Czy kawa jest zdrowa?

Czy kawa jest zdrowa?

Sprawdźcie, jak kawa działa na nasze zdrowie i samopoczucie? Czy może pomóc w leczeniu niektórych chorób? Czy może powodować inne?

Wpływ czarnego napoju na nasz organizm od lat wywołuje spory. Liczne badania obalają jednak mity związane z jego złym działaniem. Kawa pita w umiarkowanych ilościach jest korzystna dla zdrowia. Za niebezpieczną uważa się zawartą w niej kofeinę, ale staje się ona toksyczna dopiero przy dawce 1000 mg dziennie. Porcja kawy zawiera około 50-120 mg. Taka ilość już po kilkunastu minutach zaczyna pobudzać organizm. Przyspiesza procesy myślowe, poprawia pamięć krótkotrwałą i pomaga w koncentracji. Kofeina zmniejsza uczucie przygnębienia. Jakie inne działanie ma jeszcze kawa?

Cukrzyca

Kawa chroni przed cukrzycą typu drugiego. Ryzyko zachorowania spada o ponad połowę dla osób pijących ją regularnie. Kawa wpływa korzystnie na przemianę cukrów, dzięki zawartych w niej antyoksydantach oraz składnikach mineralnych. Pomagają one wątrobie przyswajać glukozę.

Nadciśnienie

Kawa zwiększa również dotlenienie organizmu, co działa pozytywnie na krążenie. Osoby pijące 2-3 filiżanki obniżają ryzyko śmierci spowodowanej chorobami serca i udarem. Naukowcy z Centrum Medycznego Uniwersytetu w Teksasie po przebadaniu 10 tys. Amerykanów orzekli, że nie jest ona czynnikiem podwyższającym ciśnienie tętnicze. Odpowiedzialny jest za to przede wszystkim niezdrowy tryb życia i nadużywanie kawy. Dopiero wtedy w sytuacjach stresowych może ona u niektórych osób podnieść ciśnienie.

Przeczytaj także: Jak leczyć nadciśnienie bez leków

Nowotwory

Czarny napój zmniejsza o połowę zagrożenie rakiem jelita grubego oraz wątroby. Panie po menopauzie są mniej podatne na nowotwór jajników. Schorzeniom przeciwdziałają kwasy chlorogenowy i kawowy, które są silnymi przeciwutleniaczami. Kawa jest ich bogatym źródłem, często głównym dla osób jedzących mało owoców i warzyw.

Marskość wątroby

Kawosze są mniej zagrożeni marskością wątroby. Napar wpływa korzystnie na zdrowie nawet przy dużym spożyciu alkoholu. Spowalnia także rozwój wirusowego zapalenia wątroby typu C. Amerykański Narodowy Instytut ds. Badań nad Rakiem sprawdził, że pomogła ona pacjentom, dla których klasyczne leki przeciwwirusowe były bezskuteczne. Ryzyko rozwoju choroby i powikłań malało u nich o połowę w stosunku do osób, które nie piły kawy. Warunkiem były 3 lub więcej filiżanek dziennie.

Choroba Alzheimera

Groźba zachorowania na chorobę Alzheimera u pijących kawę zmniejsza się o połowę. Kofeina hamuje produkcję amyloidu, którego skupiska w mózgu są jedną z prawdopodobnych przyczyn schorzenia. Dzięki temu kawa pomaga również osobom, które poddawane są leczeniu.

Sprawdź, które produkty najlepiej wspomagają Twój mózg

Choroba Parkinsona

Dobre dla zdrowia właściwości kawowego naparu ujawniają się również przy chorobie Parkinsona. Działa ochronnie na komórki nerwowe i zmniejsza o połowę ryzyko pojawienia się lub rozwoju choroby.

Kamica nerkowa

Zagrożenie wystąpienia kamieni w nerkach i pęcherzyku żółciowym maleje u kawoszy o jedną czwartą. Zaczyna zapobiegać temu już jedna filiżanka napoju dziennie.

Próchnica zębów

Kawa już w XVII wieku była używana jako środek do odświeżania i mycia jamy ustnej. Najnowsze badania dowodzą, że może ona zapobiegać procesom, które powodują próchnicę zębów. Ogranicza ona działanie bakterii.

Przeczytaj również: Higiena jamy ustnej

Kawa a sport

Uprawiający sport również mogą czerpać korzyści z picia aromatycznego naparu. Redukuje on zakwasy, jeśli wypijemy go na godzinę przed treningiem. Pozwala na dłuższą aktywność zanim poczujemy zmęczenie. Dotyczy to zarówno osób ćwiczących regularnie jak i tylko rekreacyjnie.

Przede wszystkim umiar

Pijąc kawę powinniśmy pamiętać o zachowaniu umiaru. Nadużywanie naparu może być szkodliwe. Przy dużych dawkach pojawia się rozdrażnienie, nerwowość i problemy z zasypianiem. Powinniśmy wtedy zadbać o dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości minerałów i witamin, ponieważ wypłukiwane są one z organizmu (np. potas, magnez). Niedobór potasu może spowodować zaburzenia serca, a także skurcze mięśni kończyn. Kofeina zwiększa ilość wydalanego z moczem wapnia, ale łatwo temu można zapobiec dodając 1-2 łyżeczki mleka. Kawa nie powinna być gotowana, ponieważ wtedy podnosi poziom cholesterolu we krwi. Najzdrowsza jest z ekspresu, z filtrem usuwającym szkodliwe substancje. Umiarkowane spożycie, zbilansowana dieta i aktywność fizyczna to gwarancja korzystnego działania kawy.

Zawartość kofeiny w wybranych produktach:

Produkt Jednostka miary Zawartość kofeiny
Kawa parzona 1 filiżanka (190 ml) ok. 85 mg
Kawa rozpuszczalna 1 filiżanka (190 ml) ok. 75 mg
Kawa bezkofeinowa 1 filiżanka (190 ml) ok. 4-14 mg
Kawa Espresso 1 filiżanka (44?60 ml) ok. 100 mg
Herbata czarna 1 filiżanka (190 ml) ok. 50 mg
Herbata zielona 1 filiżanka (190 ml) ok. 30 mg
Napoje energetyzujące 1 puszka 250 ml ok. 80 mg
Coca-Cola Classic 1 puszka 330 ml ok. 31 mg
Czekolada gorzka 1 tabliczka (100 g) ok. 70 mg
Czekolada mleczna 1 tabliczka (100 g) ok. 20 mg
Komentarze (1) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz
Gość
11:46, 22.11.2015

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Encyklopedia żywności
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
wh0cd465093 buy disulfiram online bupropion sr 150 mg tablet meclizine where can i buy propecia ...
wh0cd354447 BUY TORADOL ONLINE
wh0cd60545 indocin online elocon buy karela prednisolone online synthroid yasmin
wh0cd318145 prilosec pills
wh0cd721809 nolvadex for sale
Blogi kulinarne:
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
Łukasz Fulara Łukasz Fulara Wielokrotny uczestnik i laureat najbardziej prestiżowych konkursów kulinarnych. Na co dzień szef kuchni w ...
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.524