Trawienie węglowodanów

Trawienie węglowodanów

Z jednego grama węglowodanów wyzwalają się cztery kilokalorie.

Węglowodany są podstawowym składnikiem naszej diety. Stanowią główny składnik spożywanego pokarmu i pokrywają jedną drugą zapotrzebowania energetycznego organizmu. I tak na przykład glukoza jest jedynym źródłem energii dla mózgu.

Cukry to wielowodorotlenowe alkohole składające się z węgla, wodoru i tlenu, w których stosunek wodoru do tlenu jest taki sam jak w wodzie (H2O), czyli 2:1. Znajdują się we wszystkich powszechnie występujących roślinach. Węglowodany znajdują się w zbożach, warzywach, roślinach strączkowych, owocach, a także w niewielkich ilościach w organizmach zwierzęcych.
Są głównym, najtańszym i najłatwiej dostępnym źródłem energii. Ze spalenia jednego grama węglowodanów nasz organizm zyskuje cztery kilokalorie. Glukoza jest prawie wyłącznym źródłem energii dla mózgu i mięśni, węglowodany pozwalają na oszczędną gospodarkę białkami i tłuszczami. Niektóre z nich stanowią materiał budulcowy dla wytwarzania elementów strukturalnych komórek lub substancji biologicznie czynnych.

Węglowodany nie przetworzone odgrywają ważną rolę w gospodarce wodno-mineralnej. Błonnik, choć nie jest przez organizm człowieka trawiony i przyswajany, odgrywa ważną rolę w regulowaniu perystaltyki przewodu pokarmowego. Bez błonnika transport mas kałowych jest upośledzony. Często przy zaparciach lekarze zalecają spożywanie dużych ilości błonnika jako naturalnego regulatora ruchów robaczkowych naszych jelit.

Proces enzymatycznego rozkładu węglowodanów ma swój początek w jamie ustnej. Poprzez żucie pokarmu zostaje on rozdrobniony i wymieszany ze śliną, która powstaje w gruczołach ślinowych zwanych śliniankami. Ślina zawiera enzym zwany ptialiną, która rozkłada niektóre wiązania w węglowodanach złożonych. Enzym ten rozkłada amylozę do maltozy i maltotriozy, natomiast amylopektynę do maltozy, maltotriozy i dekstryn. Ptialina może działać jedynie w obrębie jamy ustnej i przełyku. Jej działanie hamowane jest w kwaśnym środowisku żołądka.

Ślinianki wydzielają także amylazę, która również hydrolizuje węglowodany złożone. Podobnie jak ptialina zostaje ona dezaktywowana w kwaśnym środowisku żołądka.

Kolejne etapy trawienia zapoczątkowanego w jamie ustnej zachodzą w dalszych odcinkach przewodu pokarmowego. W jelitach pod wpływem - amylazy - enzymu wydzielanego przez trzustkę. Gdy pokarm przedostanie się z żołądka do dwunastnicy, następuje wydzielanie przez komórki wyścielające jej ściany hormonu pokarmowego cholecystokininy. Cholecystokinina stymuluje trzustkę do wydzielenia soku trzustkowego. W jego skład wchodzi między innymi amylaza trzustkowa. Jest to enzym, który w dalszym stopniu rozkłada węglowodany już do dosyć prostych form zwanych oligosacharydami. W nieznacznym stopniu mogą być one bezpośrednio wchłonięte do krwi. Większość z nich jednak ulega dalszemu rozpadowi do pojedynczych cząsteczek, czyli cukrów prostych, które są bezpośrednio wykorzystane jako źródło energii.

Ostatni etap trawienia węglowodanów odbywa się na powierzchni komórek pokrywających jelito cienkie, tzw. rąbku szczoteczkowym. Wydzielane są tam enzymy oligosacharydazy (laktaza, maltaza, sacharoza i izomaltaza) i disacharydazy.

Enzymy trawienne, które warto znać

Laktaza jest enzymem hydrolizującym laktozę - cukier mleczny do cukrów prostych: glukozy i galaktozy. Laktaza pojawia się już w życiu płodowym. Wraz z wiekiem jej aktywność stopniowo spada. Brak enzymu objawia się nietolerancją produktów zawierających cukier mleczny: mleka krowiego i jego przetworów. Nietolerancja dotyczy dość często osób dorosłych. Objawy pojawiające się po wypiciu mleka lub zjedzeniu sera to uporczywe wzdęcia, ból brzucha, biegunka a nawet nudności. Dzieje się tak dlatego, iż niestrawiona laktoza w jelicie grubym przy udziale bakterii ulega przemianie do wodoru, metanu i dwutlenku węgla.

Maltaza w odróżnieniu od laktazy jest enzymem, którego poziom utrzymuje się mniej więcej na stałym poziomie przez całe życie. Jest enzymem odszczepiającym cząsteczki glukozy od krótkich polimerów glukozy.

Sacharaza natomiast rozkłada sacharozę do cukrów prostych. Jej ilość zależna jest w znacznym stopniu od stylu żywienia. Głodówki i diety mocno ograniczające ilość przyjmowanych kilokalorii powodują spadek jej aktywności. Dieta bogata w węglowodany sprzyja jej aktywności.

Amylazy to grupa enzymów hydrolizujących skrobię. Zaczynają one działać już w jamie ustnej.

Węglowodany proste czyli glukoza, galaktoza, po wchłonięciu w ścianie jelita cienkiego transportowane są do wszystkich komórek organizmu. KJW

Komentarze (1) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
23:26, 03.12.2015
Glukoza nie jest jedynym źródłem energii dla mózgu, mogą nim być również ciała ketonowe.

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.426
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});