Blanszowanie

Blanszowanie

Polega na zanurzeniu we wrzącej i schłodzeniu w zimnej wodzie produktów spożywczych. Najczęściej blanszuje się owoce i warzywa, rzadziej mięsa, ryby oraz ryż.

Jest to jeden z procesów obróbki cieplnej produktów żywnościowych. Polega na zanurzaniu we wrzątku surowych owoców i warzyw (od kilku sekund do około 5 minut), a następnie schłodzeniu ich pod strumieniem zimnej wody. Do blanszowania wykorzystuje się wodę z niewielką ilością soli kuchennej lub cukru czy octu. Rodzaj mieszanki uzależniony jest od rodzaju produktu, który poddawany jest temu procesowi. Najczęściej blanszuje się owoce i warzywa, rzadziej mięsa, ryby i ryż.

Blanszowanie przeprowadza się dwoma sposobami:

  • Blanszowanie we wrzącej wodzie - surowce zanurza są we wrzątku, a następnie schładza w zimnej wodzie lub w kostkach lodu.
  • Blanszowanie na parze bez dodatku cukru i soli - surowce umieszcza są w parowarze lub naczyniu do gotowania na parze. Następnie schładza zimną wodą lub kostkami lodu. W porównaniu do blanszowania we wrzącej wodzie, pozwala zachować wszystkie cenne składniki odżywcze i kolor. Prowadzi do usunięcia nadmiaru soli oraz szkodliwych bakterii.

Zblanszowane owoce i warzywa zachowują swój naturalny kolor i kształt. Proces ten zmiękcza twardą skórkę, co ułatwia ich oczyszczanie i obieranie.

Przy blanszowaniu mięsa i ryb należy pamiętać, że obróbka zmniejsza ich objętość, ale także zabija niebezpieczne dla człowieka drobnoustroje.

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Polecane przepisy:

Produkty z półki

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.436
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});