Karmelizacja

Karmelizacja

Brązowa skórka chleba, aromatyczne ziarna kawy, słodkawy smak prażonych orzeszków ziemnych? Wszystko to zawdzięczamy karmelizacji. Na czym polega ten proces?

Karmelizacja jest procesem nieenzymatycznego (nie biorą w nim udziału enzymy) brązowienia żywności. Jest to szereg reakcji chemicznych. Polegają one na usunięciu cząsteczek wody z cukrów zawartych w produkcie podczas prażenia lub suchego ogrzewania.

Temperatura karmelizacji zależna jest od rodzajów węglowodanów zawartych w żywności. Proces zachodzi w 110 do 190°C. Produkty poddane karmelizacji nabierają złocistej lub brązowej barwy i słodkiego posmaku, a także charakterystycznego zapachu. Powyżej 200°C stają się one bardzo ciemne, a smak ze słodkiego zmienia się w gorzki. W temperaturze 210°C pojawia się już zapach spalenizny.

Karmelizacja wykorzystywana jest przede wszystkim do produkcji karmelu. Można go przygotować w warunkach domowych. Na suchej patelni należy podgrzewać cukier, skropić go odrobiną wody i mieszając stopić. Karmel trzeba zdjąć z kuchenki tuż przed uzyskaniem pożądanego koloru. Zapobiegnie to spaleniu cukru, ponieważ przerwanie samego podgrzewania nie zahamuje od razu procesu karmelizacji. Karmel ma szerokie zastosowanie. Wykorzystywany jest do barwienia, aromatyzowania i dekorowania ciast, deserów, pieczyw lub napojów. Jest jedną z substancji dodawanych do żywności.

Proces karmelizacji zachodzi także podczas pieczenia ciast, ciasteczek czy bułeczek. Ich powierzchnie stają się rumiane, bursztynowe lub złociste. Aromat i barwa skórki chleba również powstają dzięki karmelizacji.

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Polecane przepisy:

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.41
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});