Krojenie tortu weselnego

Krojenie tortu weselnego

Uroczyste krojenie tortu jest jednym z najważniejszych elementów weselnej ceremonii. Oto kilka wskazówek dla tych, którzy chcą mieć pewność, że wszystko przebiegnie, jak należy.

Uroczyste krojenie tortu jest jednym z najważniejszych elementów weselnej ceremonii. Z czynnością tą wiąże się bogata symbolika, jako że to jedna z pierwszych rzeczy, które młoda para czyni razem jako małżeństwo. Oto kilka wskazówek dla tych, którzy chcą mieć pewność, że wszystko przebiegnie, jak należy:

- Krojenie tortu powinno odbywać się w dogodnym momencie wesela. Czyli nie wtedy na przykład, kiedy na stołach pojawia się danie główne, którym biesiadnicy muszą się zająć, zanim wystygnie. Dobrym pomysłem jest zaplanowanie tego na chwilę przed podaniem deserów.

- Zadbaj o to, by przyciągnąć uwagę wszystkich zgromadzonych. Może to zrobić wodzirej, wyłączając muzykę, lub wręcz przeciwnie - puszczając ponownie pierwszą piosenkę tego wieczoru.

- To dobra chwila na wygłoszenie mowy okolicznościowej, czy to przez drużbę, czy samych nowożeńców.

- Podczas krojenia prawa ręka pana młodego powinna spoczywać na prawej ręce oblubienicy. Krojenie zaczyna się od spodniej warstwy wielopoziomowego ciasta!

- W zwyczaju jest wzajemne karmienie się małżonków pierwszym ukrojonym kawałkiem. Najpierw pan młody częstuje wybrankę, a potem - ona jego.

- Kolejne kawałki powinny zostać wręczone rodzicom nowożeńców. Pan młody częstuje swoich teściów, analogicznie czyni panna młoda.

- Pamiętaj, aby wyznaczyć osobę, która pokroi resztę ciasta i rozdzieli je pomiędzy gości, jeśli państwo młodzi nie mają zamiaru tego robić.

- Jeśli Ci na tym zależy, upewnij się, że fotograf lub operator kamery będzie zawczasu przygotowany na moment krojenia tortu.

Wszystkiego najsmaczniejszego na nowej drodze życia. Barbara Ciastoń

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.884
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});