Jak to się zaczęło?
Pierwszy czerwca to nie jedyny dzień w roku poświęcony najmłodszym. Data wybrana w 1925 roku na światowej konferencji na Rzecz Dobra Dzieci w Genewie przyjęła się głównie w krajach związanych niegdyś lub obecnie z ustrojem komunistycznym, ale również w Portugalii i jej byłych koloniach. W Polsce po raz pierwszy Międzynarodowy Dzień Dziecka obchodzono w 1952 roku. Od roku 1994, pierwszego dnia czerwca w Warszawie obraduje Sejm Dzieci i Młodzieży.
Przeczytaj także: Dzień Matki na świecie
Czyżby dzień dziecka był dwa razy w roku?
W 1954 roku Zgromadzenie Ogólne ONZ zaleciło, by w kalendarzu każdego państwa znalazł się Powszechny Dzień Dziecka. W ONZ przypada on na 20 listopada, w rocznicę uchwalenia Deklaracji Praw Dziecka, jednak nie jest to data zobowiązująca i różne kraje obchodzą ten dzień w różnych terminach.
Kiedy obchodzą swoje święto dzieci z różnych krajów?
W Argentynie na przykład do lat 90. była to pierwsza niedziela sierpnia. Jednak w związku z faktem, że wielu pracowników nie otrzymywało wypłat przed pierwszą niedzielą miesiąca, Día del Nino przeniesiono o tydzień później.
Przeczytaj również: Czego uczą się dzieci podczas gotowania
W Australii Dzień Dziecka przypada 20 listopada, ale również w pierwszą niedzielę lipca, choć ten drugi termin jest bardziej nieformalny. Podczas gdy australijskie dzieci sprytnie obchodzą swoje święto dwa razy w roku, w Bangladeszu na przykład nie odbywa się ono wcale.
Kraje środkowej Afryki łączą Dzień Dziecka z Bożym Narodzeniem, a Francja i Urugwaj - ze świętem Trzech Króli. W Indiach zaś odbywa się on dokładnie dziewięć miesięcy po Walentynkach...
Na Węgrzech do 1950 roku cały tydzień poświęcony był dzieciom, ale po tym roku ograniczono ich święto do ostatniej niedzieli maja. Kilka dni obchodów wciąż ma miejsce w Turcji, gdzie Dzień Dziecka to naprawdę ważna data. Upamiętnia powstanie Turcji jako odrębnego państwa 23 kwietnia 1920 roku. Święto narodowe połączono z Dniem Dziecka, by podkreślić, że to właśnie dzieci i młodzież są największym skarbem i siłą społeczeństwa.
Przeczytaj też: Kuchnia węgierska
W Stanach Zjednoczonych specjalny dzień poświęcony najmłodszym istniał już od połowy XIX wieku. Odbywał się w rozmaitych terminach, zmienianych nieraz co rok, jednak nie jest to święto szczególnie istotne i rzadko dzień ten jest szczególnie celebrowany.
Japończycy świętują osobno Dzień Chłopców (5 maja) i Dzień Dziewcząt (3 marca). Z okazji tego drugiego, domy dekorowane są tradycyjnymi laleczkami, w maju natomiast - karpiami wykonanymi z papieru. Liczba błękitnych karpi powiewających na wietrze przed domem odpowiada liczbie synów w nim mieszkających.
Przeczytaj koniecznie: Kuchnia japońska - niezwykle zdrowa
Niezależnie od terminu, w którym się odbywa, Dzień Dziecka ma na celu przypomnienie, że dzieci to przyszłość społeczeństw, dlatego należy je szanować i otaczać troską, a także wychowywać w duchu tolerancji i zrozumienia.
BC