Gęsina na św. Marcina. Czy gęsina wróci na stoły?

Gęsina na św. Marcina. Czy gęsina wróci na stoły?

Już nie po raz pierwszy organizowana jest kampania mająca na celu przywrócenie tradycji jadania gęsi w dniu św. Marcina, które pokrywa się ze Świętem Niepodległości.

Parafrazując powiedzenie "Polacy nie gęsi też swój język mają", można powiedzieć, że "Polacy nie gęsi i swój drób mają". Amerykanie na Święto Dziękczynienia jadają pieczonego indyka, natomiast w Polsce promowana jest gęsina, zwłaszcza w kujawsko-pomorskim, stolicy hodowli polskich gęsi. Już nie po raz pierwszy organizowana jest kampania mająca na celu przywrócenie tradycji jadania gęsi w dniu św. Marcina, które pokrywa się ze Świętem Niepodległości.

Spróbuj: Przepisy na pyszną gęsinę

Cała akcja powstała z inicjatywy Marszałka Województwa Kujawsko-Pomorskiego, polskiego oddziału organizacji Slow Food oraz Instytutu Zootechniki w Kołudzie Wielkiej. W tym roku została ona znacznie poszerzona - kiermasze, wykłady, konkursy i festyny zaczęły się już w październiku i potrwają aż do grudnia.

Po co cała ta kampania?

Warto powrócić do dawnej polskiej tradycji, w której potrawy z gęsi często pojawiały się na stołach. Trzeba wykorzystać to, że Polska jest największym i jednym z najbardziej cenionych producentów tego drobiu. Zwłaszcza, że hodowle w większości prowadzone są w sposób ekologiczny, gęsi pasione są naturalnymi paszami. Można powiedzieć, że gęsi są naszym dobrem narodowym, a na pewno produktem regionalnym, np. gęsi kołudzkie. Dlatego też w przedsięwzięcie zaangażowała się organizacja Slow Food.

Przeczytaj: Slow Food - ruch dla obrony prawa do smaku

Do udziału poproszono też wielu czołowych polskich restauratorów. Poprzez włączenie do menu swoich lokali autorskich i tradycyjnych dań przygotowywanych z gęsi przyczynią się do większego zainteresowania wśród Polaków. Ponadto powstaje książka kucharska ich autorstwa z najlepszymi przepisami na gęsi.

Co się będzie działo?

Zaplanowano liczne atrakcje, zarówno dla kulinarnych ekspertów jakimi są hodowcy, kucharze, właściciele restauracji i firm kateringowych, jak i każdej osoby pragnącej dowiedzieć się czegoś więcej o gęsinie - poznać jej smak i walory. Będą degustacje, konkursy rodzinne i przeznaczone dla kół gospodyń. Przygotowano również konferencję prasową w Warszawie i drugą, naukową, w Kołudzie Wielkiej. Kulminacją będą liczne festyny i kiermasze w dniu 11 listopada - odbędą się między innymi w Bydgoszczy, Rypinie, Toruniu i Włocławku oraz innych miastach Polski - Gdańsku, Krakowie, Sopocie i Warszawie. Ciekawostką jest z pewnością "Gęś na telefon". Cóż to takiego? Od połowy października do połowy grudnia można telefonicznie zamówić tuszkę, a następnie odebrać osobiście podczas jednego z wybranych wcześniej festynów.

Przeczytaj również: Jak upiec soczystą gęś

Katarzyna Mućka

Komentarze (1) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
11:40, 12.09.2013
Gęsina to jest to! W zeszłym roku udałem się na to święto do Nałęczowa do Willi Monika, smakowało przepysznie. W tym roku jeśli się uda i żonka zechce, to również się tam wybiorę! :) Polecam wszystkim! :) http://willamonika.pl/web.n4?go=289&nstr=3

Przepisy kulinarne:

Kulki mięsne w przyprawach
Kulki mięsne w przyprawach
Mięso dokładnie myjemy, kroimy na mniejsze kawałki i ...
Łopatka wieprzowa w przyprawach
Łopatka wieprzowa w przyprawach
namocz mięso (wlej wodę do dużego naczynia tak aby mięso się zanurzyło dodaj do wody ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.752
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});