Dziwne zachcianki żywieniowe w ciąży

Dziwne zachcianki żywieniowe w ciąży

W wyniku zmian zachodzących w organizmie przyszłej mamy zaczyna ona zupełnie inaczej postrzegać świat. Również różnica pomiędzy produktami jadalnymi i nie jadalnymi może się zupełnie zatrzeć.

Najczęściej przyszłe mamy mają ochotę na zjadanie kostek lodu, ziemi, kurzu, surowych ziemniaków, wełny, proszku do prania lub drewna.

Ciąża jest szczególnym okresem w życiu każdej kobiety. W organizmie przyszłej mamy zachodzą ogromne zmiany. W ich wyniku kobieta zupełnie inaczej zaczyna postrzegać otaczający ją świat. Zwraca uwagę na rzeczy, które do tej pory jej nie interesowały. Dawne przyzwyczajenia ulegają modyfikacji, często nie smakują jej już potrawy, które wcześniej mogła spożywać o każdej porze dnia i nocy. Zmienia się odczuwanie smaku i zapachu. Czasem zaciera się granica pomiędzy tym, co można zjeść, a tym, co ma zgoła inne przeznaczenie.

Zobacz: Jak poradzić sobie z nieprzyjemnymi objawami ciąży

Zaburzenia łaknienia polegające na odczuwaniu chęci spożywania rzeczy niejadalnych lub nieprzetworzonych składników żywności takich, jak mąka czy surowe ziemniaki, określane są mianem pica. Apetyt na niecodziennie spożywane produkty dotyczy niewielkiej grupy przyszłych mam. Najczęściej pojawia się u osób, które przejawiały ochotę do spożywania niejadalnych przedmiotów w okresie dzieciństwa. Pica dotyka także kobiet, które przed zajściem w ciążę wykazywały chęć sięgania po produkty nie będące żywnością lub u osób z podobnym problemem w rodzinie. Picę stwierdza się, jeżeli zaburzenia łaknienia trwają ponad miesiąc. Rozpoznaje się ją już w pierwszym lub drugim trymestrze ciąży.

Przeczytaj także: Pica, czyli jedzenie niejadalnego

Najczęściej przyszłe mamy mają ochotę na zjadanie kostek lodu, ziemi, kurzu, surowych ziemniaków, wełny, proszku do prania lub drewna. Zaburzone łaknienie może być wynikiem niedoboru w organizmie przyszłej matki różnych składników odżywczych. Najczęściej jest to niedobór żelaza. Zazwyczaj po odpowiedniej modyfikacji diety lub zastosowaniu suplementacji dziwne zachcianki ustępują. Pica może być także reakcją na stres lub wynikać z chorób psychicznych. Często kojarzona jest z występowaniem nerwic, psychoz i depresji.

Łączenie smaków w okresie ciąży nie ma nic wspólnego z zaburzeniami łaknienia. Jeżeli po zjedzeniu śledzia masz ochotę na lody z bitą śmietaną lub banany polane ketchupem, nie oznacza to, że cierpisz na picę. Chęć zmiany smaku jest zjawiskiem normalnym w ciąży, którym nie powinnaś się przejmować.

Gorzej jeżeli odczuwasz nieodpartą chęć sięgnięcia po odrobinę gliny lub kremu do rąk. Takich rzeczy oczywiście nie wolno Ci jadać, nawet jeśli masz na nie wielką ochotę. Mogą one zaszkodzić zarówno Tobie, jak i Twojemu dziecku. Jadanie produktów nie będących żywnością może doprowadzić do niedrożności jelit, infekcji bakteryjnej, zatruć szkodliwymi substancjami, a także złamań zębów.

Każda kobieta cierpiąca na zaburzenia łaknienia powinna mieć własny sposób walki z picą. Najważniejszą zasadą w każdej z metod powinno być odwrócenie uwagi od chęci spożycia niejadalnego produktu. Może to być wyjście z domu na spacer, joga, zjedzenie lub wypicie określonej potrawy lub napoju. Innym sposobem jest skojarzenie tego zaburzenia z jakimś nieprzyjemnym uczuciem lub sytuacją.

Pica nie jest zjawiskiem fizjologicznym, określana jest jako spaczone łaknienie. Dlatego nie wolno pozwalać sobie na spożywanie produktów niebędących żywnością. Zjawisko to dotyka jedynie kilku procent ciężarnych kobiet, jednak nie powinno być lekceważone ani przez nie same, ani przez lekarzy. Stanowi bowiem poważne zagrożenie dla zdrowia matki i życia płodu. Monika Kostka

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.401
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});