Świeżość ziół i przypraw

Świeżość ziół i przypraw

Aby upewnić się, czy przechowywane na półce przyprawy i suszone zioła wciąż nadają się do wykorzystania, najlepiej poddać je raz do roku dokładnej kontroli.

Aby upewnić się, czy przechowywane na półce przyprawy i suszone zioła wciąż nadają się do wykorzystania, najlepiej poddać je raz do roku dokładnej kontroli:

Dowiedz się więcej o poszczególnych ziołach i przyprawach

Po pierwsze sprawdź, jaki mają kolor. Zielona barwa suszonych ziół z czasem wyblaknie, co świadczy o tym, że leżą one już dość długo. Nie należy porównywać jednak kolorów różnych ziół. Estragon ma na przykład bardziej intensywny kolor niż rozmaryn, do koperku natomiast niektórzy producenci dodają jego kwiaty, co czyni susz nieco żółtawym. Przyprawy zabarwione na czerwono, jak na przykład papryka albo chili, po zbyt długim okresie przechowywania zaczną brązowieć.

Rozgnieć niewielką ilość zioła lub przyprawy w dłoniach i powąchaj. Jeśli aromat nie jest wyraźny, pełny, a także gdy nie da się go wyczuć natychmiast - produkt prawdopodobnie stracił już wiele ze swego potencjału. Wyjątek stanowić mogą przyprawy nieprzetworzone, czyli na przykład pieprz ziarnisty albo laska cynamonu. Ich zewnętrzna warstwa chroni aromatyczne wnętrze, które nie ujawni swego zapachu aż do momentu rozkruszenia.

Porównaj aromat przechowywanych ziół i przypraw z zapachem tym świeżo zakupionych. Może on różnić się nieco w zależności od warunków zbioru i uprawy, ale chodzi zasadniczo o to, by zauważyć zmiany w intensywności bukietu.

Na to, jak szybko zioła i przyprawy będą tracić kolor, smak i aromat, niebagatelny wpływ ma ich jakość początkowa. Im wyższa w momencie zakupu, tym wolniej będzie się pogarszać wraz z upływem czasu.

Aby zachować smak i kolor jak najdłużej, przechowuj zioła i przyprawy w chłodnym, suchym miejscu nienarażonym na działanie ciepła, wilgoci, tlenu i ostrego światła. Najlepiej umieścić je w szczelnie zamykanych pojemnikach szklanych, blaszanych lub plastikowych, które chronić będą cenne olejki, odpowiedzialne za bogaty smak i aromat przypraw. Po każdym użyciu upewnij się, że pojemnik taki został prawidłowo zamknięty. Jeśli to możliwe, unikaj przechowywania ziół i przypraw w pobliżu kuchenki, zmywarki, piekarnika lub lodówki, gdzie mogą wejść w kontakt z ciepłem lub unoszącą się parą wodną. Wilgoć sprawia, że mielone produkty zbijają się w grudki, wysoka temperatura natomiast wpływa niekorzystnie na ich smak.

Właściwe przechowywanie zależy też od rodzaju zioła lub przyprawy. Te czerwone, jak papryka, chili czy pieprz kajeński, będą tracić smak i kolor wolniej, jeśli umieści się je w lodówce. Ma to znaczenie zwłaszcza w bardzo ciepłe dni. W warunkach chłodniczych, a nawet w zamrażarce warto trzymać też ziarna o wysokiej zawartości oleju, czyli między innymi mak i sezam, które w przeciwnym razie mogą zjełczeć.

Zobacz: Jak wysuszyć zioła i jak je przechowywać?

Całe przyprawy są trwalsze niż ich mielone odpowiedniki. Gałka muszkatołowa lub ziele angielskie posiadają skorupkę, która chroni aromatyczne wnętrze przed dostępem tlenu, co sprawia, że dłużej pozostają świeże. Można je zmielić w małym młynku do kawy, rozdrabniaczu typu blender, młynku do pieprzu albo za pomocą tłuczka i moździerza. Uważaj jednak na goździki oraz ziele angielskie. Zawarte w nich olejki mogą uszkodzić plastikowe części wspomnianych urządzeń. Aby wyczyścić je po użyciu, zmiel w nich niewielką ilość cukru, a następnie pozbądź się go. Rozdrobnione kryształki "zdrapią" pozostałości przypraw.

Poznaj: Zasady przyprawiania

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Polecane przepisy:

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.414
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});