Flambirowanie

Flambirowanie

Flambirowanie to bardzo efektowny sposób podawania potrawy, polegający na oblaniu lub skropieniu dania alkoholem, a następnie podpaleniu go.

Flambirowanie to bardzo efektowny sposób podawania potrawy, polegający na oblaniu lub skropieniu dania alkoholem, a następnie podpaleniu go. Najczęściej flambiruje się smażone owoce - banany, brzoskwinie lub mięso - steki i szaszłyki oraz potrawy z jaj - naleśniki i omlety.

Do flambirowania używa się wyłącznie mocnych alkoholi. Powinny one zawierać co najmniej 40% alkoholu, jak: wódka, whisky czy rum. Płonący alkohol nadaje potrawie wykwintniejszy smak, jest to również rodzaj widowiska uświetniającego posiłek.

W kuchniach wschodnich flambiruje się w większości owoce morza i ryby. Podpala się lekko rozgrzany tłuszcz, na którym jest smażona potrawa, flambiruje się ją przez około 30 sekund a następnie gasi się ogień przykrywając pokrywką, aby płomień zgasł.

Flambirować możemy również drinki.

Samodzielne przygotowanie deseru, na którego widok goście oniemieją z zachwytu jest bardzo proste. Wystarczy obrane i pokrojone owoce przełożyć do salaterek, posypać cukrem i polać rumem, a następnie całość podpalić. Po ugaszeniu pożaru goście mogą cieszyć swe podniebienia ciepłymi owocami z pyszną słodką skorupką.

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.422
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});