Slow Food - ruch dla obrony prawa do smaku

Slow Food - ruch dla obrony prawa do smaku

Pośród całego pośpiechu i wygody, wiele osób zaczyna tęsknić za potrawami przygotowywanymi w tradycyjny sposób, oryginalnymi smakami. Coraz więcej ludzi zaczyna się interesować i wspierać Slow Food

Życie toczy się coraz szybciej, ludzie, zwłaszcza w dużych miastach, ciągle się śpieszą, próbują dogonić uciekający czas. Jedzą w biegu, dlatego ogromną popularnością cieszą się wszelkie lokale, restaurację czy bary oferujące dania, na które niemal się nie czeka. W sklepach rozrastają się regały z gotowymi potrawami - w słoikach, w saszetkach w postaci proszku, pewnie niedługo również w pastylkach do połykania. Przygotowanie posiłku stało się niezwykle szybkie i mało pracochłonne. Wystarczy kupiony produkt zalać wrzątkiem lub wstawić na kilka minut do mikrofalówki i danie gotowe. Paradoksalnie, pośród tego całego pośpiechu i wygody wiele osób zaczyna tęsknić za potrawami przygotowywanymi w tradycyjny sposób, oryginalnymi smakami. Coraz więcej ludzi zaczyna się interesować i wspierać Slow Food.

Co to właściwie jest Slow Food? Pierwszym skojarzeniem zapewne jest przeciwieństwo znanych wszystkim fast foodów, co jest bardzo dobrym skojarzeniem, gdyż przeciwstawia się "fast foodowej" kulturze życia. To nie tylko specyficzne produkty i potrawy, a styl życia. Ruch Slow Food powstał przede wszystkim w celu wspierania, ochrony oraz promowania głównie małych producentów żywności, tych, którzy wykorzystują stare, niespotykane w innych rejonach receptury i różnorodności smaków. Skupia nie tylko producentów i działaczy społecznych, ale także polityków, dziennikarzy, dietetyków, historyków i wszystkich, dla których żywność jest ważna. Dewizą organizacji jest "ochrona prawa do smaku", a przejawia się ona poprzez propagowanie czerpania przyjemności z jedzenia, zastanawiania się nad tym, co jemy i jak powstało to, co jemy. Skłonieniem ludzi do zastanowienia się nad smakiem jedzenia.

Potrawy zaliczane do slow food powstają z naturalnych składników, bez dodatku konserwantów i wszelkich ulepszaczy. Wykorzystuje się natomiast znane od wieków metody odróbki pokarmów, jak wędzenie, marynowanie, gotowanie, pieczenie, duszenie, suszenie czy dojrzewanie. Nie stosuje się masowej produkcji, a jedynie tradycyjne metody stosowane przez naszych dziadów i pradziadów oraz oryginalne receptury. Dzięki temu możliwy staje się powrót do korzeni różnorodności smakowej oraz ocalenie od zapomnienia dawnych potraw.

Filozofia Slow Food odnosi się nie tylko do jedzenia i sposobu jego przygotowania, ale również codziennego życia, znajdowania czasu na relaks i rozwijania swoich zainteresowań. Ponadto, ruch wkracza także do świata mody. Promowane są ekologiczne materiały i ekologiczne sposoby ich wytwarzania, stawianie na odnawialne źródła energii oraz propagowanie recyclingu.

Kiedy zapoczątkowano Slow Food? Początkowo, od 1986 roku, działał na terenie Włoch. Wszystko zaczęło się od miasteczka Barolo i architekta Carlo Petriniego, który zaczął wspierać i promować drobnych producentów regionalnej żywności, lecz bardzo szybko ruch zaczął się rozrastać i zyskiwać popularność również w innych regionach i krajach. Dnia 9.11.1989 roku, w Paryżu, oficjalnie założono Międzynarodowy Ruch dla Ochrony Prawa do Przyjemności, a ogłoszony manifest podpisali przedstawiciele 14 państw z Europy, obu Ameryk oraz Azji. Na logo został wybrany prosty rysunek przedstawiający ślimaka. Obecnie Slow Food jest międzynarodową organizacją non-profit, a swoich reprezentantów i propagatorów ma w kilkudziesięciu krajach na całym świecie.

Slow Food w Polsce oficjalnie pojawił się dopiero 4.12.2002r. W naszym kraju, tak, jak w innych państwach, członkowie ruchu pomagają w opracowywaniu list potraw regionalnych, unikatowych oraz odpowiednich przepisów prawnych, a później promowaniu rodzimej "slow foodowej" żywności poza granicami regionu i kraju. Wśród produktów wpisanych na taką listę znajdują się m.in. sery: oscypek i bundz, chleby na zakwasie, żur staropolski, cała gama miodów pitnych i nalewek, a także kiełbasa lisiecka i wiele innych wędlin czy przetworów. Ilość niepowtarzalnych potraw, charakterystycznych tylko dla jednego regionu jest w Polsce bardzo duża i warto je poznać, zwłaszcza, że to element kultury naszego kraju.

Katarzyna Mućka

Przeczytaj koniecznie:

Food - miles - czyli podróże Twojego jedzenia

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.389
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});