kolorze:). Co prawda teraz jestem na etapie picia różnych połączeń, np. zielona herbata z algami morskimi (Irving Tea SPA sea detox), ale po przeczytaniu tego artykułu uświadomiłam sobie, ile jeszcze przede mną, ile smaków, ile herbat. Super.

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.516
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});