Smażenie w głębokim tłuszczu

Smażenie w głębokim tłuszczu

Frytowanie wykorzystywane jest w wielu rodzajach kuchni, można stosować je do różnych produktów. Potrawy z głębokiego smażenia są smaczne, choć nie bardzo zdrowe.

Deep-frying - to smażenie w głębokim tłuszczu, inaczej też nazywane frytowaniem. Jest to bardzo popularna technika obróbki cieplnej, w której smażone składniki są całkowicie zanurzone w gorącym tłuszczu. Takie smażenie doskonale sprawdza się przy daniach z drobiu, warzywach, frytkach, faworkach, pączkach oraz produktach zanurzonych w płynnym cieście lub panierce. Frytowanie potraw sprawia, iż jedzenie jest chrupiące i bardzo smaczne, gdyż tłuszcz jest świetnym nośnikiem smaku.

Do smażenia w głębokim tłuszczu wygodnie używa się frytkownic lub specjalnie do tego celu skonstruowanych garnków. Ich część składową stanowi druciana siatka, dzięki której można smażyć potrawę na całej powierzchni. Umożliwiają one także szybkie wyjęcie i odsączenie smażonych produktów z tłuszczu.

Ostatnio coraz większą popularność zdobywa smażenie w woku. Jego ewidentną zaletą jest możliwość użycia mniejszej ilości oleju niż przy klasycznym frytowaniu.

Przed przystąpieniem do smażenia, należy odpowiednio przygotować produkty. Kawałki mięsa lub warzyw, powinny być dokładnie umyte, a następnie osuszone, jeżeli są smażone w cieście należy przed smażeniem odsączyć je z nadmiaru ciasta. Temperatura smażenia w głębokim tłuszczu zazwyczaj sięga około 160 - 250°C i utrzymanie się jej podczas całego procesu zależy od wielkości i ilości smażonych kawałków. Silnie rozgrzany tłuszcz w kontakcie z wodą tryska na zewnątrz i nietrudno w takiej sytuacji o oparzenie. Dlatego tak ważne jest osuszenie produktu przed przystąpieniem do smażenia. Przy smażeniu produktów zamrożonych czy wyjętych z lodówki, należy je wcześniej doprowadzić do temperatury pokojowej, gdyż jeszcze zamrożone usmażą się bardzo szybko, jednak tylko z zewnątrz, a w środku będą zimne lub pozostaną zamarznięte (chyba, że instrukcja przygotowania na opakowaniu radzi inaczej).

Usmażone produkty wypływają na powierzchnię tłuszczu. Trzeba je wtedy odcedzić i położyć na serwecie, aby ociekły.

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Polecane przepisy:

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.534
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});