Rodzaje wegetarianizmu

Rodzaje wegetarianizmu

Wegetarianizm jest pojęciem niezwykle obszernym. Istnieje jego wiele odmian, z których każda pozwala sobie na jedzenie innej grupy produktów. Sprawdź nasze przepisy dla wegetarian.

Wegetarianizm jest pojęciem niezwykle obszernym. Wiele osób ma jedynie ogólne pojęcie na jego temat. Wiedzą jedynie, że wegetarianie nie jadają mięsa, jednak nie zdają sobie sprawy, że istnieje kilka odmian wegetarianizmu. Wspólną cechą jest rezygnacja ze spożywania mięs, ryb oraz żelatyny i tłuszczów zwierzęcych.

Lakto-owo-wegetarianizm - jest to najbardziej popularna forma wegetarianizmu, a zarazem najmniej restrykcyjna. Nie jada się mięsa i ryb, ale można spożywać produkty zwierzęce, takie jak jajka, miód oraz mleko i produkty mleczne.

Sprawdź przepisy niam.pl dla lakto-owo-wegetarian

Lakto-wegetarianizm - poza mięsem i rybami, lakto-wegetarianie ze swojej diety wykluczają także jajka. Natomiast mogą spożywać mleko i produkty mleczne.

Sprawdź przepisy niam.pl dla lakto-wegetarian

Owo-wegetarianizm - założenia tej diety dopuszczają spożywanie jajek, natomiast wykluczone są wszystkie produkty mleczne oraz samo mleko.

Weganizm (tzw. ścisły wegetarianizm) - dieta opiera się wyłącznie na produktach pochodzenia roślinnego. Weganie nie jadają mięs, ryb, jajek, mleka i jego produktów ani miodu. Dodatkowo nie używają materiałów pochodzenia zwierzęcego lub przez nie wytwarzanych, czyli skór, futer, wełny i jedwabiu.

Sprawdź przepisy niam.pl dla wegan

Witarianizm - tak, jak weganie, witarianie jadają wyłącznie żywność pochodzenia roślinnego, ale dodatkowo nieprzetworzoną, jedynie surowe produkty - owoce, warzywa i orzechy. Nie pijają również herbaty ani kawy. Witarianie do picia preferują świeżą wodę.

Frutarianizm - to najbardziej restrykcyjna forma wegetarianizmu. Dieta opiera się tylko na produktach pochodzenia roślinnego, do których pozyskania nie trzeba uśmiercać rośliny, np. wyrwać z ziemi. Frutarianie żywią się wyłącznie tym, co samo spadnie z rośliny, głównie owocami i orzechami.

Liquidarianizm - spożywane są wyłącznie produkty pochodzenia roślinnego, tak samo jak w przypadku witarianizmu, jednak w odróżnieniu od niego wszystkie pokarmy przyjmowane są w postaci płynnej.

Sprautarianizm - polega na spożywaniu głównie kiełków zbóż, warzyw i owoców.

Są jeszcze dwa rodzaje diet, semiwegetariańskich, które przez niektórych zaliczane są do wegetarianizmu, ale w rzeczywistości do niego nie należą:

Ichtio-wegetarianizm (pescowegetarianizm) - w tej diecie nie zjada się się tylko zwierząt, natomiast ryby i owoce morza tak. Ichtio-wegetarianie spożywają ponadto mleko i produkty mleczne, jajka oraz miody.

Sprawdź przepisy niam.pl dla ichtio-wegetarian

Pollowegetarianizm - wyłączeniu podlega wyłącznie czerwone mięso, czasami również ryby.

Katarzyna Mućka

Komentarze (2) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
18:14, 03.10.2012
pescowegetarianizm i pollowegetarianizm to taki wegetarianizm jak kasza gryczana i tofu są odmianami czerwonego mięsa.
Gość
17:05, 02.03.2012
Ryby i owoce morza to roślinki? ;)

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.399
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});