Zaparzanie

Zaparzanie

Praktycznie codziennie pijemy kawę lub herbatę. Czy wiemy, jak ją prawidłowo zaparzać, aby otrzymać napój o najwyższych walorach smakowych?

Zaparzaniem nazywa się zalewanie ziół lub ziaren wodą w celu otrzymania naparu. Najczęściej tą metodą przygotowujemy herbatę (lub inne mieszanki ziołowe) i kawę. Gotujemy wodę w czajniku lub garnku. Gdy się zagotuje, zalewamy przygotowaną wcześniej w filiżance lub czajniku mieszankę.

Jeżeli zaparzamy herbatę w torebce, wskazane jest przykrycie filiżanki i odczekanie ok. 3-5 minut (w zależności od pożądanej intensywności smaku). Czas zaparzania herbaty sypkiej zależy od rej rodzaju. Czarne herbaty należy zaparzać minutę lub dwie w "białym wrzątku". Jest to krótki stan wrzenia, w którym woda ulega zmętnieniu, staje się biaława. Mocniejsze odmiany zielonej herbaty zaparzamy dwie minuty w ok. 90°C (czekamy ok. trzy minuty po zagotowaniu się wody i wtedy zalewamy herbatę). Z kolei delikatne zielone herbaty zaparzamy dwie lub trzy minuty w niższej temperaturze (ok. 15 minut po zagotowaniu się wody). Napary z własnoręcznie przygotowanych mieszanek ziołowych zalewamy wrzącą wodą i zaparzamy około 30 minut.

Jest wiele sposobów na zaparzanie kawy. Najczęściej przygotowujemy ją w dzbanku lub w kafetierce. Kawę w dzbanku zalewamy częściowo wrzątkiem i pozostawiamy na kuchni, aby napar się podniósł pod wpływem ciepła. Wtedy zalewamy resztą wody i odstawiamy na ok. 5 minut, aby napój się zaparzył. Podobnie przyrządzamy kawę w kafetierce. Wsypujemy zmielone ziarna i zalewamy gorącą (lecz nie wrzącą) wodą, mieszamy i zaparzamy przez pięć minut. Po tym czasie powoli opuszczamy sitko, aby oddzielić fusy od płynu i nalewamy do filiżanki lub kubka.

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Polecane przepisy:

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.425
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});