Prawidłowa masa ciała w ciąży

Prawidłowa masa ciała w ciąży

Prawidłowa masa ciała dla przyszłej mamy jest niezwykle ważna, ponieważ ma duży wpływ nie tylko na właściwy rozwój dziecka, ale także na przebieg ciąży i porodu.

Prawidłowa masa ciała dla przyszłej mamy jest niezwykle ważna, ponieważ ma duży wpływ nie tylko na właściwy rozwój dziecka, ale także na przebieg ciąży i porodu. Przyrost masy ciała w ciąży jest zjawiskiem naturalnym. W organizmie kobiety rozwija się i rośnie mały człowiek, który za dziewięć miesięcy pojawi się na świecie. W tym czasie mama musi zadbać o dostarczenie maluchowi wszystkich niezbędnych do wzrostu składników. Wraz ze wzrostem dziecka rośnie także masa ciała ciężarnej kobiety.

Ile można przytyć w ciąży?

Nie każda kobieta tyje w ciąży tyle samo. Nie ma "idealnej" masy ciała, jaką powinna osiągnąć w ciąży. Kwestia przybierania na wadze w okresie ciąży jest indywidualna. Zależy od tempa rozwoju dziecka oraz od zapasów energii zgromadzonych przed ciążą. Możesz określić szacunkowe wartości dodatkowych kilogramów, o które powinna wzrosnąć twoja masa ciała w przeciągu dziewięciu miesięcy. Wszystko zależy od tego, ile ważyłaś przed zajściem w ciążę. W określeniu prawidłowego przyrostu masy ciała pomoże Ci obliczenie indeksu wagowo-wzrostowego (BMI).

BMI = WAGA(kg) / [WZROST(m) x WZROST(m)]

Interpretacja wskaźnika BMI:

< 18: niedożywienie

- 18 - 20: możliwe niedożywienie

- 20 - 25: prawidłowa masa ciała

- 25 - 30: nadwaga

> 30: otyłość

Przyrost masy ciała w ciąży:

Wyjściowa masa ciała (przed ciążą)

Przyrost masy ciała w ciąży

Prawidłowa (BMI w normie)

11,5 - 16 kg

Zbyt niska (BMI poniżej normy)

12,5 - 18 kg

Zbyt wysoka (BMI powyżej normy)

7 - 11,5 kg

Masa kobiet, które przed zajściem w ciąży miały prawidłową masę ciała nie powinna wzrosnąć o więcej niż 16kg. Więcej powinny przytyć mamy, które przed zajściem w ciążę miały niedowagę. Dlatego ważne jest, aby przez dziewięć miesięcy oczekiwania na malucha, każdego dnia dostarczały mu odpowiednią ilość kilokalorii. Kobiety otyłe powinny przytyć w ciąży około 7-8kg.

Odchudzanie w ciąży

Żadna z kobiet, niezależnie od swojej masy ciała, w okresie ciąży nie powinna stosować diet redukcyjnych. Odchudzanie się w tym szczególnym czasie może prowadzić do niedoborów energetycznych, białkowych czy witaminowo-mineralnych, które mogą skutkować zaburzeniami w rozwoju płodu. Zbyt niski przyrost masy ciała w ciąży jest często przyczyną przedwczesnego porodu lub małej masy urodzeniowej dziecka. Istnieje ryzyko, że u dziecka niedożywionego w okresie płodowym w późniejszych latach rozwiną się choroby żywieniowo-zależne, takie jak: cukrzyca, nadciśnienie lub miażdżyca.

Nadwaga i otyłość w ciąży

Jeśli podjęłaś decyzję o macierzyństwie, sprawdź, czy Twoja masa ciała przed zajściem w ciążę jest prawidłowa. Jeżeli cierpisz na nadwagę lub otyłość, przed zaplanowaniem ciąży powinnaś z pomocą lekarza i dietetyka rozpocząć terapię odchudzającą. Wysoka masa ciała predysponuje bowiem do pojawienia się w czasie ciąży problemów zdrowotnych,  jakimi są obrzęki, nadciśnienie lub cukrzyca ciążowa.

Okresy przybierania na wadze

Przyrost masy ciała przyszłej mamy jest różny w poszczególnych trymestrach ciąży. W pierwszych tygodnia przyrost masy jest albo bardzo nieznaczny, albo wcale go nie ma. W sytuacji, kiedy często występują wymioty, może dojść nawet do niewielkiego spadku masy ciała. Jednak nie należy się nim martwić, nie oznacza on nic niepokojącego. Do 12 tygodnia waga przyszłej mamy nie ulega dużym zmianom, dopiero od 14 tygodnia ciąży możemy zauważyć jej szybszy wzrost. Najdynamiczniejszy przyrost masy ciała obserwujemy zwykle pomiędzy 20. a 30. tygodniem ciąży. Kobieta tyje w tym okresie ok. 5kg. Pomiędzy 14. a 20. i 30. a 36. tygodniem zazwyczaj przybiera po 2,5kg. Od 36. tygodnia masa ciała przyszłej mamy nie powinna ulegać dużym zmianom.

Dodatkowe kilogramy w poszczególnych trymestrach ciąży:

Trymestr ciąży

Przyrost masy ciała

I trymestr (1-12 tydzień) masa ciała bez zmian
II trymestr (13-28 tydzień) ok. + 7,5 kg
III trymestr (29-40 tydzień) ok. + 2,5kg

Ile waży mój brzuch?

Z pewnością często zastanawiamy się, dlaczego w ciąży zyskujemy tyle kilogramów, skoro rodzące się dziecko waży około 3-4kg. Otóż resztę stanowi to wszystko, co umożliwia mu funkcjonowanie i wzrastanie w łonie matki.

Dodatkowe kilogramy w ciąży:

Płód

+ 3,8kg

Powiększenie piersi

+ 0,6kg

Zapasy tłuszczu

+ 3,9kg

Macica

+ 1kg

Łożysko

+ 0,7kg

Płyn owodniowy

+ 0,9kg

Wzrost objętości krwi krążącej

+1,3kg

Inne płyny fizjologiczne

+ 2,8kg

W organizmie ciężarnej kobiety zachodzi wiele zmian, niektóre są widoczne gołym okiem. Możemy zaobserwować powiększenie piersi, fałdki tłuszczu czy powiększony brzuch. Jednak pewnych procesów, które zachodzą w naszym ciele nie widzimy. Musimy mieć świadomość, że w okresie ciąży przez organizm matki przepływa więcej krwi, mięśnie macicy się powiększają, rozwija się łożysko i pojawia płyn owodniowy. Wszystkie te elementy mają swój określony ciężar, który stanowi część masy ciała matki.

Dodatkowe kilogramy są bardzo potrzebne dla prawidłowego rozwoju naszego dziecka. Uzyskanie odpowiedniej masy ciała przez ciężarną kobietę, zapewnia zdrowie jej i dziecku. Przyrost masy ciała zależy od wielu czynników. Wpływ na ilość dodatkowych kilogramów ma waga kobiety przed ciążą, jej styl życia oraz sposób odżywiania. Zarówno zbyt małe, jak i zbyt duże przybieranie na wadze nie jest wskazane. W przypadku zbyt niskiego przyrostu istnieje ryzyko wystąpienia porodu przedwczesnego i urodzenia dziecka z niską masą urodzeniową. Dzieci kobiet otyłych w przyszłości częściej chorują na cukrzycę i nadciśnienie tętnicze. Dlatego przed planowanym zajściem w ciążę warto zmienić swój styl życia, wykształcić właściwe nawyki żywieniowe oraz zadbać o osiągnięcie prawidłowej masy ciała. Pamiętajmy też, że na korzystne zmiany nigdy nie jest za późno. Monika Kostka

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.492
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});