Jak leczyć nadciśnienie bez leków

Jak leczyć nadciśnienie bez leków

Ciśnienie tętnicze krwi można obniżyć nie tylko za pomocą leków. Szczególnie w pierwszych momentach choroby ważna jest przede wszystkim zmiana stylu życia, w tym diety.

O nadciśnieniu mówimy, gdy przynajmniej dwa pomiary ciśnienia wskażą co najmniej 140 mmHg dla ciśnienia skurczowego i/lub co najmniej 90 mm Hg dla ciśnienia rozkurczowego. Jego występowanie może prowadzić do poważnych powikłań takich jak: zawał mięśnia sercowego, udaru mózgu, zaburzeń rytmu serca, niewydolności nerek, powstawania tętniaków, czy uszkodzenia wzroku. Dlatego nie zaniedbuj zdrowia i jeśli występuje u Ciebie nawet niewielkie nadciśnienie zacznij je leczyć. Tym bardziej, że terapia nadciśnienia jest korzystna również w prewencji innych chorób.

Ciśnienie tętnicze krwi można obniżyć nie tylko za pomocą leków. Szczególnie w pierwszych momentach choroby ważna jest przede wszystkim zmiana stylu życia, dzięki której możesz uniknąć, opóźnić lub zmniejszyć dawkę przyjmowanych leków.

Oto kilka podstawowych zmian, których powinieneś dokonać w swoim życiu, aby obniżyć ciśnienie:

1. Dieta DASH

Przeprowadzone w Stanach Zjednoczonych badania dowiodły, że dieta bogata w owoce i warzywa, niskotłuszczowe produkty mleczne, która równocześnie ogranicza ilość tłuszczy nasyconych i cholesterolu może doprowadzić do obniżenia się ciśnienia nawet do 14 mm Hg. Zmiana nawyków żywieniowych to jedno z najtrudniejszych wyzwań. Dlatego też zmiany wprowadzaj stopniowo. Ważne jest, aby w Twoim jadłospisie znalazło się 5 porcji warzyw i owoców dziennie ze względu na zawarty w nich potas i błonnik pokarmowy. Jeżeli jest to trudne do osiągnięcia, bo nie przepadasz za surowymi warzywami, jedz częściej zupy albo sporządzaj soki owocowo-warzywne. Produkty mleczne są bardzo ważne ze względu na zawarty w nich wapń. Jeśli Twój organizm nie trawi laktozy, staraj się jeść twarogi i jogurty.

Przeczytaj koniecznie: 5 porcji warzyw i owoców - jak to zrobić?!

2. Schudnij

Ryzyko wystąpienia nadciśnienia wzrasta u osób z nadwagą.

Ciśnienie krwi często zwiększa się wraz ze wzrostem masy ciała. Uzyskanie należnej masy ciała uchroni Cię przed koniecznością przyjmowania leków. Dlatego też sprawdź czy nie cierpisz na nadwagę bądź otyłość.

Sprawdź jakie masz BMI w sekcji Dieta i zdrowie.

Na wzrost ryzyka powikłań sercowo-naczyniowych szczególny wpływ ma występowanie otyłości brzusznej. Otyłość tego typu stwierdza się u kobiet, gdy obwód ich pasa przekracza 80cm i u mężczyzn 94cm.

Stopień otyłości brzusznej możemy też ocenić poprzez obliczenie wskaźnika WHR w sekcji Dieta i zdrowie.

Dowiedz się więcej: Otyłość

3. Zmniejsz ilość soli

W mechanizmie regulującym ciśnienie krwi w organizmie ważną rolę odgrywa sód. Jest on składnikiem soli kuchennej, jest także zawarty prawie we wszystkich produktach spożywczych, a szczególnie w wędlinach i konserwach, dlatego z reguły ilości sodu jakie dostarczamy do naszego organizmu znacznie przekraczają zalecaną ilość. U osób zdrowych jego ilość w organizmie regulowana jest przez nerki. W momencie, gdy ich funkcja jest zaburzona ilość płynów ustrojowych się zwiększa, gdyż chlorek sodu ma zdolność wiązania dużych ilości wody w osoczu krwi i dochodzi do powstania nadciśnienia. Ograniczenie sodu w diecie może skutkować zmniejszeniem ciśnienia krwi od 2-8 mm Hg. Najlepsze korzyści z ograniczenia sodu w diecie dotyczą osób, które już przyjmują leki na nadciśnienie.

4. Regularna aktywność fizyczna

Badania wykazały, iż już regularna aktywność fizyczna przez większość dni w tygodniu, trwająca 30 - 60 minut obniża ciśnienie tętnicze krwi o 4-9 mm Hg. Na efekty nie trzeba długo czekać, bo są widoczne już po kilku tygodniach. Pamiętaj jednak, że przed rozpoczęciem ćwiczeń należy skonsultować się z lekarzem i fizjoterapeutą. Na pewno w żadnym wypadku nie możesz wpadać w szał ćwiczeń pod koniec tygodnia, aby nadrobić 5 dniowy brak aktywności. Takie zachowanie może być dla Ciebie po prostu niebezpieczne.

5. Ogranicz spożycie alkoholu

Niewielki ilości alkoholu w niewielkim stopniu wpływają na zmniejszenie ciśnienia krwi. Jednak w momencie, gdy alkohol pijemy częściej i w zbyt dużych ilościach otrzymujemy efekt odwrotny. Pamiętaj również o tym, iż nie wolno spożywać alkoholu, jeśli przyjmujesz leki na nadciśnienie.

6. Ogranicz picie kawy i napojów energetycznych

Wpływ kawy na wzrost ciśnienia tętniczego jest kwestią dyskusyjną. Dlatego, żeby ocenić czy kofeina wpływa na Twoje ciśnienie, przeprowadź test. Jeśli w przeciągu 30 minut po wypiciu kawy lub napoju energetycznego Twoje ciśnienie tętnicze krwi wzrośnie o około 10 mm Hg, oznacza to że jesteś osobą wrażliwą na kofeinę. W takim przypadku powinno się ją ograniczać.

Komponentami wpływającymi na wzrost ciśnienia tętniczego krwi jest również stres oraz palenie tytoniu. Jeśli masz wysokie ciśnienie krwi i dotyczy Cię, któryś z powyższych punktów czeka Cię dużo ciężkiej pracy. Jednak wprowadzone zmiany nie tylko wpłyną pozytywnie na układ sercowo-naczyniowy, ale równocześnie poprawią Twoje ogólne samopoczucie oraz zmniejszą ryzyko powstawania nowotworów. Staraj się uzyskać wsparcie ze strony rodziny i przyjaciół. Możesz również korzystać z pomocy psychologa, który może Ci w walce z nałogami, a także pokaże metody relaksacji.

A.K.

Poznaj: Zalecenia żywieniowe w miażdżycy

Komentarze (1) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Zaloguj
Twój komentarz
Gość
21:55, 16.04.2012
Na nadcisnienie b. dobra jest arginina np. ProArgi9. To jest akurat tzw. komplekser argininowy czyli arginina z dodatkiem cytruliny, resweratrolu, witaminy d i innych składników. Poszukajcie wiadomosci o tym w sieci. Sporo piszą na arginina.info.pl albo synergyclub.pl.

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Kanapki z marmoladą cebulową i łososiem
Kanapki z marmoladą cebulową i łososiem
Cebulę kroimy w półkrążki, dodajemy cukier i smażymy na wolnym ogniu do momentu, aż ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Makaron domowy
Makaron domowy
Mąkę przesiewamy i wysypujemy na stolnicę. Pozostawiamy ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
wh0cd620811 buy strattera pfizer celebrex diflucan 1 clindamycin
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ...
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ...
http://dapoxetine-onlinepriligy.net/ - dapoxetine-onlinepriligy.net.ankor ...
wh0cd362935 hydrochlorothiazide online nexium get more info buy clonidine online amoxicillin 875 ...
Blogi kulinarne:
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.894