BioBazar - jedyny w Polsce targ ekologiczny

BioBazar - jedyny w Polsce targ ekologiczny

Trzydziestu producentów i ponad 1000 produktów ekologicznych, wymiana elektrośmieci na ekologiczne choinki, porady ekspertów dotyczące różnic między żywnością konwencjonalną a ekologiczną...

BioBazar - jedyny w Polsce targ ekologiczny rusza w sercu Warszawy. Trzydziestu producentów i ponad 1000 produktów ekologicznych, wymiana elektrośmieci na ekologiczne choinki, pokazy filmów dokumentalnych o tematyce ekologicznej, porady ekspertów dotyczące różnic między żywnością konwencjonalną a ekologiczną - to tylko niektóre z atrakcji czekających na gości pierwszego BioBazaru, który rusza w najbliższą sobotę, 27 listopada. Targi odbywają się na terenie dawnej fabryki Norblin przy ul. Żelaznej 51/53 i będą kontynuowane przez cztery kolejne soboty od godziny 8.00 do 17.00 - do 18 grudnia włącznie. Po przerwie świątecznej BioBazar rusza od Nowego Roku 8 stycznia!

biooooo

Według danych WHO (Światowej Organizacji Zdrowia) żywność jest przyczyną większości chorób współczesnego społeczeństwa. W Polsce 30-40% dzieci ma nadwagę, otyłość lub niedożywienie białkowo-energetyczne. Z powodu wygodnictwa i zwykłej nieświadomości nie zwracamy uwagi na to, co jemy oraz jaki wpływ ma to na nasze zdrowie i stan środowiska. Dotyczy to zwłaszcza mieszkańców dużych miast. Przeciętny mieszkaniec stolicy zna żywność przeważnie tylko z supermarketu, nie wie, skąd pochodzi, czym była pryskana, gdzie hodowana. Stąd pomysł, by stworzyć miejsce, w którym warszawiacy będą mieli okazję kupić żywność bezpośrednio od rolnika, a przy tym dowiedzieć się, jak hodowana jest np. marchewka, kiedy jest najlepsza, a kiedy jej nie kupować itp.

konferencja

Pierwszy w Polsce targ z certyfikowaną żywnością

BioBazar to pierwszy w Polsce projekt stworzenia unikatowego rynku zakupów i edukacji ekologicznej. To przede wszystkim targ, na którym konsumenci kupują doskonałej jakości produkty ekologiczne. Dostępne będą m.in.: świeże owoce i warzywa, przetwory, wędliny, drób i mięso, nabiał i pieczywo, ale także ekologiczne kosmetyki, środki czystości, zabawki i gadżety. Konsument nabywa produkty bezpośrednio od producenta, dzięki czemu cena produktów jest konkurencyjna w stosunku do cen w sklepach specjalistycznych. - Na pierwszym BioBazarze, 27 listopada, asortyment liczy około 1000 produktów, sprzedawanych przez 30 dostawców - mówi Barbara Zwolak, odpowiadająca za kontakty ze sprzedawcami obecnymi na BioBazarze. - Są to produkty, które pochodzą z pól nawożonych jedynie naturalnymi środkami przez co najmniej 3 lata. Są całkowicie wolne od GMO, a ponadto transportowane, magazynowane, pakowane i przetwarzane według ściśle określonych standardów ekologicznych. Proces certyfikacji każdego produktu opatrzonego znakiem "Rolnictwo Ekologiczne" jest prowadzony w Polsce przez 11 uprawnionych do tego jednostek certyfikujących. Jedną z nich zaprosiliśmy na BioBazar - są to eksperci, którzy odpowiedzą na każde pytanie dotyczące procesu certyfikacji oraz różnic między żywnością konwencjonalną a ekologiczną.

Choinka za elektrośmiecia

Organizatorzy BioBazaru postawili sobie za cel również budowanie świadomości ekologicznej poprzez wydarzenia towarzyszące targom. W czasie wydarzenia trwać będzie akcja wymiany elektrośmieci na choinki z certyfikatem FSC (przestrzeganie ekologii w produkcji leśnej). Jej patronem honorowym jest Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Warszawie. 1000 osób, które przyniosą na BioBazar zużyte urządzenia elektryczne lub elektroniczne i zostawią je w specjalnie przygotowanym kontenerze, dostaną w zamian choinkę. W pierwsze dwie soboty BioBazaru rozdanych zostanie 150 drzewek w doniczkach (ok. 70 cm wysokości), w trzecią i czwartą sobotę - po 350 (w tym 100 sztuk ciętych 2-3 m). Zasady wymiany są proste: aby dostać choinkę, należy mieć ze sobą: 4 małe elektrośmieci (np. telefon, suszarkę, radio) lub 2 średniej wielkości (np. telewizor, komputer) lub 1 duży (np. lodówkę, pralkę).

Przestrzeń edukacji ekologicznej

W czasie BioBazarów wszyscy odwiedzający będą mogli poszerzyć swoją wiedzę na temat rolnictwa ekologicznego i wpływu masowej produkcji żywności na środowisko naturalne. Dzięki uprzejmości Partnerów Biobazaru: Against Gravity, która udostępniła filmy i Teatrowi Scena Prezentacje, który użyczył sali, w każdą sobotę BioBazaru o 12.00 emitowane będą filmy dokumentalne dotyczące tematyki ekologicznej. W programie są m.in.: "Zanim przeklną nas dzieci" w reż. Jean-Paula Jauda (27.11, godz. 12.00, Teatr Scena Prezentacje) oraz "Nakarmimy świat" w reż. Erwina Wagenhofera (04.12, godz. 12.00, Teatr Scena Prezentacje). BioBazar jest doskonałą przestrzenią do spotkań wszystkich uczestników rynku ekologicznego, którą organizatorzy pragną na stałe wpisać w życie mieszkańców Warszawy i okolic. W czasie targów konsumenci spotykają dostawców, mogą zapytać o szczegóły uprawy, hodowli czy produkcji, poznać proces certyfikacji i zrozumieć różnicę, która przekłada się na jakość. Klient może także zapytać ekspertów Banku Ochrony Środowiska m.in. o pozyskanie środków finansowych na inwestycje ekologiczne, np. na panele słoneczne. Rolnicy nawiązują bezpośredni kontakt ze swoimi klientami, mogą poznać ich potrzeby i zbudować bezpośrednie relacje. Producenci mogą też skontaktować się z instytucjami, takimi jak Agencja Rynku Rolnego czy jednostka certyfikująca i dowiedzieć się wszystkiego o zdobywaniu dotacji unijnych na promocję rolnictwa ekologicznego, certyfikacji nowych produktów itp. Z kolei dla instytucji zaangażowanych w rynek ekologiczny, np. Ministerstwa Rolnictwa, Ministerstwa Środowiska, Agencji Rynku Rolnego czy jednostek certyfikujących, BioBazar to stała przestrzeń edukowania zarówno konsumentów, jak i rolników oraz szansa na utrzymanie standardów ekologicznych.

Informacja prasowa

Komentarze (0) Komentujesz jako Gość. Zaloguj się lub Załóż konto
Twój komentarz

Przepisy kulinarne:

Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Mus z Kaszki Manny z Truskawkami
Zaczniemy od ugotowania kaszy manny. Ja robię to z godzinkę, nawet dwie przed ...
Frytki
Frytki
Ziemniaki obieramy, myjemy i osuszamy.Kroimy je w równe ...
Sałatka z kiwi i granatem
Sałatka z kiwi i granatem
Dokładnie myjemy wszystkie owoce.Gruszkę, kiwi i mango obieramy. Kroimy je w grubą ...
Sałatka z ogórków i granata
Sałatka z ogórków i granata
Ogórka myjemy, osuszamy i obieramy, a następnie kroimy w ...
Najnowsze artykuły:
Na odchudzanie - parowanie Gotowanie na parze od lat zalecane jest przez dietetyków, jako najzdrowszy sposób przygotowywania gorących posiłków. Czas zakochać się w parowaniu!
Wykorzystaj papier do pieczenia na różne sposoby Papier do pieczenia jest niezwykle przydatny w każdej kuchni, jednak można go wykorzystać także w nieco nieoczywisty sposób.
Jarzynka do obiadu - tylko znad pary Parowanie staje się coraz popularniejsze. I świetnie - przecież to najzdrowaszy sposób przygotowania posiłków, również jarzynek podawanych do obiadu.
Ostatnio komentowane:
Kupilem niedawno w markecie Leclerc sloik zupy o nazwie - Kwaśnica z żeberkiem - waszej ...
Ta woda to syf jak to ładnie posumowali w teście jakóści ...
Спасибо.
Blogi kulinarne:
Marcin Budynek Marcin Budynek Doskonały kucharz, manager oraz pomysłodawca. Organizator i juror, a także laureat wielu konkursów ...
Szczypior gotuje Szczypior gotuje Przemysław Kuśnierek od kilku lat jest właścicielem firmy CHIVE, zajmującej się wyspecjalizowanym ...
a-cook-oo a-cook-oo a-cook-oo - daj się zaskoczyć
Współpraca | Regulamin | Kontakt
Copyright © Avigail Holdings Sp. z o.o. 2009 - 2012
T:0.643
var dataLayer = []; dataLayer.push({"page": "other"});